Skolēnu rudens brīvdienās no 24. līdz 27. oktobrim Madonā notiks divdesmit piektā “Ģitāristu sesija”.
Gadiem ritot, dalībnieku sastāvs ir mainījies, bet organizators palicis uzticīgs savai pirmbalsij, menedžera un skolotāja talantam, kā arī sapnim par labas mūzikas klātbūtni mūsu pusē.
Uz "Ģitāristu sesiju" Imants Pulkstenis šogad aicina elektriskās, akustiskās, basģitāras, vokāla, kokles un bungu meistarklašu dalībniekus. Pateicoties pašvaldības atbalstam, Madonas novada pārstāvjiem dalība sesijā (nodarbības, meistarklases, koncerti) būs bez maksas, bet jāpiesakās līdz 15. oktobrim. Sesijas nodarbības ritēs Madonā, Skolas ielā 8 – turpat, kur pagājušajā gadā.
Atmiņas par aizsākumu
– Pirmo reizi vārdu salikums "Ģitāristu sesija" izskanēja 1997. gada ziemā Cēsīs, Aleksandra Sircova dzīvoklī, – atceras sesijas organizators Imants Pulkstenis. – Apciemojot domubiedru festivāla "Sinepes un Medus" kontekstā, analizējām Latvijā notiekošo ģitārspēles līmeni, izglītības sistēmu, un mums radās motivācija rīkoties. Tā jau 1997. gadā, pēc festivāla "Sinepes un Medus" Madonā, kinoteātra "Vidzeme" telpās notika pirmās meistarklases, kuras vadīja Tālis Gžibovskis, Raimonds Raubiško, Ivars Galenieks un citi. 1998. gadā kinoteātrī "Vidzeme" "Ģitāristu sesija" notika pirmo reizi. Uz to ieradās 32 interesenti no visas Latvijas. Sesijā meistaru lomā piedalījās tobrīd labākie Latvijas ģitāristi, spēlēja un pieredzē dalījās grupa "Līvi", noslēgumā Madonas kultūras namā kopā ar Cēsu bigbendu varēja muzicēt visi, kas jutās pārliecinoši. Aizsākās arī sesijas meistarklašu fiksēšana video formātā – 24 gadu garumā ir sakrājies un izveidots arhīvs, sākot no analogā VHS formāta un beidzot ar datiem HDD.
"Stars", aprakstot notikumu, ir liecinieks, ka sesijas dalībnieku skaits gadu no gada pieauga, sesija bija vienīgais šāda veida pasākums Latvijā. Pēc pirmajiem desmit gadiem sesijā pulcējās 100 un vairāk dalībnieku no Rīgas un visiem Latvijas novadiem. Programmā tika iekļauti ārzemju lektori, spēlēja grupas, sesijai veidojās mācību nometnes raksturs, tā vainagojās ar krāšņu noslēguma koncertu.
Sesijas dažādās pieturvietas
Pirmsākumos Ģitāristu sesija ritēja Madonā, kinoteātrī "Vidzeme", bet, svinot pasākuma 5 gadu jubileju, 2002. gadā tā pārcēlās uz Cesvaines pili. Pēc gada turpinājās Madonā – gan kinoteātrī, gan mūzikas skolā, vēlāk – Madonas kultūras namā un jauniešu centrā "Kubs". 2015. gadā sesija mājvietu rada Praulienas pamatskolā un tur bāzējās četrus gadus. Pēc diviem tukšajiem pandēmijas gadiem sesija veiksmīgi atgriezās Madonā.
– Šogad svinēsim notikuma 25 gadu jubileju ar noslēguma koncertu Madonas kultūras namā, kur pirmajā daļā uzstāsies dalībnieki ar sesijā izveidotu programmu, bet otrajā daļā muzicēs Horens un grupa "The Hobos", – atklāj Imants Pulkstenis.
Kvalitatīvi meistarklašu vadītāji
Izvēloties sesijas mācībspēkus, tiek ņemti vērā trīs faktori – popularitāte, kompetence un spēja mācīt, uzticēt zināšanas jaunajai paaudzei. Sesijā ir bijuši arī vieslektori no ārzemēm – Dānijas, Zviedrijas, Anglijas, Somijas, Lietuvas, Igaunijas, Krievijas un Kamerūnas.
Katru gadu sesija jauniešiem piedāvā stilistiski daudzkrāsainus koncertus. Spilgtākās uzstāšanās: "Time After Time", "Afro Manding", "Enhet", "Mona de bo", "Triānas parks", Deniss Paškevičs un "Rhythm Community", "Youth City big band" Kārļa Vanaga vadībā, "Skyforger", Kristīne Prauliņa un "Alaska Dreamers", "Rihards Lībietis Orchestra", Rihards Saule, Katrīna Dimanta un daudzi citi. 2018. gadā ar funk/jazz projektu sesijā atgriezās ģitārists no Apvienotās Karalistes – Andy Baker, pieaicinot klāt Latvijas labākos mūziķus. Katrā ziņā populāru mūziķu tuvplāni, ieklausīšanās viņos jauniešiem sniedz iedvesmas impulsus visai turpmākajai jaunu muzikantu dzīvei.
Pievienotā vērtība – sapņi
– Lai tiktu uz priekšu, katru gadu ir jāsapņo sākotnēji nereāli un neizdarāmi sapņi, tikai tad kaut kas no visa var piepildīties, – uzskata Imants Pulkstenis. – Kā neatņemama sesijas sadaļa ir relax tūre, lai dalībnieki uz brīdi atpūstos no sniegtās informācijas un pabūtu neformālā gaisotnē. Trešdienās braucam ekskursijā, kur ir arī ugunskurs, pirts vai baseins, vakariņas brīvā dabā, latviskie danči vai kāda sportiska aktivitāte. Lielu interesi un emocijas dalībniekos rada piedalīšanās konkursā "Neredzamā ģitāra", kur fonogrammas pavadījumā katrs var atklāt savu skatuvisko šarmu. Pievienotā vērtība ir radoša pieeja noslēguma koncertos, kur pēdējos gados tiek iestudēti oriģināli skaņdarbi, piemēram, "Another Brick in the Wall" no grupas "Pink Floyd" repertuāra, afrikāņu un latviešu tautas dziesmu popūrijs ar sirsnīgā kamerūnieša Moussa Diallo klātbūtni, kā arī Baltijas valstu tautasdziesmu melodiju virknējums. Sesijas 2019. gada noslēguma koncertā dalībnieku un meistaru izpildījumā izskanēja kompozīcija "Imagine" no slavenā Līverpūles četrinieka repertuāra.
– Sesijā visas lietas ir svarīgas, tās sākas ar domu lidojumu un turpinās mūsos pašos, – pārliecinoši saka organizators, aicinot būt klāt šī gada sesijā.
10.10.2023.