Oktobra pirmajā svētdienā Latvijā tiek atzīmēta Starptautiskā jeb Pasaules skolotāju diena.
Lielākajā daļā skolu Skolotāju dienu parasti svin piektdienā pirms pirmās oktobra svētdienas. Tad izglītības iestādes savam kolektīvam rīko dažādus pasākumus, skolēni parūpējas par sirsnīgiem pārsteigumiem saviem skolotājiem.
Madonas Valsts ģimnāzijā Skolotāju dienas aktivitātes šoreiz plānotas 6. oktobrī, jo 29. septembrī izglītības iestādē darbu atsāka Mazā pētnieku skola. Par godu Skolotāju dienai "Stars" uz sarunu šoreiz aicināja Madonas Valsts ģimnāzijas mūzikas skolotāju un jauktā kora māksliniecisko vadītāju Oskaru Jeski.
– Vai, esot diriģentam, mūziķim, jūtaties arī kā skolotājs?
– Madonas Valsts ģimnāzijā strādāju trešo gadu. Diriģenta profesija sevī noteikti ietver ļoti daudz šķautņu: viens ir muzikālā materiāla atlase, otra lieta ir šo skaņdarbu iemācīšana, bet tai pašā laikā diriģents ir arī skolotājs, dažbrīd viņam jābūt kā psihologam, menedžerim, loģistiķim utt. Svarīgi dziedātājiem atklāt arī pareizo sajūtu – to, kāda katram ir tehniskā varēšana, lai savu emocionalitāti dziedot viņš ievirzītu tehniskās sliedēs un arī otrādi. Turklāt svarīgi arī dzirdēt un reaģēt uz blakus esošajiem dziedātājiem, jo ikvienam korim nepieciešams labi sadziedāties.
– Skolā grūtāk ir tai ziņā, ka ik sezonu dziedātāji mainās.
– Tā ir skolas koru diriģentu lielā sāpe, ka katrs septembris nāk ar jauniem pārdzīvojumiem. Neteikšu, ka viss jāsāk no nulles, bet ir kritiens atpakaļ, jo nav tā, kā bija maijā – daudzi jaunieši ir skolu beiguši un devušies savās gaitās. Protams, nāk jauna maiņa, un ar Madonas Valsts ģimnāzijas jaukto kori jau šai sezonā esam tikušies. Skaidri redzams, ka korī dzied skolēni, kas cītīgi mācās, iesaistās skolēnu mācību uzņēmumos, brīvajā laikā dara vēl daudz ko citu – slēpo, dejo, spēlē kādu mūzikas instrumentu, mācās autoskolā, un tam visam ir jāatrod laiks. Diriģentu galvassāpe gan Rīgā, gan Madonā, gan Jelgavā un citur ir tā, ka vidusskolas posmā bieži var dzirdēt teikumu: "Šodien uz kori nebūšu, man ir autoskola."
– Pieļauju, ka vienmēr latiņu tomēr vajag likt pietiekami augstu un arī korim ir nepieciešams mērķis, kas saliedē.
– Šogad būs daudz pasākumu pašā ģimnāzijā, kuros korim būs jādzied, un teikšu skaļi, lai koristi lasa un man pašam ir atbildība – ļoti ceru, ka izdosies ģimnāzijas kori aizvest ārpus Latvijas un sniegt koncertu ārzemēs. Tas būs šīs sezonas mērķis, jo pagājušajā gadā kolektīva mērķis bija piedalīties Vispārējos latviešu dziesmu un deju svētkos, kas ģimnāzijas korim nebija obligāti. Tomēr, ja pieminam Dziesmu svētku tradīcijas atjaunošanu, pārmantojamību un turpināšanu, tad tieši jauniešiem tas ir jādara un jārāda darbos. Madonas Valsts ģimnāzijas koris bija ne tikai svētku Noslēguma koncertā, dziedot septiņas dziesmas, ko izpildīja daudzi vidusskolu kori no visas Latvijas, bet mēs startējām arī kā pieaugušu cilvēku koris skatēs, piedalījāmies visos kopmēģinājumos, modelēšanas koncertā Cēsīs – pusotru gadu gatavojāmies lielajam notikumam. 2025. gada vasarā būs XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki, šogad meklēsim atbalstu, lai īstenotu ieceri par programmas sagatavošanu koncertam ārpus Latvijas. Protams, nākamā gada pavasarī būs labi sevi jāparāda arī pirmajās skatēs, kas notiks, gatavojoties skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, un pēc tam varam kur aizdoties tālāk. Darīšu visu, kas manos spēkos, lai šis mērķis izdotos.
– Šoruden tika izziņota pieteikšanās un diriģenta Oskara Jeskes vadībā top Madonas novada zēnu koris. Kā iet šajā lietā?
– Mēs iešūpojamies ļoti, ļoti lēnām. Madonas novada zēnu koris sastāv no vairākām grupām. Tās strādā atsevišķi, bet ik pa laikam – reizi mēnesī – sanāksim kopā un kopā mēģināsim. Madonas grupa darbojas Madonas Bērnu un jauniešu centra paspārnē, par to atbildu es. Dziedātāju šai grupā pagaidām ir maz, tādēļ aicinu zēnus no 2. līdz 8. klasei būt daļai no Madonas novada zēnu kora. Tikšanās notiek otrdienās un trešdienās pulksten 16.30 Madonas Valsts ģimnāzijā. Varu minēt, ka Bērzaunē ļoti labu zēnu kora grupu ir izveidojis skolotājs Artūrs Grandāns, ceru, ka zēnu kora grupa izveidosies Ļaudonas skolā, kur ar puišiem strādās Iluta Biķerniece, un ļoti ceru, ka izveidosies arī zēnu kora grupa Ērgļos. Ik pa laikam visas šīs vienības tiksies mēģinājumos. Zēnu kora kodols un centrs būs Madonas grupa, ļoti gaidu un aicinu kora dalībniekus! Ikviens sākums ir grūts, ar to jau sākotnēji rēķinājos, bet ir jādara, nevis par Dziesmu svētku tradīciju jārunā. Madonas novada zēnu kora pirmais lielais mērķis ir piedalīšanās XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos.
Dziedāt zēnu korī ir forši. Rūpēšos, lai korim koncertdzīve būtu interesanta, krāsaina, lai puišiem patiktu un būtu jautri. Zinu, ka tas ir iespējams, ka no dziedāšanas var gūt gandarījumu un prieku.
– Madonas novadam ir atdots ne tikai mazais pirkstiņš, bet visa roka.
– Dzīvoju Olaines novadā, un divas dienas nedēļā esmu pie jums. Tad arī strādāju gan Madonā, gan Cesvainē ar jaukto kori "Cesvaine". Man ir darbs arī Rīgā – kopā ar Uldi Kokaru strādāju par kormeistaru Latvijas Universitātes vīru korī "Dziedonis". Nākamgad vīru korim "Dziedonis" būs 100 gadu jubileja, cītīgi strādājam pie jubilejas koncerta sagatavošanas.
Skolēniem Madonā saku – mans mērķis nav iemācīt balss partijas vien, bet virsmērķis ir iemācīt dziedāt tehniski pareizi, lai nesabojātu balsis. Skolā daudz iegūstu un iemācos arī pats, koris ir kā placdarms gan balansa, gan ideālās kopskaņas meklējumiem.
03.10.2023.