„Madonas novada pašvaldības bērnu un jauniešu nometņu projekta konkursa 2023” ietvaros biedrība „LAIKS–TAGAD” sadarbībā ar Ērgļu multifunkcionālo centru realizēja Madonas novada pašvaldības atbalstīto projektu „Apslēpto dārgumu medības”. Pateicoties Madonas novada pašvaldības piešķirtajam finansējumam, tika organizēta dienas nometne 7 līdz 12 gadus veciem bērniem.
– Nometne tika organizēta ar domu ļaut bērniem lietderīgi pavadīt brīvo laiku komunicējot un sadarbojoties. Tā kā multifunkcionālais centrs Ērgļos pastāv salīdzinoši neilgi, mazliet vairāk kā gadu, projekta konkursā drīkstēja piedalīties tikai biedrības. Tad nu biedrība „LAIKS-TAGAD" sadarbībā ar Ērgļu multifunkcionālo centru uzrakstīja un iesniedza projektu. Madonas novada pašvaldība projektu atbalstīja, un nometne varēja tikt realizēta. Tās pamatmērķis bija vairot bērnu komunikāciju un savstarpējo sadarbību, cieņu citam pret citu, kas tika uzsvērts un aktualizēts visu nometnes laiku gan spēlējoties un sportojot, gan citādi izklaidējoties, gan risinot cieņpilnas sarunas, ieklausoties otrā un pieņemot viņu tādu, kāds cilvēks ir. Izrunājām dažādas situācijas, dalījāmies pieredzē, bērni ļoti labi pastāstīja par tām no savas dzīves. Diskutējām, kā katrā no šīm situācijām būtu vispareizāk rīkoties. Nometne bija paredzēta ikvienam bērnam, kurš dzīvo Madonas novadā. Sākotnēji vecāki savus bērnus pieteica gan no Madonas, gan Sauleskalna, bet, saprotot, ka izbraukšana nebūs tik vienkārša, diemžēl saņēmām arī atteikumus. Pārsvarā nometnē piedalījās bērni no tuvākās Ērgļu apkārtnes – Sausnējas, Jumurdas un, protams, arī no pašiem Ērgļiem, – stāsta Ērgļu multifunkcionālā centra vadītāja Eva Lasmane.
Piecu dienu garumā 22 zinātkāri bērni piedalījās dažādās nodarbībās, devās ekskursijā, apciemojot Siguldu, piedaloties dažādās radošās un izzinošās meistarklasēs, viesojoties mini zoodārzā.
– Veselības ministrijas projekta ietvaros vienā no nometnes norises dienām pie mums viesojās lektore, kas stāstīja par dažādām traumām, kuras bērni gūst vasarā, un to, kā no tām izvairīties. Bērni kopā ar lektori izvērtēja un analizēja, kas ir un kas nav bīstami, kā izvairīties no traumām un tās novērst. Katrai dienai bija noteikta sava tēma, un mēs visi kopā meklējām dārgumus. Tie bija nevis materiālie dārgumi, bet gan cilvēku īpašības un garīgās vērtības – cieņa, izpalīdzība, drosme, centība, draudzība. Šie ir tie dārgumi, kas tika izmantoti ik dienu nometnes laikā – cieņa citam pret citu, izpalīdzība, drosme, kas vajadzīga ne tikai tad, lai sasniegtu kādu mērķi vai darītu to, no kā ir mazliet bail, bet arī lai atzītu savu vainu un atklāti par to runātu, censtos darīt patīkamas lietas sev un apkārtējiem un draudzēties citam ar citu, neņemot vērā katra personību, temperamentu vai uzskatus. Tieši tas palīdzēja stiprināt nometnes dalībnieku savstarpējās attiecības, komandas garu un attīstīt bērna personību, – uz aizvadīto nometni atskatās Eva Lasmane.
Pirmā diena nometnē bija iepazīšanās diena, kurā notika kārtības un drošības noteikumu iepazīšana, savstarpējā iepazīšanās un sadraudzības aktivitātes. Jau dienas otrajā pusē varēja redzēt, ka vairums bērnu ir atraduši un izveidojuši domubiedru grupiņas.
– Katra diena sākās ar rīta apli, lai izrunātu un diskutētu par dienas dārgumu tēmu un to pielietojumu ikdienas dzīvē. Tādā veidā bērnos raisījās lielāka izpratne par konkrēto tēmu. Ik dienu bērni dalījās grupās, lai piedalītos dažādās sportiskās un radošās darbnīcās, savukārt dienas otrajā daļā visi nometnes dalībnieki piedalījās kopīgajās lielajās spēlēs un aktivitātēs, kuru laikā mazie apguva dažādas prasmes – mācījās sadarboties, apgūt jaunas iemaņas, piemēram, laika izjūtu caur spēlēm un rotaļām, fiziskās aktivitātes, kas balstītas uz dažādu fizisko prasmju apvienošanu, veicot komandas darbu stafetēs, un attīstīja spēku, izturību, sadarbību, pacietību, drosmi, iecietību, precizitāti, uzmanību un citas prasmes. Radošajās darbnīcās bērniem bija interesanti darboties, viņi to darīja ar prieku un aizrautību. Tika izgatavoti krāsaini saules ķērāji, batikoti krekliņi, veidoti un dekorēti saldumu burciņu vāciņi, bet noslēguma dienā katrs veidoja savu dārgumu kristālu, – skaidro Eva Lasmane.
Katra diena beidzās ar tās izvērtējumu – bērni mācījās pateikt jaukus, labus vārdus sev un paldiesvārdus citiem nometnes dalībniekiem. Atskatoties uz aizvadīto dienu, bērni vērtēja savu uzvedību, iesaistīšanos pasākumos un attieksmi, ievietojot kopējā vērtēšanas plakātā atbilstošās krāsas dimantu. Pašvērtējums ir ļoti svarīgs, lai citās dienās piedomātu par savu rīcību. Tas dod motivāciju censties vēl labāk.
Atceroties nometnes noslēdzošās dienas rītu, Eva Lasmane saka tā – bērnu emocijas bija dažādas. Kāds bija priecīgs, ka nometne noslēgsies, citam gribējās, lai tā turpinās vēl vismaz pāris dienas. Bērni ieguva jaunus draugus, par ko bija vislielākais prieks, viņiem ļoti patika tieši praktiskās un radošās aktivitātes.
– Dienas noslēgumā kā draudzīga nometnes ģimene parādījām savus piedzīvojumus vecākiem, sniedzot nelielu priekšnesumu. Liels, liels paldies Madonas novada pašvaldības, Ērgļu apvienības pārvaldes, Ērgļu vidusskolas darbiniekiem un citiem lieliskiem cilvēkiem, kas mūs atbalstīja, iedrošināja, palīdzēja! Paldies nometnes komandai un brīvprātīgajiem jauniešiem, kas nometnes laikā aktīvi iesaistījās un palīdzēja! – pauž Eva Lasmane.
04.08.2023.