Madonas pilsētas vidusskolas neklātienes nodaļa savu pakalpojumu piedāvā jau piecus gadus, tā ir vienīgā iestāde Madonas novadā, kas ļauj apgūt vidējo izglītību neklātienē, tāpēc interesenti ir ne tikai Madonas novada iedzīvotāji, bet arī no Pļaviņām un Gulbenes.
Pirms tam izglītību neklātienē varēja iegūt Madonas Vakara un neklātienes vidusskolā, bet pēc tās pievienošanas Madonas pilsētas vidusskolai tika izveidota neklātienes nodaļa, ļaujot pabeigt vidējo izglītību jebkura vecuma cilvēkiem.
Madonas pilsētas vidusskolas skolotāja Lilija Mozga savā profesijā strādā jau 37 gadus, bet neklātienes skolēniem viņa māca 36 gadus. – Šobrīd esmu vienīgā klases audzinātāja neklātienes nodaļai. Esmu viņiem kā klases skolotāja, mācību pārzine, pāris mācību priekšmetu skolotāja, audzinātāja un administratore. Pārējie Madonas pilsētas vidusskolas skolotāji viņiem pasniedz tikai mācību stundas, – stāsta neklātienes nodaļas mācību pārzine Lilija Mozga.
Mācās tikai vidusskolas posmu
Neklātienes nodaļā var mācīties no 10. klases, apgūstot vidējās izglītības posmu. Skolēniem, kuri izvēlas šādu mācību formu, stundas notiek pāris dienu nedēļā Madonas pilsētas vidusskolas telpās, pēc pulksten 14, lai izglītības iegūšanu varētu apvienot ar darbu vai citām nodarbēm.
– Skolēniem mācības notiek pirmdienās un otrdienās no pulksten 14.20, pulksten 14 viņiem skolā ir pusdienas. Sanāk, ka uz stundām viņi nāk, vispirms paēdot pusdienas. Stundas beidzas pulksten 20.20. Tā kā izglītības reformu dēļ stundu skaits ir pieaudzis, lai iekļautos paredzētajā mācību plānā, reizi mēnesī skolēniem jāierodas uz stundām arī ceturtdienās. Visas mācību stundas un pārbaudes darbi viņiem notiek Madonas pilsētas vidusskolas telpās. Ja cilvēks darba dēļ netiek uz kādu mācību dienu vai stundu, vai pārbaudes darbu, sarunājam datumus, kad viņam ir laiks, lai skolēns iegūtu kaut minimālas pamatzināšanas par nokavēto vielu. Pēc tam viņam jānāk uz ieskaitēm, kuras divu dienu laikā tiek nokārtotas. Tās ir paredzētas, lai cilvēkiem būtu iespēja nokārtot visu mācību priekšmetu ieskaites kompakti un ātri, – par mācību procesu neklātienes nodaļā stāsta mācību pārzine.
Neklātienē mācīties ir grūtāk
Valda maldinošs pieņēmums, ka neklātienes nodaļā mācīties ir daudz vieglāk, jo te mācās tikai divas dienas nedēļā un apgūst pašus mācību vielas pamatus, taču Lilija Mozga tā nepavisam neuzskata: – Man šķiet, ka neklātienē mācīties ir pat grūtāk, jo klātienes skolēniem ir vairāk mācību stundu klātienē. Tas nozīmē, ka skolēniem ir iespēja saņemt vairāk skolotāja komentāru un mācību vielas detalizētāku izklāstu. Programma un eksāmeni vakarskolēniem ir tie paši, nekas nav atvieglots un nemainās, līdz ar to mājās ir jāapgūst vairāk. Jā, viņiem nav ierasto mājasdarbu, kuros ir doti risināmi uzdevumi, kas jāizpilda ārpus skolas, bet viņiem ir jānostiprina, jāpapildina zināšanas par konkrētu mācību vielu, skatoties video mājās, jo skolotājs mazā stundu skaita dēļ dažreiz nevar izstāstīt visu vielu. Ja tēmu nevar apgūt skolā, to var atrast mācību grāmatās vai internetā. Ja cilvēks grib labi mācīties, tad neklātienes nodaļā mācīties ir grūtāk.
Neklātienes nodaļai ir tikai viens – vispārizglītojošais – novirziens, kurā skolēni apgūst visus pamatpriekšmetus, dabaszinības, kas ietver fiziku, ķīmiju, bioloģiju, teātra mākslu, radošo rakstīšanu un dizainu un tehnoloģijas.
– Šajā nodaļā var mācīties jebkurš, kuram ir vēlme iegūt vidējo izglītību, neraugoties uz viņa vecumu un nodarbošanos, – vēsta Lilija Mozga, – taču šobrīd ar izglītības sistēmas maiņu ir radusies liela problēma, ka personām, kuras pirms sistēmas maiņas mācījušās kādā profesionālajā vidusskolā un, to nepabeigušas, vēlas iegūt vidējo izglītību neklātienes nodaļā, jāsāk mācīties no 10. klases, neraugoties uz to, ka atzīmes profesionālajā vidusskolā ir bijušas labas un viss ir sekmīgi. Iepriekšējās sistēmas laikā viņi varēja nākt un stāties pat 12. klasē. Līdz ar to dažus tas ļoti nobremzē, jo cilvēks ir gribējis pabeigt līdz galam iesākto vidusskolas posmu, bet, uzzinot to, ka viena gada vietā ir jāmācās trīs, viņam nolaižas rokas un pat pazūd gribēšana mācīties. Tāpēc ir cilvēki, kuri tam atmet ar roku un dodas strādāt uz ārzemēm, nevis iegūst izglītību un paliek tepat. Šī sistēma šajā gadījumā ir ne visai pārdomāta.
Pieprasījums ir mazinājies
Pieprasījums uz neklātienes nodaļu pēdējos gadus īpaši nemainās, taču pirms padsmit gadiem tas bijis lielāks. – Šobrīd daļa neklātienes nodaļas skolēnu ir tie, kas nav tikuši klātienes skolā kāda nenokārtota eksāmena un iestājeksāmena dēļ. Otra daļa interesentu ir cilvēki pēc 40 gadiem, kuri kaut kur strādā un kuriem darba devējs pieprasījis vidējo izglītību. To skaitā ir cilvēki, kas savā laikā aizgājuši dienēt armijā un bez vidējās izglītības nespēj ieņemt augstāku amatu, tāpēc viņi nāk uz neklātienes nodaļu un mācās. Šīs ir populārākās grupas, kas izmanto iespēju mācīties neklātienes nodaļā. Protams, kopumā skolēnu ir palicis mazāk, un sakarā ar jauno izglītības programmu viņu skaits ir samazinājies visur. Uzskatu, ka iespēja mācīties neklātienes nodaļā mums palīdz kaut nedaudz noturēt cilvēkus tepat Latvijā, jo cilvēks izmācās un paliek strādāt šeit, līdz ar to ir lielāka iespēja, ka viņš turpinās dzīvot tepat, – spriež Lilija Mozga.
Šogad, lai tiktu nokārtots eksāmens, minimālais iegūstamais procentu skaits bija 10, nevis 5. Bija pāris neklātienes nodaļas skolēnu, kas sasniedza 5 procentus, bet netika līdz 10 un vidusskolas diplomu nesaņēma.
– Skolēniem veicās slikti matemātikas eksāmenā, taču pārējie eksāmeni visiem bija nokārtoti. Tas nozīmē, ka viņi saņēma liecības un sekmju izrakstus, un matemātikas eksāmenu viņi varēs pārkārtot nākamgad. Bet pēc rakstiem internetā ir redzams, ka daudziem šā gada matemātikas eksāmenā negāja viegli, arī daudzām tālmācības vidusskolām, – vērtē skolotāja Lilija Mozga.
Pēc eksāmena nokārtošanas skolēni saņems atestātu par vidusskolas absolvēšanu un varēs turpināt mācības kādā no universitātēm vai saņemt paaugstinājumu darbavietā.
– Šajā nodaļā iegūtais vidusskolas absolvēšanas atestāts ir līdzvērtīgs pilna laika klātienē iegūtajam atestātam. Vienīgi izņēmuma gadījumā var būt, ja neklātienes nodaļas absolvents vēlas iestāties, piemēram, medicīnas koledžā un viņam vidusskolas posmā nav bijusi ķīmija un dabaszinības. Citas atšķirības nav, jo persona saņem atestātu par iegūtu vidējo izglītību, – par atestāta vērtību informē Lilija Mozga.
Nākamajam mācību gadam konkrēts skolēnu skaits neklātienes nodaļā vēl nav zināms, jo parasti visi mācībām piesakās augustā.
– Lielākoties gan skolēnu nav daudz, tā ir viena klase, kurā mācās no 6 līdz 8 skolēniem. Kaut gan kādreiz klases bija lielas, pirms kāda laika klasē mācījās pat 20 skolēnu. Droši vien, ka tas kontingents, kas šajā nodaļā varētu mācīties, jau strādā ārzemēs, sapratuši, ka varēs iztikt bez vidējās izglītības. Kā arī šķiet, ka šobrīd visu bremzē jaunā izglītības sistēma. Redzēs, kā būs jaunajā mācību gadā. Ir tādi, kam tiešām vidējā izglītība ir vajadzīga, un, ja to var iegūt bez maksas, tas ir ļoti liels pluss, jo tālmācībā par izglītību ir jāmaksā. Uzskatu, ka neklātienes nodaļa ir labāka par tālmācību, jo, pirmkārt, notiek tieša komunikācija starp skolotāju un skolēnu, otrkārt, viņiem ir skolotājs, kurš var paskaidrot un izskaidrot vielu gan mācību stundās, gan konsultācijās, kas arī norisinās klātienē, skolas telpās. Tādā ziņā, neklātienes nodaļā cilvēks vairāk iemācās mācīties, – Lilija Mozga aicina visus, kas vēlas iegūt vidējo izglītību, nebaidīties un pieteikties mācībām pilna laika klātienē vai neklātienes nodaļā.
01.08.2023.