Kopš šā gada marta Lauteres kultūras namam ir jauna vadītāja. KRISTĪNE PUJATE savas darba gaitas lielāko mūža daļu saistījusi ar grāmatvedes darbu, taču nemaz nenožēlo, ka nu viņas ikdiena saistās ar rosīšanos kultūras nozarē. Lai gan vadīt kultūras namu ir sava veida izaicinājums, Kristīne nemaz neilgojas pēc agrākās dzīves. Gluži pretēji — viņa jūtas kā zivs ūdenī, turklāt veiksmīgi apvieno darbu Lauterē ar amatierteātra vadīšanu Dzelzavas pagastā.
– Jūsu darba gaitas visu mūžu ir saistītas ar kultūras jomu?
– Esmu īstena sarkaniete, vienu laika posmu gan es ar ģimeni padzīvoju citviet, bet tik un tā atgriezāmies Sarkaņos. Varu teikt, ka dzīvoju kulturālā vidē – starp muzeju, bibliotēku un Amatu skolu, tāpēc nemaz nevaru nedarboties kultūras jomā. Pēc Sarkaņu pamatskolas beigšanas devos mācīties uz Madonas ģimnāziju, savukārt pēc vidējās izglītības iegūšanas iestājos Jēkabpils lauksaimniecības tehnikumā, kur apguvu grāmatvedību. Pēc tehnikuma pabeigšanas vienu gadu nostrādāju par auklīti Hamburgā (Vācijā). Tas bija ļoti jauks posms, un es katram varu ieteikt – kamēr esat jauni un bez bērniem, izmantojiet iespēju! Sevišķi daudz iespēju piedāvāts tiek jauniešiem. Mana meita arī izmantoja Erasmus programmas piedāvājumu un mācījās gan Dānijā, gan Spānijā, papildinot redzesloku.
Visu savu darba mūžu esmu bijusi grāmatvede, kas arī bija mans pamatdarbs. Pēdējā laikā strādāju Dzelzavas speciālajā pamatskolā, bet iepriekšējā gada beigās šī štata vieta tika likvidēta. Man piedāvāja darbu Madonā, taču es izlēmu, ka iestāšos bezdarbniekos un izmantošu savā labā pusgadu, lai pa šo laiku varētu atrast sev kādu nodarbi kultūras jomā, jo jau ilgāku laiku bija sajūta, ka īsti nedaru to, ko vajadzētu. Un tā nu sanāca, ka šā gada marta beigās es jau biju šeit. (Smaida.)
Ar kultūras jomu līdz tam es nebiju saskārusies kā vadītāja, bet citādi esmu ar to saistīta visai cieši. Ilgu laiku kā pašdarbnieks rosījos Sarkaņu pagastā, savulaik spēlēju amatierteātrī „Piņģerots" un dejoju „Labākajos gados" kopā ar vīru. Tagad vadu amatierteātri Dzelzavā, regulāri dodos uz mēģinājumiem un nemitīgi esmu kultūras dzīvē. Tomēr būt kultūras nama vadītājai man ir zināmā mērā izaicinājums.
– Kādus pasākumus šajā laika posmā esat organizējusi, un kas tiek plānots?
– Pats pirmais pasākums, kas tika organizēts ar mani kultūras nama vadītājas amatā, bija Lieldienām veltīts, un tas tika gana kupli apmeklēts. Tam sekoja Mātes dienas koncerts, iesaistoties Dzelzavas pagasta deju kolektīvam „Dzeldes". Rīkojām arī koncertu mūziķa Haralda Sīmaņa piemiņai, kurā bez maksas uzstājās dziesminieki, to organizēja Diāna Ulme ar savu vīru. Jūnijā kultūras namā notika Aronas pagasta PII „Sprīdītis" un arī Kusas pamatskolas izlaidumi, ir prieks, ka skaistās telpas izmanto pagasta iestādes. Nesen notikušie Līgo svētki bija ļoti jauki, Līgo aktivitātes norisinājās gan Zelgauskā, gan pēc stundas Lauterē, gan Kusas estrādē. Tādā veidā tika padomāts par visiem šī pagasta iedzīvotājiem, lai ikviens varētu apmeklēt svētku aktivitātes sev piemērotākajā vietā. Uzstājās vokālie ansambļi „Mežābele" un „Mārtiņrozes", kā arī amatierteātris „Aronieši" bija sagatavojis nenopietnas tautasdziesmas.
Cilvēki Aronas pagastā ir ļoti atsaucīgi, ilggadējā Lauteres kultūras nama vadītāja Rudīte Prikule ļoti daudz palīdz ar padomu. Arī iedzīvotāji ir ieinteresēti, lai aktivitātes notiktu, bet apmeklētība dažreiz beigu beigās nemaz nav tik liela kā vēlme pēc pasākumiem. Tieši tāpēc ir grūti paredzēt un saprast, kurš pasākums tiks apmeklēts kuplā skaitā, bet uz kuru ieradīsies pavisam maz interesentu. Brīžiem ir žēl, ka aiz kulisēm ir vairāk cilvēku nekā zālē. Interese par kultūras dzīvi ne vienmēr nozīmē, ka piedāvātās aktivitātes tiešām apmeklēs. Bet viss jau ir tikai sācies, esmu pavadījusi šajā darbā vien trīs mēnešus. Jādomā, ko vēl piedāvāt, pamazām jāsaprot, kas aroniešiem vairāk iet pie sirds.
Patlaban piedāvājam apskatīt Valērija Baidas un Maijas Jakovičas, kā arī vairāku citu mākslas plenēru dalībnieku gleznu izstādi. Viņi ir vietējie, kuriem pieder kultūras vides objekts „Akmens galerija". Uzreiz jāpiezīmē, ka Maija Jakoviča ir piekritusi kultūras namā piedāvāt gleznošanas studijas nodarbības, un ir jau vairāki interesenti, kuri izrādījuši vēlēšanos piedalīties nodarbībās. Esam jau ieplānojuši, kurā telpā tās notiks, bet noteikti ne ātrāk kā rudenī, jo vasaras sezona visiem lielākoties vairāk vai mazāk ir piepildīta ar citiem darbiem. Visticamāk, nodarbības rīkosim reizi nedēļā, un tad mūsu kultūras nams būs jau vēl vairāk apdzīvots.
– Aronas pagasta iedzīvotāji ir aktīvi kultūras pasākumu baudītāji?
– Tagad visi gaida Aronas pagasta svētkus, kas piedāvās patiesi plašu pasākumu programmu. Prieks, ka svētku organizēšanā visi saliekam spēkus kopā, bet galvenie „dzinēji", ja tā var teikt, ir Iveta Kaparkalēja un Vents Ikaunieks. Sportiskās aktivitātes norisināsies visas dienas garumā, kurās varēs piedalīties gan ikviens individuāli, gan komandas. Interesenti varēs piedalīties meistarklasēs –
radošajās darbnīcās, saprātīgajā mājas vingrošanā un citās radošajās aktivitātes. Protams, būs arī tirgus. Savukārt vakarā tiks apbalvoti sportisko aktivitāšu uzvarētāji. Pēc tam sekos svētku gājiens pa Kusas ielām, kā arī Baltinavas teātris priecēs ar izrādi „Ontans i Anne", bet noslēgumā būs iespēja kārtīgi izdejoties ballē.
– Dome nesen pieņēma lēmumu iesniegt projektu Lauteres kultūras nama energoefektivitātes uzlabošanai.
– Kultūras nama iekšpuse jau ir skaista, pirms apmēram desmit gadiem te tika veikts remonts. Bet ārpuse gan prasās pēc pamatīgiem atjaunošanas darbiem. Pateicoties Aronas pagasta pārvaldes vadītāja Sanda Kalniņa aktivitātei, ceļš, kas ved garām kultūras namam uz muižu, ir ticis pie seguma divās kārtās. Madonas novada domes deputāti ir nobalsojuši par to, ka tiks iesniegts energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu projekts, kam pateicoties tiktu īstenota ēkas siltināšana un jumta nomaiņa. Ja tas patiešām īstenotos, pagasta ļaudis ļoti priecātos! Centīsimies, lai teiciens, kas izskanēja par Lauteres kultūras namu šī projekta sakarā – „naudas iestādīšana nekurienē", nepārtaptu par īstenību un lai mums izdotos šajā ēkā ienest vēl lielāku dzīvību.
Sadarbība ar pagasta pārvaldes vadītāju ir ļoti laba. Sandis Kalniņš ļoti aktīvi atbalsta kultūras dzīvi, turklāt man ar viņu sanāk sadarboties ne tikai Aronas pagastā kā Lauteres kultūras nama vadītājai, bet arī Sarkaņos, kur dzīvoju, un Dzelzavā, kur esmu amatierteātra vadītāja. Varu teikt tikai vislabākos vārdus par viņu.
– Mīlestība pret kultūru jūsu sirdi silda nemitīgi…
– Kolektīvā „Labākie gadi" sadejoju kopā ar vīru, apmeklējām šo kolektīvu visai ilgu laiku, un bijām arī uz iepriekšējiem Dziesmu un deju svētkiem. Taču mana vislielākā mīlestība vienmēr ir bijis teātris – ļoti ilgi spēlēju Sarkaņu amatierteātrī, un, kad ilggadējā režisore Gunta Apele devās pensijā, es domāju, ka ar to mana karjera teātrī beigsies, bet, tā kā Gunta meklēja sev pēcteci un izstāstīja man, ka Gulbenē tiek piedāvāti amatierteātru režisoru kursi, es izmantoju iespēju – un nu jau gandrīz piecus gadus vadu teātri Dzelzavā.
Ļoti labi un noderīgi ir kursi, kuros pašam strādājošajam jāiegulda tikai 10% savs finansējums. Es tādā veidā pabeidzu Kultūras akadēmijas organizētos režijas un aktiermeistarības kursus Gulbenē un pēc tam, kad sākās vīruss, pabeidzu kursus „Kultūras pasākumu vadība tiešsaistē".
– Ar kādām izjūtām pavadījāt nesen izskanējušos Dziesmu un deju svētkus?
– Ļoti lepojamies un priecājamies par savu deju kolektīvu „Ritsolis", kas piedalījās Dziesmu un deju svētkos un reklamēja Kusas brunčus. Izrādās, ka ļoti daudziem kolektīviem ir Kusas brunči, kas arī tika pieminēts televīzijā. Nākamajos Dziesmu un deju svētkos gribētos redzēt vairāk mūsu kolektīvu, bet to noteikti rādīs laiks…
14.07.2023.