Šis ir pirmais gads, kurā skolēniem nācās kārtot centralizētos eksāmenus pēc jaunizveidotās izglītības programmas “Skola 2030”, pie tam zemākais procentu skaits, kas jāiegūst, lai eksāmens būtu nokārtots, ir nevis 5, bet 10 procenti.
Madonas pilsētas vidusskolas skolotāja Dace Radvilaviča ir ne tikai matemātikas skolotāja, bet arī nu jau pamatskolu absolvējušās 9.c klases audzinātāja. Arī viņas klase šogad kārtoja centralizētos eksāmenus pēc jaunā izglītības projekta "Skola 2030". Daces klasē mācījās 21 skolēns, visi tika pielaisti pie centralizēto eksāmenu kārtošanas un eksāmenus nokārtoja sekmīgi.
Salīdzinot klases eksāmenu vērtējumus ar mācību priekšmetu gada vērtējumiem, skolotāja teic, ka viss esot bijis prognozējami, gada vērtējumi no eksāmena vērtējumiem ļoti neatšķīrās. Arī skolēni pēc eksāmena uzrakstīšanas spēja prognozēt savus iespējamos vērtējumus, kas beigās izrādījās ļoti tuvu iegūtajam. Visaugstākos vērtējumus klase saņēmusi tieši angļu valodā, jo tā tiek lietota ne tikai mācību stundās, bet arī digitālajā vidē un ikdienā, taču visgrūtāk skolēniem gājis matemātikas eksāmenā. Kaut arī centralizētie eksāmeni pēc jaunā izglītības projekta "Skola 2030" norisinās pirmo gadu, skolotāja izsakās, ka, salīdzinot šo matemātikas eksāmenu ar iepriekšējās sistēmas eksāmenu, tas nav palicis grūtāks. "Labojot eksāmenus, varu teikt, ka tāpat kā citus gadus arī šis eksāmens pārbaudīja skolēnu matemātikas zināšanu pamatprasmes, un tas noteikti nebija sarežģītāks kā citus gadus. Arī vērtēšanas kritēriji bija draudzīgi skolēniem. Kad visi skolotāji kopīgi runājām par labošanas kritērijiem, nospriedām, ka eksāmena pirmajā daļā tie ir pat ļoti draudzīgi, lai skolēni gūtu pēc iespējas vairāk punktu. Eksāmenu rezultāti ir atbilstoši audzēkņu ieguldītajam darbam un attieksmei, tos varēja prognozēt jau mācību gada laikā. Uzzinot rezultātus, nekādu lielu pārsteigumu nebija," saka skolotāja Dace.
9.c klases skolniece Sanija Sokirka rakstīja visus trīs obligātos eksāmenus – latviešu valodā, matemātikā un angļu valodā. Kaut arī pamatskolu absolvējusi ar zelta liecību, viņa nenoliedz, ka eksāmenu gaidīšanas laiks bijis satraukuma pilns, tomēr eksāmena rakstīšanas brīdī ir izdevies atrast mieru, lai koncentrētos darbam uz visiem simts. Kā vairums skolēnu, arī Sanija visvairāk uztraucās par matemātikas eksāmena otro daļu, kurā bija jārisina kompleksie uzdevumi, un latviešu valodas rakstu daļu. Pēc viņas domām, eksāmena izpildes laiks esot bijis pietiekams visās eksāmena daļās, arī liela daļa klasesbiedru eksāmena telpas visbiežāk pametuši krietnu brīdi pirms noteiktā laika beigām. Tomēr latviešu valodas eksāmena rakstu daļas izpildes laiks varējis būt nedaudz ilgāks, piemin Sanija. Eksāmena uzdevumi nav likuši brīnīties, jo viss, kas atrasts eksāmena lapās, bija mācīts stundu laikā. Pēc eksāmenu rezultātu iegūšanas bijis patiess prieks un gandarījums par paveikto, jo viss, kas tika darīts, lai veiksmīgi uzrakstītu eksāmenus, rezultējies ar augstiem procentiem. Klasesbiedri jutušies tāpat, jo eksāmeni nu bija galā un izlaidums ne velti nosvinēts. Uz jautājumu, kas Saniju motivē mācīties, viņa atbild: "Tā ir gan ģimene, gan draugi, bet lielākoties pati sevi piespiežu to darīt. Mācīšanās manī izraisa prieku un gandarījumu, jo varu sev pateikt: "Paskaties, tev tas sanāk!", un, protams, mēs kaut ko iegūstam no tā procesa. Mācīšanās nav par atzīmēm, bet par to, ko tu uzzini un iegūsti mācoties."
14.07.2023.