Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Dziesmu svētku dalībnieku sadzīve

INESE ELSIŅA

Autors • 03.07.2023.

Dziesmu svētku dalībnieku sadzīve
Burtu lielums

XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku laikā Madonas novada dalībnieki izmitināti trijās Rīgas skolās.

"Stars" jau rakstīja, ka tās ir Rīgas Valsts 3. ģimnāzija, kur apmetušies deju kolektīvi un Madonas pūtēju orķestris; Rīgas 49. vidusskolā svētku laikā dzīvo visi kori, kā arī Lubānas un Cesvaines pašvaldības kolektīvi, savukārt Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā tradicionāli apmetušies Ērgļu kolektīvi.


Par dalībnieku ēdināšanu
– Novada dalībnieki dzīvo trīs dažādās skolās, un mums ir trīs dažādi ēdinātāji, – atklāj Madonas novada pašvaldības XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku Madonas novada koordinatore Signe Prušakeviča. – Ir dienas, kad kolektīvu dalībnieki ēd mēģinājumu vietā Mežaparka estrādē vai Daugavas stadionā, bet lielākoties ēdienreizes tiek organizētas attiecīgajā mītnes skolā. Vienai dienai uz personu paredzētā summa ir 10,80 eiro bez PVN. Runājot ar skolu ēdinātājiem, secinājām, ka papildu piemaksas no pašvaldības nav nepieciešamas, jo ēdienkarte trim ēdienreizēm dienā ir sabalansēta, labi sastādīta, visi daudzumi ir optimāli. Šogad ir pieejama arī veģetārā ēdienkarte, dalībnieki reģistrējoties to varēja izvēlēties – no novada kolektīviem tai parakstījās apmēram 40 cilvēku. Vienīgais, kas tiek piemaksāts no pašvaldības, ir limonāde vai dzēriens pie pusdienām.


Par nakšņošanu un mediķiem

– Gulēšana Rīgas skolās Dziesmu un deju svētku dalībniekiem ir jau "klasika" – katrs uz svētkiem devies ar savu matracīti un guļamlietām, – par sadzīvisko pusi turpina Signe Prušakeviča. – 3. ģimnāzijā pūtēju orķestra dalībnieki apmetušies lielajā zālē, turpat kolektīvs arī mēģina; deju kolektīvi izvietojušies pa klašu telpām. 49. vidusskolā, kur apmetušies kori, diriģentiem, kas vada divus kolektīvus, abi kori sporta vai aktu zālē ir vienkopus – tas tāpēc, lai diriģentam būtu ērtāk. Katrā skolā ir arī medicīnas darbinieki. 1. ģimnāzijā ir viena medmāsa, jo tur dzīvo skaitliski mazāk dalībnieku, 3. ģimnāzijā un 49. vidusskolā – katrā vietā pa divām medmāsām. Prieks, ka šim pienākumam atsaucās Aija Silupa, kas jau vairākos Dziesmu un deju svētkos bijusi līdzās mūsu pašdarbniekiem.


Ko svētkos izbaudīt?

Vaicāta, ko novada koordinatore svētkos vēlas izbaudīt pati, Signe saka: – Organizēšanas procesā neesmu par to domājusi, jāskatās, cik svētku nedēļas laikā vispār būs brīvas vaļas. Prieks, ka ir norises, kur dalībniekiem un koordinatoriem ieeja ir bez maksas, tikai ar ID kartēm. Pēc iespējas mēģināšu apmeklēt šos pasākumus. Madonas novada tradīcija ir Madonas pūtēju orķestra koncerts-balle Rīgas 3. ģimnāzijas pagalmā. Lai iepriecinātu mūsu dalībniekus un rīdziniekus un lai mūs neuztvertu par naktsmiera traucētājiem, lai viss būtu oficiāli, šo aktivitāti jau saskaņojām ar Rīgas domi un pašvaldības policiju. Kaut svētkos mūsu orķestrim ir liela slodze, jauko tradīciju viņi nemaina, un šo balli izbauda arī pārējie novada dalībnieki, kas dzīvo citās skolās.


Ar dažādas pieredzes handikapu

Taujāta, kāda Dziesmu un deju svētku pieredze līdz šim bijusi novada koordinatorei, Signe Prušakeviča atbild: – Lielajos Dziesmu un deju svētkos esmu piedalījusies, sākot no skolas gadiem, kad braucu uz skolu jaunatnes svētkiem. Man pat ir fotogrāfija, kur esmu nobildēta pie Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas. Studiju laikā Dziesmu svētkos biju kā brīvprātīgā koru koordinatore, palīdzēju Mežaparka estrādē koru kolonnas uzvest un novest no skatuves. Pēc tam uz Dziesmu svētkiem esmu braukusi savējiem līdzi kā Ļaudonas kultūras nama vadītāja un arī kā dejotāja Ļaudonas vidējās paaudzes deju kolektīvā. Šoreiz pieņēmu izaicinājumu būt par novada koordinatori. Tā man ir jauna pieredze, un man patīk šo svētku organizatoriskā puse, kaut apjomi ir ļoti lieli. Bija un ir daudz informācijas, kas jāiesūta svētku organizatoriem, tās ir tabulu tabulas gan par ēdināšanu, gan transportu, paldies pašvaldības darba grupai, kas atsaucīgi palīdz un visā iesaistās! Mums ir vairāk nekā pustūkstotis dalībnieku, katram ir savs redzējums, savas vēlmes, gribas, lai visiem būtu maksimāli labi. Apzinos, ka ikviens, kurš devies uz lielajiem svētkiem, ir izkāpis no savas komforta zonas. Svētku nedēļa, protams, būs reizē gan grūta, gan viegla, gribētos, lai arī grūtums ir ar patīkamu pēcgaršu. Lai kopējā pozitīvā noskaņa un piedzīvotais ir pāri visam! Lai dažam piedzīvotā skaļā krākšana naktī vai rinda pēc pusdienām piemirstas, bet atmiņā paliek tikai labas emocijas.


Tiks uzņemta dokumentāla filma

Novada koordinatore piebilst, ka pašvaldība ir noslēgusi līgumu ar filmētāju grupu no Ērgļiem, kas nedēļas gaitā iemūžina svētku norisi. Tie ir mēģinājumi un koncerti, kuros piedalās mūsu novada cilvēki, lai pēc tam veidotu dokumentālu filmu par novada kolektīvu pieredzi XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkos.
– Mājās palicējiem vēlu sekot visam līdzi, braukt uz koncertiem, turēt īkšķus par savējiem, – rosina Signe Prušakeviča. – Deju kolektīvu vadītājiem un koru diriģentiem jāvēl izturība, bet dalībniekiem – gan tiem, kuriem šī ir pirmā svētku pieredze, gan tiem, kam kārtējā, – noturēt prieka dzirksti un baudīt šo unikālo svētku kopību! Man pašai ļoti patīk svētkiem izraudzītais moto: "Kopā būt, kopā just!", to visiem arī novēlu!

04.07.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px