Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Cesvaines vidusskolā izlaidums nosvinēts

INESE ELSIŅA

Autors • 26.06.2023.

Cesvaines vidusskolā izlaidums nosvinēts
Burtu lielums

No 21. jūnija Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā izglītības iestādēm ir iespēja iegūt centralizēto eksāmenu sertifikātus un uzzināt vērtējumus 9. klašu skolēniem, kuri kārtoja pārbaudījumus, lai iegūtu apliecinājumu par vispārējās pamatizglītības apguvi.

Pakāpeniski dati tiek sinhronizēti ar valsts pārvaldes pakalpojumu portālu Latvija.lv – "Mani dati izglītības reģistros", kur eksāmenu rezultātus būs iespēja uzzināt nepilngadīgo skolēnu vecākiem un pilngadīgajiem izglītojamajiem.
– Diemžēl vēl neesam tikuši sistēmā, ir problēmas, netiekam pie rezultātiem, – 21. jūnija pusdienlaikā atzina Cesvaines vidusskolas direktors Didzis Baunis. – Šīs sistēmas strādā ļoti smagnēji, liels laiks jāpatērē lieki.

Rezultāti neiepriecina
Vakarpusē skolas vadība bija apskatījusi matemātikas eksāmena rezultātus, kas diemžēl neiepriecināja: – Rezultāti ir dažādi, bet kopumā – nav īpaši augsti. Augstākais vērtējums vispārējās prasmēs vienam mūsu puisim ir 90 procentu. Otri procenti ir problēmrisinājumu uzdevumos, arī tur vērtējums ir dažāds. 9. klasi audzēknis nebeidz, ja saņemts mazāk par 10 procentiem. 9. klasē mūsu skolā mācījās 28 jaunieši, trīs no viņiem nenokārtoja nepieciešamos 10 procentus, tātad 9. klasi pabeidza 25 skolēni.
– Ja skolēns kaut cik mācās, viņam 10 procenti eksāmenā ir jādabū. Vienam audzēknim bija vairāki nepietiekami vērtējumi, pārējie divi tāpat nemācījās, – par nesekmīgo trijotni pauž direktors. – Diemžēl skola tur neko nevar darīt, tā ir vecāku atbildība, un ietekmē arī sabiedrībā valdošais viedoklis, kā dzīvē viss šobrīd notiek. Pusdienas visiem ir par brīvu, tiesībsargs runāja, ka mācību līdzekļiem arī jābūt nodrošinātiem, daudzi nesaprot, ka kāds par to visu tomēr maksā. Divi caurkritušie mācīsies 9. klasē atkārtoti, trešais jau divus gadus 9. klasi apmeklēja, ko viņš darīs, nav zināms. Skola šai situācijā nevar darīt neko, nekāda mehānisma, kā likt mācīties, ievērot noteikumus, mums nav.

Paliks vidusskolas statuss
Direktors uzsver, ka ir cerība no devītajām klasēm nokomplektēt 10. klasi. – Saistībā ar skolu optimizāciju esam gandarīti, ka Cesvaines skola ir palikusi kā vidusskola, – vēsta Didzis Baunis. – Skolēnu skaita kritēriju mēs izpildām, minimums vidusskolas klasēs ir divpadsmit audzēkņi, no 10. līdz 12. klasei skolā jābūt vismaz 40 skolēniem. Šogad mums bija 52 audzēkņi. Redzēs, kā būs turpmāk, vēl jau precīzi nezinām, cik bērnu Cesvaines vidusskolā iestāsies. Viena daļa devīto noteikti turpinās izglītību iegūt Cesvaines vidusskolā.
12. klasē savukārt mācījās 13 audzēkņi, noslēguma pasākums aizvadīts gan 9., gan 12. klasēm. – Man personīgi šķiet, ka nav pareizi rīkot izlaidumu pirms atestātu izsniegšanas, – aizdomājas direktors. – Atestātus divpadsmitajiem īsā, svinīgā brīdī izsniegsim tikai 11. jūlijā, kad būs pieejami centralizēto eksāmenu sertifikāti 12. klasēm. Noslēguma pasākums 9. un 12. klasei Cesvaines vidusskolā notika 17. jūnijā. Savā runā pat īsti nezināju, ko teikt, jo mūsu skolu jaunieši tobrīd vēl nebija beiguši. Skaidri nezinājām, vai visi jaunieši eksāmenus vispār ir nokārtojuši, bija taču divi padziļinātie eksāmeni un atsevišķiem skolēniem mācīšanās spējas nemaz nebija tik labas, lai mācību priekšmetus apgūtu augstā līmenī.

Iepriecina vecāku priekšnesums
Kaut karote darvas (tie, kas nemācās) var sabojāt visu medu, jāatzīst, ka skolas 9. klašu izlaidums nesa arī prieku un gandarījumu. Devīto klases audzināja skolotāja Selga Leimane un Sarma Dimpere, un interesanti, ka devīto izlaidumā no vecāku puses bija muzikāls pārsteigums. Sarmīte Grīnberga, Atis Grīnbergs un Antra Melbārde tāpat kā skolēni iepriekš pasvīda mēģinājumos, iestudēja muzikālu sveicienu, un tas bija tik lielisks, ka nācās atzīt – līdz šim nevienā izlaidumā neko tādu skolotāji nebija dzirdējuši. Augstas, akadēmiskas kvalitātes priekšnesums!

Sarežģīts skolas gads
Gada noslēgums skolai kopumā bijis samērā sarežģīts. – Tas saistīts ar jauno mācību saturu, kad eksāmenus jaunieši gan pamatskolā, gan vidusskolā lika pēc jaunajām programmām. Savu nospiedumu mācību darbā noteikti atstāja arī kovida pandēmija, – neslēpj direktors. – Sevišķi to var redzēt matemātikas eksāmenā. Vidusskolas klasēs nebija mācību līdzekļu, līdz ar to labus rezultātus eksāmenos arī divpadsmitajiem šajā mācību gadā negaidu. Kā tālāk? Ir cerība, ka lielākā daļa skolas absolventu dosies studēt. Divi jaunieši vēlas studēt pedagoģiju, un, ja tā notiks, skola "saķers" viņus aiz rokas un pārāk tālu no Cesvaines vidusskolas nelaidīs.

Pedagogu trūkums un pārkvalificēšanās
– Tas, ka trūkst skolotāju, jau mērāms ar vārdu "katastrofa",- uzsver Didzis Baunis. – Mūsu skolā sakarā ar to, ka skolotāja devās dekrēta atvaļinājumā, ir vakance latviešu valodā, bet galvenais sāpju bērns ir matemātika. Šai priekšmetā joprojām meklējam pedagogu. Šogad skolotāju trūkuma dēļ man pašam nācās mācīt matemātiku 7. klasei, pārējo tad spējām nodrošināt, bet redzams, ka skolotāji kopumā ir ļoti noguruši no pārslodzes. Nākamajā mācību gadā turpināšu matemātiku mācīt 8. klasei, lai gan darba apjoms – birokrātisms un pārlieku lielais normatīvisms- veikt direktora un skolotāja pienākumus sarežģī. Varu teikt, ka jau nodarbojamies ar skolotāju pārkvalifikāciju. Mūsu skolas absolvente – skolotāja Lāsma Markevica – izstudēja un strādā par ekonomikas skolotāju, tagad pamazām pārkvalificējas par matemātiķi un ļoti sekmīgi strādā šajā lauciņā. Skolotāja Linda Saliņa-Strode šogad strādāja pirmo gadu, viņa mācās neklātienē, arī viņai ir plāns pārkvalificēties par matemātikas skolotāju.

Sakārtota infrastruktūra
Tas, kas Cesvainē ir lieliski- tā, protams, ir sakārtotā infrastruktūra. – Jā, infrastruktūras ziņā viss ir labi, – piekrīt direktors. – Jūlijā tiks nodots ekspluatācijā skolas jaunais stadions, kas faktiski ir jau pabeigts. Vēl notiek sakopšanas darbi, sakarā ar sausumu zālīte neizskatās tik skaisti, kā gribētos, bet tur neko nevar darīt. Jāgaida apmēram gads, jo būvnieks teica, ka futbolu spēlēt vismaz gadu nedrīkst, lai zālīte var saņemties. Šovasar stadionā varēs izmantot pludmales volejbola laukumu, basketbola laukumu, ir četri skrejceļi ar moderno, sarkano segumu, kas ir ļoti patīkami skriešanai. Pats jau tur izstaigāju, gandrīz gribas paskriet, jo agrāk 100 metrus prieka pēc skrēju, skolas laikā skrēju arī barjeras, vieglatlētikā nedaudz trenējos. Līdz ar jaunajām iespējām Cesvaines vidusskolā atmiņā atausa arī kādreizējās labās sajūtas no jaunības.

27.06.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px