Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Ērgļos apmaksās. Bet citur?

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 27.04.2023.

Ērgļos apmaksās. Bet citur?
Burtu lielums

Vakar, 27. aprīlī, Madonas novada domes kārtējā sēdē tika piešķirts nepieciešamais finansējums 6400 eiro apmērā Ērgļu apvienības pārvaldes īpašumu uzturēšanas nodaļai atkritumu konteineru nomai lielgabarīta atkritumu savākšanai Ērgļu, Jumurdas un Sausnējas pagastā. Līdzekļi tiek paredzēti no Ērgļu apvienības pārvaldes 2022. gada budžeta atlikuma.

Plašākas diskusijas komitejā


Pirms tam domes finanšu un attīstības komitejas sēdē, kur šis jautājums tika izskatīts 18. aprīlī, deputātu vidū norisinājās plašāka domu apmaiņa. Ērgļu apvienības pārvaldes vadītāja Elita Ūdre informēja par daudzu gadu garumā izveidojušos tradīciju reizi gadā Ērgļos, Jumurdā un Sausnējā dot iespēju iedzīvotājiem atbrīvoties no lielgabarīta atkritumiem, attiecīgi to savākšanai paredzot līdzekļus apvienības budžetā. Tas tiek darīts, lai mazinātu apkārtējās vides piesārņošanu.
– Konteinerus lielgabarīta atkritumiem izliekam sešās vietās Ērgļos un pa vienam Jumurdā un Sausnējā, kur, pašiem iedzīvotājiem atvedot, var ievietot lielgabarīta priekšmetus. Teritorija ir liela, līdz ar to salasās arī tie kilometri un izmaksas ir diezgan lielas. Iespējams, ka, ņemot vērā tagadējo cenu pieaugumu, tik daudz konteineru šoreiz nemaz nevarēsim izvietot. Kad mēs šādus konteinerus izvietojam, tie tiek piepildīti vienā vakarā. Es domāju, ka tādā veidā tiek mazāk piesārņota vide, jo, ja mēs šādu pakalpojumu vairs nenodrošināsim, lielgabarīta priekšmeti tāpat kaut kur tiks izmesti, un mums tie būs jāsavāc un jāfinansē to izvešana, – pauda Elita Ūdre.
Arī Madonas novada domes deputāts Aivis Masaļskis aicināja kolēģus piešķirt nepieciešamo finansējumu, jo iedzīvotāji ļoti labi zinot par šo tradīciju un rēķinoties ar šādu iespēju.
– Visu gadu šie atkritumi kādā šķūnītī vai kur citur pie sevis mājās tiek uzglabāti, gaidot pavasari, kad aprīlī vai maijā no tiem varēs civilizētā veidā atbrīvoties, tos ieliekot lielajā konteinerā, nevis izmetot mežā vai novietojot pie sadzīves konteineriem. Jāsaka, ka tā tik tiešām ir bijis daudzus gadus un ir izveidojusies zināma disciplīna. Kopš tas tiek darīts un tādā veidā šī problēma risināta, lielgabarīta atkritumu mežos, sadzīves atkritumu konteineru novietnēs ir ievērojami mazāk. Ja šī tradīcija tiks pārtraukta, jārēķinās ar nepatīkamiem pārsteigumiem gan vidē, gan pie sadzīves atkritumu konteineriem, – atzīmēja Aivis Masaļskis.


Nav atrauti no novada


– Mūs nevajag pārliecināt par to, ka lielgabarīta atkritumus nepieciešams savākt. Tā ir vajadzīga lieta, bet jāsaprot arī tas, ka Ērgļi nav atrauti no Madonas novada, mēs visi – Madona, Cesvaine, Ērgļi, Lubāna – esam kopā. Un šāda nepieciešamība būtu ne tikai Ērgļu apvienībā, bet gan visā pašvaldībā, – uzsvēra domes deputāts Andris Sakne. – Arī Madonā daudzdzīvokļu māju pagalmā pēc pieprasījuma pavasarī vai citā laikā atved lielo konteineru, kur savāc, sanes un samet visu lieko no bēniņiem un pagrabiem, bet to izvešanu apmaksā no mājas apsaimniekošanas līdzekļiem. Šāda tradīcija, līdzīgi kā Ērgļos, cik zinu, kādreiz ir bijusi arī citos pagastos. Varbūt SIA „Madonas namsaimnieks" varētu parēķināt un iesniegt domei aprēķinus, cik varētu izmaksāt lielgabarīta atkritumu savākšana, lai, iespējams, jau nākamajā gadā konteinerus lielgabarīta atkritumiem varētu izvietot arī citviet. Tas būtu tikai apsveicami, vienīgi jautājums, vai pašvaldība visā novadā to finansiāli var atļauties.
Madonas novada pašvaldības izpilddirektors Uģis Fjodorovs informēja, ka par šo tēmu sarunas ar „Madonas namsaimnieku", galveno atkritumu apsaimniekotāju Madonas novadā, ir jau bijušas.
– Uzņēmuma plānos ietilpst šķiroto atkritumu laukumu izveide, un šis jautājums vienā no tuvākajām komitejas sēdēm varētu tikt arī izskatīts, kādā veidā to varētu risināt. Bija doma, ka bijušajos novadu centros Ērgļos, Cesvainē, Lubānā varētu izveidot šādus laukumus ar pieņemšanas punktu un slēgto teritoriju, kur varētu pieņemt gan lielgabarīta, gan elektroniskās preces, gan citus atkritumus, kuru nodošana ir aktuāla iedzīvotājiem. Katrā ziņā SIA „Madonas namsaimnieks" par to domā, – situāciju skaidroja Uģis Fjodorovs.
Savukārt domes deputāts Andris Dombrovskis norādīja, ka diskusijām par to, piešķirt vai nepiešķirt nepieciešamo finansējumu, vispār nevajadzētu būt, jo tie ir līdzekļi no Ērgļu apvienības 2022. gada budžeta atlikuma.


Meklēs risinājumu visā teritorijā


Jāatzīmē, ka arī citur ir interese par pašvaldības apmaksātu lielgabarīta priekšmetu savākšanu. Turklāt šāda tradīcija savulaik bija izveidojusies daudzviet – ne tikai Ērgļu apvienības pārvaldē. Vēl ne tik senā pagātnē arī madoniešiem bija pieejams lielais konteiners, uz kuru lielgabarīta atkritumi bija tikai jānogādā, bet pārējais tika apmaksāts no Madonas pilsētas budžeta. Beidzamajos gados regulāri uz redakciju zvana arī kalsnavieši, vaicājot, kāpēc lielgabarīta atkritumus atšķirībā no Ērgļiem viņu pagastā vairs centralizēti nesavācot. Madonas novads gan ir liels, bet informācija par to, kas notiek kaimiņos, tāpat līdz iedzīvotājiem nonāk.
Arī ļaudonieši, tiekoties ar Madonas novada vadību un speciālistiem, vaicāja par iespēju pagastā uzstādīt konteinerus lielgabarīta atkritumu savākšanai.
Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs informēja, ka tieši todien (18. aprīlī) šāds jautājums ticis apspriests domes finanšu un attīstības komitejas sēdē.
– Deputāti izteica priekšlikumu paskatīties uz situāciju novadā kopumā un izvērtēt, kā šo problēmu risināt. Protams, ja iedzīvotājiem tiek piedāvāta šāda iespēja, tas ir ļoti labi, taču jāsaprot, ka finansiāli tas ir ļoti ietilpīgi. Ērgļu gadījumā, kur tas vēsturiski pavasara periodā vienmēr ticis darīts, tie ir ap 6000 eiro, kurus šim mērķim apvienība lūdza novirzīt no sava budžeta, bet, saliekot šādus konteinerus visā novadā, izmaksas būs tuvu pie 100 000, līdz ar to ir jautājums, vai tas ir risinājums, kuru mēs varam atļauties. Skaidrs, ka atkritumu nozare zaļā kursa dēļ ir palikusi ļoti smaga – gan ekonomiski, gan iedzīvotājiem tīri praktiski, un ir jāmeklē risinājumi, tai skaitā attiecībā uz lielgabarītiem. Arī Madonas novadā, domāju, tādu risinājumu varēsim dot – vai caur Ērgļu piemēru vai kā citādi, – uzsvēra Agris Lungevičs.

28.04.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px