Rīt, 22. martā, pulksten 12 notiks trešā šā gada tikšanās ciklā "Dzīves un mākslas krāsās".
Tiksimies Madonas novada bibliotēkas 2. stāva lasītavas zālē. Šajā reizē vēlamies parunāt par modi, par 20. gadsimta 20., 30. gadu modes eleganci un dažādību, kāda bija gan galvaspilsētā Rīgā, gan ārpus tās.
2022. gada rudenī ir izdots vērtīgs vēsturisks pētījums "Elegantā Rīga", kuras autore ir vēsturniece Inita Saulīte-Zandere. Kā rakstīts grāmatas aprakstā, tā ir iespēja iepazīties ar 1918.-1940. gada Rīgas modes pasauli, tās noteicējiem, veidotājiem un iemiesotājiem. Un vienlaikus ar šīs "elegantās Rīgas" tapšanas iespaidīgajām detaļām un performancēm uz tā laika ikdienas notikumu skatuves mēs no jauna skatpunkta ieraugām arī vēstures lielos pagriezienus un to atskaņas mūsu vēsturē. Lai sagatavotu vērtīgo vēsturisko atskatu uz modes vēsturi 20. gadsimta 20., 30. gados, ir izmantotas arī Madonas muzeja vērtības, un grāmatas ilustrācijās skatāmi elegantie ikdienas un svētku reizes tērpi no muzeja krājuma.
Grāmatas mākslinieciskā dizaina autore ir māksliniece Anna Aizsilniece, kuru Madonas muzeja apmeklētāji iepazinuši pēc viņas radītajiem unikālā dizaina tērpiem, ko bija iespējams apskatīties arī muzeja izstāžu zālēs, 2015. gadā izstāde "Etnogrāfija" no cikla RECYCLED.LV un 2013. gadā modes mākslas izstāde "Cita klasika".
Tikšanās reizē aicinām uz sarunu ar mākslinieci Annu Aizsilnieci un Madonas muzeja krājuma speciālisti Sabīni Miku, lai veidotu diskusiju ar klātesošajiem. Aicinām dalībniekus nākt ar atmiņu stāstiem par savu vecāku vai vecvecāku modes tendencēm, iespējams, ar fotogrāfijām, kas vēsta, kāda mode 20. gadsimta 20., 30. gados bija Madonas pusē. Būs arī iespēja aplūkot tērpus, kas publicēti grāmatas "Elegantā Rīga" ilustrācijās, aplūkot muzeja krājuma fotogrāfijas ar elegantām dāmām un kungiem no 20. gadsimta pirmās puses.
ZANE GRĪNVALDE,
izglītojošā darba nodaļas vadītāja
21.03.2023.