Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Ar janvāri paceltas algas vidēji par 15%

LAURA KOVTUNA

Autors • 02.02.2023.

Burtu lielums

Sakarā ar minimālās mēneša darba algas apmēra palielināšanu valstī par 120 eiro – uz 620 eiro – aizvadītā gada nogalē pašvaldībā tika apstiprināts iestāžu amata vienību saraksts, nosakot jaunas mēnešalgas likmes. Kā izskanēja 24. janvāra domes ārkārtas sēdē, ar šā gada 1. janvāri algas celtas pašvaldības darbiniekiem arī kopumā visā sistēmā – atalgojuma "trepes" saglabāšanai, kā arī pašvaldības konkurētspējas celšanai darba tirgū.

Izvērtējot institūciju vadītāju izteiktos priekšlikumus, amata vienību sarakstā tikuši veikti grozījumi, lai nodrošinātu atsevišķu pašvaldības funkciju kvalitatīvu veikšanu – uzņēmējdarbības atbalsta funkciju, sabiedrības integrācijas un līdzdalības, sabiedrisko attiecību funkciju, vides un energopārvaldības funkciju, pašvaldības autoparka pārvaldības funkciju, pašvaldības dzīvojamā fonda pārvaldības funkciju, teritorijas un īpašumu uzturēšanas funkciju. Tāpat grozījumi saistīti ar organizatoriskām izmaiņām pašvaldības funkcijas nodrošināšanā, kā arī veikti tehniska veida grozījumi saistībā ar neprecizitātēm iepriekšējā domes lēmumā par amatu vienību sarakstu apstiprināšanu.
– Šis jautājums iet kontekstā ar mūsu pašu domes lēmumu novembrī, ievērtējot minimālo algu, kas ar 2023. gada 1. janvāri ir 620 eiro. Pēc tā brīža lēmuma visiem, kas iepriekš saņēma mazāk, alga bija 620 eiro, kas, protams, nav pareizi, jo jābūt ievērtētai arī atalgojuma "trepei" jeb "piramīdai". Otrs – ir jādomā par kopējo atalgojuma sistēmu un atalgojuma celšanu pašvaldībā strādājošajiem, jo, ja mums praktiski 1/4 daļa ir minimālā alga vai ļoti tuvu tam, skaidrs, ka atalgojuma līmeņi ir ļoti mazi. Caur dažādām reformām esam mēģinājuši to darīt; novembrī bija štatu grozīšana ar iekšējo štatu pārskatīšanu. Esam ieguldījuši darbu, izstrādājot atalgojuma celšanas modeļa priekšlikumu deputātiem, tas ir skatīts komitejās gan pa nozarēm, gan pavisam kopā teritoriālajā komitejā. Pamatprincips bija tāds, ka (tiem, kas saņēma. – Aut.) līdz 800 eiro, ir 120 eiro pieaugums, līdzīgi kā minimālajai algai. 120 eiro no 800 ir 15%, līdz ar to, ejot virs 800 eiro, ir priekšlikums – (pielikt. – Aut.) 15% no tā brīža algas. Attiecīgi – jo lielāka alga, jo tas 15% kāpums iedod lielāku īpatsvaru, lai nav tā, ka 120 eiro visiem. Lai saglabājam to "trepi", "piramīdu" un balansu starp algām, – 24. janvāra finanšu un attīstības komitejas sēdē sagatavoto lēmumprojektu skaidroja domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs. Viņš vērtēja, ka 2022. gadā pašvaldībai izdevies dzīvot taupīgi, pat ar visu kāpumu enerģijas izmaksās, lai varētu atļauties tik ļoti vajadzīgo algu kāpumu pašvaldības darbiniekiem būtiskajās nozarēs. Vidēji algas pielikums kopš janvāra esot ap 15% – kam nedaudz vairāk, kam mazāk.

Tāpat domes priekšsēdētājs piebilda, ka valstī izstrādāta atalgojuma sistēma, kur darbinieku amati, profesijas saliktas pa amatu saimēm un grupām un kur noteikti minimālie/maksimālie atalgojuma sliekšņi. Ar 2027. gadu pašvaldībai būs obligāti jāmaksā vismaz minimālā alga, kāda tā noteikta konkrētajai amata saimei.
– Vērtējot caur šo prizmu, ir amatu saimes, kur esam pietiekami tālu no minimālā atalgojuma. Līdz ar to mums mērķtiecīgi, gadu no gada ir jāiet uz šīs sistēmas izveidi, jo 2027. gadā pašvaldībai minimāli noteiktais atalgojums būs jāsasniedz. Ja šim netuvosimies, tad tajā brīdī būs amatu kategorijas, kurām ļoti būtiski būs jāceļ atalgojums, varbūt pat divkārši, tāpēc pamazām jātuvojas šai sistēmai un jāmēģina izlīdzināt, – vēstīja Agris Lungevičs.
Pašvaldības izpilddirektors Uģis Fjodorovs atzina, ka ar darbinieku atalgojumu situācija ir smaga; par algas pielikumu runāts jau sen.
– Tas ir stāsts par mūsu speciālistiem, kur mēs diemžēl zaudējam šai konkurences cīņā ar apkārtējo novadu iestādēm. Gada laikā vairāki atslēgas darbinieki ir aizgājuši; šis lēmums noteikti palīdzētu stiprināt mūsu iestādes un darbinieku potenciālu, – vispārējā atalgojuma līmeņa celšanas nepieciešamību pamatoja Uģis Fjodorovs.
Madonas novada dome vienbalsīgi nolēma apstiprināt amata vienību sarakstus Madonas pilsētas iestādēs, Madonas novada centrālajā administrācijā; Cesvaines, Ērgļu, Lubānas apvienībās, pagastu pārvaldēs un to pakļautībā esošajās iestādēs.

3.02.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px