Madonas izglītības iestāžu infrastruktūras sakārtošanas un mācību vides uzlabošanas projekta ietvaros, kuru atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds un novada pašvaldība, šogad vēl jāturpina darbs vairākās aktivitātēs.
– Pagājušajā gadā mūsu skolas renovācija netika pabeigta. Uznāca cenu sadārdzinājums, bija jāveic jauns iepirkums, tagad tas ir paveikts, un būvnieks ir gatavs strādāt. Nepieciešams tikai finansējums, – tiekoties ar "Stara" redakciju, saka Madonas pilsētas vidusskolas direktore Inese Strode. – Atceros, kā pirms trim gadiem – 2020. gada janvārī – projekta "Vispārējās izglītības iestāžu mācību vides uzlabošana Madonas novadā" ietvaros Madonas novada pašvaldība un SIA "Woltec" noslēdza līgumu par skolas sporta zāles korpusa atjaunošanu un piebūvēm mācību korpusiem un ēdamzāles/aktu zāles korpusa atjaunošanu. Projekta gaitā mūsu skolā veicamais kopumā tika sadalīts sešās kārtās, šobrīd darbi pabeigti pie 1., 2., 3., 4. un 6. kārtas izbūves. Sestās kārtas ietvaros veikta stadiona pārbūve, teritorijas labiekārtošana, uzceltas tribīnes. Diemžēl sakarā ar resursu milzīgo sadārdzinājumu ir palikusi viena nepabeigta kārta.
Piektās kārtas izbūves sarežģījumi
Pagājušajā gadā tika izsludināts jauns konkurss, skolas kolektīvs ir priecīgs, ka tiesības slēgt līgumu par 5. kārtas izbūvi ieguvusi firma "Woltec", kas jau ir labi pazīstama. – Būvnieks skolā ir uzcēlis jaunu aktu zāli, atjaunojis sporta zāli, ēdamzāli, veicis vēl citus darbus, un varam novērtēt paveiktā kvalitāti, – atzinību pauž direktore. – Beidzamās kārtas darbiem gan jāmeklē finansiālais nodrošinājums, jo pašvaldībai, kamēr nav pieņemts budžets, iespējas darbu pilnai kreditēšanai pagaidām nav. Ja 31. janvārī pašvaldība lems par atbalstu skolas pēdējās kārtas pārbūvei, ceru, ka februārī vai marta sākumā ēku nodosim būvnieka rīcībā. Tā ir piektā kārta, trešais korpuss. Citu projektu ietvaros tur daži kabineti agrāk jau ir remontēti, veikti kosmētiskie darbi, bet visa atjaunošanas apjoms tāpat būs liels. Šajā korpusā ir daudzi specializētie kabineti – fizikas, ķīmijas un bioloģijas kabinets. Atbilstoši jaunajiem noteikumiem kāpņu telpas būs slēgtas, jāizbūvē jauni gaismas koridori. Dažos kabinetos šo to no platības nāksies zaudēt, bet tādi ir noteikumi.
Projekts varētu noslēgties septembrī
Līdzās trešā korpusa sakārtošanai pie projekta aktivitātēm iekļauti darbi, kas saistīti ar ēkas fasādes remontēšanu (jaunās ventilācijas iekārtas no augšas izskatās kā savdabīgi citplanētiešu kuģi). – Ir jātiek galā ar stiklotajiem griestiem, kur risinājums vajadzīgs siltumizolācijas nodrošināšanai, lai koridori būtu silti, – vēsta Inese Strode. – Ļoti ceram, ka septembrī, sākoties jaunajam mācību gadam, viss iecerētais būs paveikts un projekts tiks noslēgts. Jo ātrāk sāksim, jo ātrāk beigsim. Lielu laiku prasa objekta nodošana, tam parasti vajadzīgs vismaz mēnesis.
– Ceram, ka pašvaldība atradīs finansējumu, šobrīd nepieņemtais budžets to nedaudz sarežģī. Nav pieejamas visas iespējamās kreditēšanas līnijas, bet šis ir pēdējais gads ERAF projektam, ja to nepabeigs, Eiropas piešķirtie līdzekļi tiks zaudēti, – uzsver direktore.
Paveikto darbu vērtējums
– Ar jau paveikto esam apmierināti, – turpina Inese Strode. – Ir gan gaiši, gan darbam piemēroti akustiskie risinājumi, sākam pierast pie jaunās ventilācijas sistēmas. Esam jau apraduši, ka skola ir ļoti klusa. To nodrošina akustiskās plāksnes, klusinātāji durvīm. Skolā darbojas 16 ventilācijas mašīnas, gandrīz katra ir citādāka. Ja projekts tiek sadalīts daudzās kārtās, tā notiek. Skaidrs ir viens – visas iekārtas prasa uzraudzīšanu un regulēšanu, ir bijušas arī ķibeles, kas operatīvi jānovērš. Piemēram, pieredzējām ūdensvada plīsumu, pie lielā sala dažas ventilācijas mašīnas apstājās vai nepārstartējās. Tā kā ir spēkā garantijas līgumi, vērsāmies pie to sniedzējiem. Patiesība ir arī tā, ka apkures un ventilācijas sistēmas rēķinātas pie situācijas, kad visi korpusi ir vienotā plūsmā, darbi ir pabeigti. Tā kā viens skolas korpuss nav atjaunots, tas funkcionē ar vecajiem radiatoriem un veco apkures sistēmu – izkrīt no kopīgā balansa un traucē sistēmas pieregulēšanu.
Mācību darba norise skolā
Madonas pilsētas vidusskolā šajā mācību gadā mācās 988 audzēkņi, strādā 95 pedagogi, no tiem 70 ir uz pilnu slodzi. Iestādē strādā 20 tehniskie darbinieki.
– Mācību darbs mūsu skolā pamatā notiek ēkā Valdemāra bulvārī 6. Bez tam esam pārņēmuši ēku Valdemāra bulvārī 2a, kur atrodas kabineti mācību priekšmeta "Dizains un tehnoloģijas" stundām, – vēsta direktore. – Tur ir kabineti ar tehnoloģiju darba galdiem, kas domāti zēniem, meiteņu apmācībai iekārtota virtuve. Ēkas 3. stāvā atrodas vizuālās mākslas kabinets. Vizuālās mākslas skolotāja ir priecīga, jo no kabineta var redzēt Madonu no augšas – paveras skaists skats ar dabas krāsām un gadalaikiem, iepriekš mācību telpa vizuālajai mākslai bija starp korpusiem un skata tikpat kā nebija. Ēkā iekārtota arī viena datorklase. Gaidot trešā korpusa renovācijas uzsākšanu, esam apņēmušies iztikt ar savām telpām. Kaut daudzi kabineti būs jāatbrīvo, ceram, ka skolas divās ēkās varēsim satilpt. Valdemāra bulvārī 2a esam atstājuši brīvus kabinetus, ko neesam iekārtojuši, lai daļu no trešā korpusa kabinetiem varētu pārcelt uz turieni. Katrā ziņā, ja gribam, lai uz 1. septembri viss būtu pabeigts, martā noteikti jāuzsāk būvdarbi.
Jauno tehnoloģiju netrūkst
Modernās tehnoloģijas, kas uzlabo un padara interesantāku mācību procesu, Madonas pilsētas vidusskolā ir ikdiena. Monitori, datori, balsošanas pultis, interaktīvi displeji ar programmatūru, 3D printeru komplekts, ploteris un vēl un vēl.
– Šobrīd skolai ir iegādāti 77 datori, portatīvie datori ar Chrome OS jeb hrombuki. Tas ir valsts iepirkums – pirmais solis uz to, lai 7.-12. klašu grupā katram skolēnam būtu dators, – komentē Inese Strode. – Katram varbūt vēl gluži nesanāks, bet 77 modernie rīki ir gana daudz. Turklāt datori mums tika iepirkti jau iepriekš, jauno tehnoloģiju skolā ir daudz. Katrā kabinetā ir interaktīvais ekrāns, kopumā tādu ir vairāk nekā 40, un skolotāju darbā tas jau ir norma.
Viesojoties skolā, bijām liecinieki tehnoloģiju pielietojumam vairākās jomās. Arī angļu valodas stundā, kur skolotājas Antras Berķes vadībā audzēkņi iepazīst programmu, kas ir atbalsts padziļinātai svešvalodas apguvei ar tehnoloģiskiem rīkiem.
24.01.2023.