Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Lielākā donoru atsaucība pēdējos 11 gados

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 19.01.2023.

Lielākā donoru atsaucība pēdējos 11 gados
Burtu lielums

Pērn bijusi lielākā asinsdonoru atsaucība pēdējo 11 gadu laikā, un visā Latvijā pilnasinis ziedotas 57 650 reižu, tas ir par 1200 reizēm vairāk nekā gadu iepriekš, liecina Valsts asinsdonoru centra (VADC) apkopotā informācija. Iepriekšējā, 2022., gadā audzis arī to donoru skaits, kuri ziedojuši asinis atkārtoti.

Lai nodrošinātu nepieciešamos asins komponentus, VADC arī cenšas doties tuvāk donoriem. Tā 2022. gadā VADC devies 656 izbraukumos, no tiem 250 – ar specializēto autobusu. Šajos izbraukumos VADC sagatavojis pusi no visiem asins krājumiem, tāpēc arī šajā gadā pievērsīs papildu uzmanību jaunu vietu atrašanai, un centrs saka īpašu paldies visiem uzņēmumiem, pašvaldībām un izglītības iestādēm, kas sadarbojas un atbalsta donoru dienu rīkošanu.
Kā plašsaziņas līdzekļiem atklāj VADC direktore Egita Pole, „Covid-19" pandēmijas laika attālinātā darba situācija, kad daudzi strādāja mājās, arī donoru kustībai un izbraukumu organizēšanai bija liels izaicinājums. Pagājušā gada notikumi vēlreiz apliecinājuši, cik atsaucīgi ir Latvijas cilvēki – „ja kāds ir nonācis nelaimē, mēs sadodamies rokās un nesavtīgi sniedzam palīdzību". Egita Pole aicina ikvienu arī šogad būt daļai no asinsdonoru kustības un tādējādi kļūt par kāda dzīvības glābēju.
VADC aicina donorus ziedot asinis kādā no pastāvīgajām asins ziedošanas vietām vai izbraukumos. Asinis drīkst ziedot gan pret „Covid-19" vakcinēti, gan nevakcinēti iedzīvotāji. Visās ziedošanas vietās tiek ievēroti pastiprināti piesardzības pasākumi, lai garantētu drošu vidi. VADC prioritāte ir rūpēties gan par VADC personāla, gan donoru drošību, kā arī nodrošināt drošus asins komponentus slimnīcām.

Arī Madonā liela atsaucība

Madonas pilsētā iespēja ziedot asinis ir regulāri. VADC izbraukuma brigāde J. Norviļa Madonas mūzikas skolā ierodas vai katru mēnesi, pie tam donoru dienas notiek arī Madonas novada pārvalžu apvienībās un pagastos.
VADC Latgales filiāles ārste Ināra Čerņavska atzīst, ka donoru aktivitāte mūspusē, līdzīgi kā visā valstī, pērn bijusi augsta.
– Madonas novadā donoru atsaucība pērn bija ļoti laba, un arī pieprasījums pēc asins komponentiem, līdzīgi kā iepriekšējos gados, savā pusē tiek nosegts un vēl nedaudz paliek pāri, ko piedāvāt citiem reģioniem. Esam ļoti pateicīgi visiem donoriem, kas atsaucas mūsu aicinājumam ziedot asinis. Taču ir viens „bet". Donoru vidējais vecums ar katru gadu palielinās gan valstī kopumā, gan mūsu reģionā. Katrā ziņā ļoti gribētos asins ziedošanas vietās vairāk redzēt pirmreizējos donorus, lielāku atsaucību no jauniešu puses, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu, kad var kļūt par donoru. Droši vien pie tā būtu vairāk jāpiedomā un jāuzlabo sadarbība ar vidusskolām un citām izglītības iestādēm. Asinsdonoru centrs aicina 12. klašu skolēnus vismaz pamēģināt nodot asinis, pārliecināties par savu spēku un varēšanu, to, ka tas nav nekas briesmīgs, bet gan lieliska iespēja palīdzēt tiem, kam ir nepieciešamas asinis, tādā veidā glābjot cilvēku dzīvības. Arī Madonas pilsētā pērn pirmreizējie donori veidoja tikai nepilnus 8 procentus.
Vidējais donoru vecums mūsu izbraukuma zonā ir 39,6 gadi, pirmreizējo donoru vidējais vecums ir 31 gads, bet valstī tas attiecīgi ir 37,32 un 31,25 gadi, tātad šie rādītāji ir līdzīgi un neko daudz no tiem neatpaliekam. Rīgā donoru vecums gan ir nedaudz mazāks – 36,2 gadi. Taču arī Valmierā, Daugavpilī, Ventspilī, kur ir daudz studentu, tāpat citās pilsētās tas ir tuvu 40 gadiem, – situāciju „Staram" raksturo daktere Ināra Čerņavska.
Viņa informē, ka pērn Madonas pilsētā asinis ziedojuši 848 cilvēki, tai skaitā 42 pirmreizējie donori; Cesvainē – 57, tai skaitā 3 pirmreizējie donori; Lubānā – 56, tai skaitā 13 pirmreizējie donori; Kalsnavā – 94, tai skaitā 8 pirmreizējie donori; jeb kopā – 1055, tai skaitā 66 pirmreizējie donori.

Donoru diena – 25. janvārī
Janvārī, kā plašsaziņas līdzekļus informē VADC sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ilze Maskalāne, notiks 57 izbraukumi. Donoru diena Madonā būs 25. janvārī. Asinis varēs ziedot J. Norviļa Madonas mūzikas skolā no pulksten 9 līdz 13.
Lai ziedotu asinis, līdzi jābūt derīgam personu apliecinošam dokumentam (pasei, personas apliecībai (eID) vai jebkurai citai personu identificējošai apliecībai), kas satur šādu informāciju – personas kodu, vārdu, uzvārdu un foto. Dodoties uz asins ziedošanas vietu, galvenais ir laba pašsajūta un vēlme palīdzēt. Pēc reģistrēšanās potenciālajam donoram jāaizpilda neliela anketa, tad seko saruna ar ārstu, temperatūras un asinsspiediena mērījumi, kā arī hemoglobīna pārbaude. Ja visi rādītāji ir labi, tad donors aicināts doties uz asins ziedošanu, kas aizņem aptuveni 30 minūtes.


20.01.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px