Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Palielināsies maksa par nešķirotajiem atkritumiem

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 05.01.2023.

Palielināsies maksa par nešķirotajiem atkritumiem
Burtu lielums

No 1. janvāra visā Latvijā pieaugs atkritumu apsaimniekošanas maksa. Tas saistīts ar dabas resursu nodokļa izmaiņām.

Jau 2020. gada 23. novembrī Saeima apstiprināja grozījumus Dabas resursu likumā (DRN), kas paredz, ka no šāgada 1. janvāra no pašreizējiem 80 EUR/t (spēkā no 2022. gada 1. janvāra līdz 31. decembrim) uz 95 EUR/t tiek paaugstināta dabas resursu nodokļa likme par sadzīves atkritumu apglabāšanu atkritumu poligonos, līdz ar to nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošana sadārdzināsies.
Saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likumu, mainoties DRN likmei, atkritumu apsaimniekotājs to iekļauj atkritumu apsaimniekošanas maksā ar tā spēkā stāšanās dienu.
Efektīvākais veids, kā samazināt izdevumus par atkritumu apsaimniekošanu, ir izmantot piedāvātās iespējas tos šķirot. Stikla, papīra, plastmasas un metāla iepakojumu apsaimniekošana valstī tiek nodrošināta bez maksas, savukārt bioloģiski noārdāmo atkritumu izvešanas tarifs ir vismaz par 20% mazāks nekā par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.

No šāgada 1. janvāra par nešķiroto sadzīves atkritumu noglabāšanu SIA „Vidusdaugavas SPAAO" „Dziļā vāda" poligonā, uz kurieni nešķirotos sadzīves atkritumus ved arī SIA „Madonas namsaimnieks", būs 94,37 eiro par vienu tonnu, kur iekļauts DRN likmes pieaugums.
– Maksa par nešķirotajiem sadzīves atkritumiem attiecīgi palielināsies visā SIA „Madonas namsaimnieks" apkalpes zonā, taču tikai par dabas resursu nodokļa pieauguma daļu. Klientus esam par to jau informējuši decembrī, izsūtot rēķinus. Mūsu daļa, kuru apstiprina Madonas novada dome, paliks nemainīga gan Madonā, gan Cesvainē, gan Ērgļos un Lubānā. Tarifa pastāvīgā daļa par sadzīves atkritumu savākšanu tika noteikta pagājušajā gadā, un mēs cenšamies iekļauties apstiprinātajās izmaksās, – vaicāts par nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanas izmaiņām, uzsvēra SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Oskars Janovičs.

Viņš atzina, ka pagaidām uzņēmums neplāno paplašināt atkritumu šķirošanas iespējas Madonā, jo tas ir saistīts ar jaunām izmaksām. Taču maksimāli tās tiks saglabātas līdzšinējā apjomā, tai skaitā arī uzņēmuma teritorijā Madonā, Augu ielā 27, izveidotajā šķiroto atkritumu savākšanas laukumā, kur var nodot gan bez maksas, kā, piemēram, nolietotās elektriskās un elektroniskās iekārtas, apģērbu, apavus, mājas tekstilu, gan par maksu, kā, piemēram, nolietotās riepas (2 eiro/gab.), kā arī iespējams vienoties par lielgabarīta priekšmetu, būvgružu un citu atkritumu nodošanu.
– Šobrīd iespējas palielināt atkritumu šķirošanu ir ļoti ierobežotas, jo viss atduras pret to, ka īsti nav, kur realizēt otrreizējai pārstrādei izmantojamos materiālus. Patlaban notiek ļoti lielas diskusijas ar esošajiem sadarbības partneriem, ar kuriem bija noslēgts līgums par šādu atkritumu nodošanu. Iepriekš mēs vismaz saņēmām simbolisku samaksu, kas sedza transporta izdevumus, bet tagad tiek izvirzīta prasība piemaksāt 50 eiro par nodoto tonnu, līdz ar to uzņēmumam tas nebūt nav viennozīmīgi izdevīgi. Likums gan nosaka, ka visi dalīto atkritumu savākšanas izdevumi ir jāiekļauj sadzīves atkritumu tarifā. Pagaidām to akumulējām uzņēmuma iekšējās rezervēs, bet grūti pateikt, cik ilgi to varēsim, jo šobrīd situācija ir saspringta, – atzīmēja Oskars Janovičs.

6.01.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px