Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Būtiski pieaudzis saslimušo skaits, tostarp ar gripu

LAURA KOVTUNA

Autors • 22.12.2022.

Būtiski pieaudzis saslimušo skaits, tostarp ar gripu
Burtu lielums

Dažviet ārzemēs nodēvēta par "trīskāršo pandēmiju", arī Latvijā pieaugusi saslimstība ar respiratori sincitiālo vīrusu (RSV) un gripu, "fonā" turpinoties "Covid-19" gadījumiem.

"Madonas slimnīcas" valdes locekle, medicīniskā direktore, infektoloģe Astrīda Svilāne piekrita plašsaziņas līdzekļos izskanējušajam mediķu secinājumam, ka slimību plašāka izplatība, iespējams, saistīta ar līdzšinējo "Covid-19" drošības pasākumu atcelšanu.
– Divus iepriekšējos gadus tomēr viss notika ar maskām, lielāku piesardzību. Maskas var patikt, var nepatikt, bet fakts ir, ka tās samazina inficēšanās iespēju. Ne pats, ne cits tev virsū neklepo. Ierobežojumu dēļ cilvēki vairāk sēdēja mājās, vairāk sargājās, līdz ar to mazāk slimoja. No infekciju viedokļa imunitāte cilvēkiem ir mazinājusies. Katru reizi saskaroties ar infekcijām, pati par sevi infekcija nav nekas labs, bet izslimojot imunitāti tā uzlabo. Bērni šogad slimo vairāk un smagāk nekā citus gadus, līdz ar to ir vairāk elpceļu problēmu, ieskaitot to, ka vajag skābekli, sevišķi maziņajiem. Pirms brīža, kad bija RSV uzliesmojums, pat skatījāmies papildu skābekli, lai varētu palīdzēt elpot. Ja ir blakussaslimšanas, protams, jebkurš vīruss arī pieaugušajiem var izpausties smagāk. Gripa tagad ir tik smaga tādēļ, ka pagājušajā, aizpagājušajā gadā tās īsti nebija. Tagad gripa ir ar dubultu spēku, īpaši tiem, kas ar to nav saskārušies nekad. Tādēļ tā vairāk skar bērnus. Bet slimo un slimnīcā nonāk gan bērni, gan pieaugušie, – to, ka saslimušo skaits pieaudzis arī "Madonas slimnīcā", atzina Astrīda Svilāne.
Viņa pieļāva, ka gripai "pīķa moments" Madonas novadā šobrīd vēl neesot sasniegts – iespējams, tas tikai vēl gaidāms.
– Jūrmala, Jelgava, Cēsis teic, ka jau ir ļoti daudz gadījumu, neesot pat nodaļās, kas strādā. Mums tā nav; Madona arī vienmēr ir ar tādu kā nobīdi. Ja Rīgā gandrīz jau visi bērnudārzi un skolas pa klasēm ir ciet, Madonā parasti, vismaz citus iepriekšējos gadus, ar nedēļu, divu, trīs nobīdi gripa atnāk un sākas izteiktāk, – par gripas epidēmiju pauda Astrīda Svilāne.

Ne visos gadījumos uz slimnīcu
Madonas slimnīcas pediatre Ilze Ikstena apstiprināja, ka bērnu infekciju nodaļa šobrīd esot pārpildīta. Izplatītas augšējo elpceļu saslimšanas, RSV, taču nupat jau šī vīrusa gadījumu skaits ievērojami mazinās, acīmredzot, gripa sāk ņemt virsroku.
– No nodaļā esošajiem ap 90% mazo pacientu ir gripa. Gripai ir akūts sākums, principā var pateikt, cikos bērns saslima – pulksten 1 vai pulksten 13. Ir augsta temperatūra, galvassāpes, šogad ir arī vemšana, nelaba dūša, mēdz būt caureja. Divus gadus gripas principā nav bijis, tā ir snaudusi un pilnveidojusies. Pirmā palīdzība ir temperatūru pazeminoši medikamenti un šķidrums. Par daudz bērns izdzert nevar. Nevajag dzert karstu, šķidrumam jābūt istabas temperatūras, telpām jābūt vēsām, izvēdinātām, bērnu vajag apsegt, bet nevajag tuntulēt, – ieteikumos dalījās Ilze Ikstena.
Pirmā palīdzība gripas vai elpceļu slimības gadījumā noteikti neesot ātrās palīdzības saukšana vai braukšana uz slimnīcu. Jārēķinās, ka pie gripas temperatūra būs paaugstināta, un to pat neesot vēlams censties pazemināt līdz normālai. Ja ar medikamentiem, šķidrumu temperatūra nokrītas līdz 38,2 un bērns labprāt spēlējas, skatās multenes, tas jau esot labi. Turklāt temperatūra var ilgt pat 5-7 dienas; tas nenozīmē, ka jau 3., 4. dienā pie paaugstinātas temperatūras jāsteidzas uz slimnīcu. Galvenais rādītājs esot bērna pašsajūta un tas, vai viņš dzer, čurā.
– Bērnam ir jādzer, jāčurā, starp temperatūrām jājūtas labi. Ja bērns atsakās dzert, nečurā, no vakardienas neinteresē pat sēdēšana telefonā, tad gan jābrauc uz slimnīcu, jo sevišķi pašiem mazākajiem, – uzsvēra Ilze Ikstena.
Saslimšanas gadījumā bērnam viņa ieteica izvēlēties kādu no plašā temperatūru pazeminošo līdzekļu klāsta, derot arī vecās metodes – ietīt bērnu slapjā palagā. Tāpat aptiekās pieejami atvēsinošie maisiņi, ko likt uz pulsa vietām temperatūras pazemināšanai. Dzert esot jāpiedāvā nepārtraukti – ūdens, tēja bez cukura. Tikmēr sula, kompots, piens neskaitās kā šķidrums, tas esot ēdiens. – Protams, labāk dzert atšķaidītu sulu nekā nedzert neko. Bet ir jādzer, jādzer, jādzer. Par daudz bērns izdzert nevar, – pauda pediatre.

Ievērot drošības pasākumus, slimajiem – palikt mājās!
Saprotams, ka slimu bērnu nedrīkst vest uz bērnudārzu, skolu, arī vecākiem jāpaliek mājās, lai bērna baciļus nenodotu tālāk. Ilze Ikstena atzina: – Šobrīd gan slimo ģimenēm – kurš smagāk, kurš vieglāk, bet ģimenēm.
Lai izvairītos no saslimšanas riska un arī, ja novērojama kaut viegla saslimšana, nevajadzētu ar bērnu doties uz veikaliem, tirgiem, izklaides vietām, mediķe uzsvēra.
Saslimušo pacientu skaits šonedēļ būtiski pieaudzis SIA "A. Višņovas doktorāts", līdzīga situācija ir arī pie citiem ģimenes ārstiem. Diemžēl saslimušo apzinīgums nedoties uz darbu vai publiskām vietām pieklibo, novērojušas ārstniecības personas.
Sliktākais esot, ka saslimuši cilvēki iet uz darbu, veikaliem un citur. Tas esot augstākajā mērā bezatbildīgi, jo nekad nevarot zināt, vai cits aplipinātais cilvēks izslimos viegli, smagi vai neizslimos nemaz…
Vismaz pirmās saslimšanas dienas noteikti vajadzētu palikt mājās, uzsvēra A. Višņovas doktorātā (un to ļauj arī grozījumi noteikumos –
akūtas augšējo elpceļu saslimšanas gadījumā par pirmajām trim darbnespējas dienām arī turpmāk slimības lapu varēs izrakstīt attālināti. – Aut.)
Jautāta par gripas vakcīnām, ārsta palīdze Jeļena Tatkina atklāja, ka nezināmu iemeslu dēļ neesot piegādātas visas solītās bezmaksas vakcīnas. Tāpēc tie, kuri var atļauties, tās iegādājas par maksu. Vakcinēties drīkstot arī šobrīd, bet tikai ar nosacījumu, ja 10 dienas ir iespējams izolēties no kontakta ar apkārtējiem. – Daži tādi ir, kam ikdiena rit pa māju, var būt ļoti piesardzīgi un ir gatavi 10 dienas nekontaktēties; šodien (trešdien. – Aut.) veicām četras gripas vakcīnas, – pastāstīja Jeļena Tatkina. Visiem citiem noteikti jāievēro drošības pasākumi, var lietot pretgripas profilaktiskos līdzekļus, jāvēdina telpas.
Tā kā priekšā ir svētki, pasākumi, arī tālāku tuvinieku apciemošana, Astrīda Svilāne aicināja censties svinēt pēc iespējas apzinīgi un droši.
– Atcerēties par drošības pasākumiem – mazāk kontaktēties, vietās, kur vairāk cilvēku, var uzlikt masku. Ja ir infekcijas vīrusa pazīmes – klepus, iesnas, temperatūra – tomēr nekur nedoties, nepielipināt citiem. Svarīga roku mazgāšana, distancēšanās. Cilvēki ļoti bieži aizmirst par telpu vēdināšanas nozīmi. Visi iemītnieki var palikt kādu brīdi vienā istabā, pārējās telpas pa to laiku izvēdināt. Protams, nav jāsaldējas, bet ātri izvēdināt, lai gaiss apmainās, gan būtu ļoti nepieciešams, – viņa ieteica.

23.12.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px