Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Iesniedz jaunu siltumapgādes tarifa projektu

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 05.12.2022.

Iesniedz jaunu siltumapgādes tarifa projektu
Burtu lielums

SIA „Madonas siltums" ir iesniegusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (turpmāk – Regulators) jaunu siltumapgādes tarifa projektu, kas apstiprināšanas gadījumā spēkā stāsies ar nākamā gada 1. janvāri.

Plānotais galatarifs ir 104,58 eiro par megavatstundu (bez PVN) jeb salīdzinājumā ar patlaban spēkā esošo tarifu (81,13 EUR/MWh) tas palielināsies par 29%. Noteiktā tarifa izmaiņas pret spēkā esošo tarifu ir saistītas ar iepirktā kurināmā cenas pieaugumu. Siltumenerģijas ražošana no 57,28 eiro paaugstināsies uz 76,40 eiro par megavatstundu jeb par 33%; siltumenerģijas pārvade un sadale – no 22,01 uz 26,34 eiro jeb par 20%. Savukārt siltumenerģijas tirdzniecības tarifs nemainīsies – tāpat kā līdz šim, tas būs 1,84 eiro.
Regulatoram iesniegtais tarifs ir aprēķināts saskaņā ar  2010. gada 14. aprīļa Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprināto siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodiku  un pamatojumu noteiktajam tarifam. Tas stāsies spēkā 01.01.2023. (ne agrāk kā trīsdesmitajā dienā pēc tā publicēšanas oficiālajā izdevumā „Latvijas Vēstnesis", neieskaitot publicēšanas dienu), ja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija nebūs pieņēmusi un publicējusi oficiālajā izdevumā „Latvijas Vēstnesis" lēmumu par noteiktā tarifa spēkā stāšanās atsaukšanu.
Šogad tarifs ir jau mainījies divas reizes – 1. martā un 1. oktobrī. Salīdzinājumā ar iepriekšējo apkures sezonu, kad par vienu megavatstundu bija jāmaksā 50,68 eiro, tās cena jaunā gada mēnešos, ja Regulators uzņēmuma iesniegto tarifu apstiprinās, palielināsies vairāk nekā divas reizes, tātad pie līdzīgiem laikapstākļiem un siltuma patēriņa par apkuri attiecīgi vairāk būs arī jāmaksā. Tiesa, samazinot temperatūru dzīvoklī par vienu grādu, maksu iespējams samazināt apmēram par 5-6 procentiem.
Jāņem arī vērā, ka centralizētajai siltumapgādei tiks piemērota valsts kompensācija 50% apmērā no cenas, kas pārsniegs 68 eiro/MWh, kas attiecināms uz kompensējamo daļu – to automātiski piemērojot ikmēneša rēķinā līdz nākamā gada 30. aprīlim, kā to jau redzējām šīs apkures sezonas pirmajā rēķinā par oktobri.

Tiesa, tā nebija liela – atkarībā no patērētās siltumenerģijas apjoma daudziem tikai daži eiro. Stājoties spēkā jaunajam tarifam, palielināsies arī valsts sniegtais atbalsts – no 104,58 eiro par megavatstundu tie apmēram būs 18 eiro jeb par vienu megavatstundu būs jāmaksā aptuveni 86 eiro.
Valsts šādu atbalstu, beidzoties apkures sezonai, turpmākajiem mēnešiem gan nesola, tas nozīmē, ka vasarā ļoti dārga būs karstā ūdens uzsildīšana, jo viens kubikmetrs karstā ūdens izmaksās ap 10 eiro plus maksa par tā saucamo čūsku vannasistabā, kas dažkārt ir pat lielāka nekā karstā ūdens patēriņš.
Pagaidām šajā apkures sezonā esam saņēmuši tikai pirmo rēķinu – par oktobri, kad daudzās daudzdzīvokļu mājās siltums tika pieslēgts ļoti atšķirīgi – daļai jau mēneša sākumā, savukārt citiem – mēneša vidū vai pat vēlāk, ņemot vērā labvēlīgos laikapstākļus. Taču dažus secinājumus par siltuma maksas palielinājumu jau var izdarīt, proti, apkures maksas palielinājums būtiski mazāks ir siltinātajās mājās.
– Rēķins ir lielāks, bet tik traki jau nav. Četristabu dzīvokļa apsilde man izmaksāja 41 eiro, – vaicāta par izmaksām pirmajā apkures sezonas mēnesī, atzīst Jana Teriška, siltinātās daudzdzīvokļu mājas Liezēres pagasta Ozolos mājas vecākā. – Protams, oktobris jau bija salīdzinoši silts, un lielākais aukstums vēl tikai būs. Taču vismaz pagaidām nevaram sūdzēties, rēķins ir samaksājams. Siltumu pieslēdzām oktobra sākumā un visu mēnesi arī kurinājām. Redzēsim, kāds būs novembra rēķins, ko šajās dienās saņemsim, bet domāju, ka pārāk lielam kāpumam salīdzinājumā ar oktobri nevajadzētu būt, jo tik lielu mīnusu jau nebija. Pats galvenais, ka dzīvojam 20 līdz 21 grāda siltumā, bet vidus dzīvokļos ir vēl siltāk, un salīdzinājumā ar citiem tomēr maksājam daudz mazāk. Energoefektivitātes pasākumu veikšanai un mājas siltināšanai ir liela nozīme, un tas atspoguļojas arī rēķinos, it īpaši tagad, kad SIA „Madonas siltums" diezgan būtiski paaugstina siltumapgādes tarifu.

6.12.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px