Stipru Latviju veido stipras ģimenes, kas sargā, kopj un tur godā savas tautas un senču vērtības, un dziesma ir viena no tām. Lai pateiktu paldies ģimenēm, kas ciena latviskos tikumus un kultūru, aizvadītajā nedēļā kinoteātrī „Vidzeme" notika Madonas novada dziedošo un muzicējošo ģimeņu „Dziesmu spieta" 30 gadu jubilejai veltīts pasākums, kura galvenais akcents bija muzikāli dokumentālais videostāsts „Dziesmu spietam 30", kuru veidojusi režisore Anita Kļaviņa un montējis videooperators Kārlis Kumsārs.
– Nepārprotami dziesmu uzskatām par nozīmīgu mūsu tautas kultūras identitātes rādītāju, kur pirmsākumi meklējami – tautasdziesmās un kulminējušies – Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos. Dziesma mūs stiprina bēdās, priecē svētkos un iedvesmo darbā, cīņā. Dziedāt var mācīties skolā vai korī, par to var lasīt grāmatās, bet patieso dziesmas enerģiju mēs sajūtam savu tuvāko lokā – ģimenē. Vienotība, atbalsts, mīlestība, prieks ir kopā izjusts pārdzīvojums, kas atklāj latviešu kultūras filozofiju, mentalitāti un vērtības. Dziesmā ir spēks, un ģimenē ir spēks – tas ir dubults spēks! Madonas novada pašvaldība lepojas un pateicas ģimenēm, kas dziesmu jau bērna šūpulī liek, kas dzimtu ar dziesmu vieno. Sakām paldies cilvēkiem, kuri ģimenes un latviešu kultūru godā ceļ. Sveicam un sakām paldies dziedošo un muzicējošo ģimeņu „Spieta" Madonas novadā organizētājai – pasākuma dvēselei – Anitai Kļaviņai par ģimenes tēla popularizēšanu, kultūras mantojuma saglabāšanu, – sacīja Madonas novada pašvaldības vadītāja vietnieks Zigfrīds Gora.
Tā kā dzejniece Māra Zālīte šogad atzīmēja savu 70. jubileju un tieši viņa bija tā, kas sacerēja vārdus „Spieta" himnai, pasākums tika atklāts ar Ulda Stabulnieka un Māras Zālītes dziesmu „Tik un tā".
– Jau gadiem novembrī notiek šis pasākums, kas ir Latvijas svētku zīmē, un visas Latvijas pamats ir tās ģimenes. „Spieta" emblēmā attēlots Latvijas karogs, uz kura fona ir liels ozols, bet tā zaros redzamas notis, un šīs notis ir no Latvijas valsts dzimtām nākušās ģimenes. Tālāk tās izaug līdz Dziesmu svētku skatuvēm un dažādiem pasākumiem, – pauda pasākuma organizatore Anita Kļaviņa.
„Spieta" 30 gadu jubilejas pasākumā tika dziedāta arī dziesma „Piena ceļš", kurā ir zīmīgi vārdi: „… kas ved uz zemi laimīgo, un izrādās – uz mājām." Laimīgā zeme, kā teica Anita Kļaviņa, ir vieta, kurā dzīvojam kopā ar savu ģimeni. Pasākuma ieskaņā kā vienmēr dziedošā Vītolu ģimene izpildīja tēva Jāņa Vītola tam īpaši sacerētu apsveikuma dziesmu. To izpildīja Dace, Jānis, Rasa un viņas mazais dēliņš Ariants Auseklis.
– „Spieta" pasākumos Madonā pēdējos 15 gados ir viesojušās daudzas Latvijā pazīstamas dziedošās ģimenes – Puncuļi, Beitiki, Tihovski, Krūmiņi, Aizgaļi, Zaļkalniņi, Baumaņi un citi, kā arī mūsu pašu novadnieki Raģeļi, Bērziņi, Dāves, Stalbovi, Gotlaufi, Apīņi, Petkuni, Gavari-Noviki, Kumsāri un citi. Agrāk šie pasākumi notika arī novada robežās. Gandrīz divu stundu garumā dokumentālajā videostāstā bija redzams viss, kas šo gadu laikā piedzīvots. Pirms trim gadiem tika svinēta Vislatvijas „Spieta" 30. dzimšanas diena, un tad filma piedzīvoja savu prezentāciju. Šogad tā tika izrādīta uz lielā ekrāna, – atklāja Anita Kļaviņa.
1991. gadā Madonā izskanēja pirmais dziedošo un muzicējošo ģimeņu „Spiets". To visu republikā aizsāka mūsu bijusī novadniece Inga Utena, Madonas „Spieta" pasākumu organizatore bija Monika Brieze un Artis Kumsārs – viņu abu vairs starp mums nav, kā arī Rudīte Kumsāre un Anita Kļaviņa. Latvijas mēroga pasākumus vēlāk organizēja Dace Jurka un Lolita Zostiņa, bet nu jau 15 gadu šos pienākumus uzņēmusies Anita Kļaviņa, un šo gadu laikā koncerti pārtapuši par koncertuzvedumiem Madonā, kas veltīti dažādiem notikumiem Madonas novadā un arī gaišiem cilvēkiem.
– Tā kā esmu vokālā un skatuves runas pedagoģe, šajos pasākumos piedalās arī mani audzēkņi, no kuriem daudzi jau kļuvuši par republikā pazīstamiem kultūras un mākslas cilvēkiem. Nupat izskanējušajā pasākumā ievadā kopdziesmā piedalījās Bērziņu ģimenes pārstāvji Ingrīda un Dzintars, tāpat arī Vita Grava (agrāk Petkune), Rasa un Rudīte Kumsāres, bet pasākumā piedalījās arī visa Kumsāru ģimene, kā arī Kalna kristīgās skolas pārstāvis Raimonds Lapkašs. Esmu izteikta savas zemes patriote, līdz ar to arī filma, kuru skatījāmies, ir ļoti vērsta uz ģimeniskumu, latviskumu un pateicību Dievam. Filmā ģimenēm tiek teikts paldies, ka tās sargā un izkopj Dzimtenes mīlestību. Filmas trešajā daļā varēja redzēt mūsu novadniecei Olgai Dreģei un režisoram Jānim Streičam veltītu uzvedumu, kurā viņi, uzrunājot Latviju, visos radīja dvēseliskas izjūtas, raisot siltumu, mīlestību un pateicību. Mans galvenais mērķis, ik gadu rīkojot šo pasākumu, ir kalpojums Dievam, Latvijai, apkārtējiem cilvēkiem, – atzina Anita Kļaviņa.
Viņa teic lielu paldies visiem, kuri palīdzēja pasākumam notikt, – pateicību saņem Madonas novada pašvaldība, tipogrāfija „Erante", SIA „Junge", Andris Dzenovskis, Kumsāru ģimene, SIA „Ādere A", bet jo īpaši Agrita Aivare, veikali „Ziedu dārzs" un „Sniegaroze", laikraksts „Stars", Imants Spridzāns par izstādes materiālu izstādīšanu, Madonas kultūras nama direktore Ilze Šulce, Elvis Trops par filmas demonstrējumu, Aigars Noviks un Vidzemes televīzijas žurnāliste Sandra Zariņa, kā arī Andris un Inese Kļaviņi. Bet vislielākais paldies par šiem 30 gadiem tiek teikts visām Madonas un republikas dziedošajām ģimenēm, kā arī visiem pasākumu atbalstītājiem un labvēļiem 30 gadu garumā!
30.11.2022.