Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Madonas ielās sākusies sniega tīrīšana

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 22.11.2022.

Madonas ielās sākusies sniega tīrīšana
Burtu lielums

Pirmo sniegoto darbdienu esam aizvadījuši. Snigšana ir jau pierimusi, bet sals, ko pirmoreiz izjutām, iestājoties meteoroloģiskajai ziemai novembra vidū, kad piecas diennaktis pēc kārtas vidējā gaisa temperatūra bija zemāka par nulli, joprojām pieturas. Sinoptiķi gan nedēļas nogalē sola arī pirmo atkusni.

To, ka ziema nav sākusies negaidīti un ceļu uzturēšanas tehnika ir tai sagatavota, sarunā atzina Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris.
– Uzsniegot pirmajam sniegam un sākoties intensīvai ceļu, ielu un ietvju tīrīšanai, parasti atklājas arī dažas problēmas. Ceļu tīrāmā tehnika ziemas sezonai, protams, ir sagatavota, bet, uzsākot darbu, viss kas izlien ārā. Gadās arī, ka tā pēkšņi apstājas, un tad ir jāremontē. Taču kopumā nekādi sastrēgumi šajās dienās neveidojās, tīrīt ielas un ietves Madonas pilsētā uzsākām laikus. Katrā ziņā ziema mūs nepārsteidza, kaut gan nedomājām, ka uzreiz uzsnigs tik bieza sniega kārta. Ziemu jau solīja, bet tas, ka uzsnigs tik daudz un ceļu malās, sniegu tīrot, būs sakrautas tādas kupenas, arī pašam bija neliels brīnums. Taču izskatās, ka nedēļas otrajā pusē kausētājs būs klāt, naktīs vēl būs mīnusi, bet dienā – plusi, un tad jau būs svarīgi nokaisīt ietves, – situāciju raksturoja Guntis Ķeveris.
Viņš informēja, ka tehnika ir pietiekamā daudzumā, lai arī nedaudz vecāka un tā mēdz plīst, taču tad iespējams diezgan ātri reaģēt, jo īpašumu uzturēšanas nodaļas rīcībā ir četras smagās mašīnas (patlaban tiek izmantotas divas, vairāk neesot vajadzīgs), kā arī trīs lielāki traktori un četri mazāki traktori. Katrā ziņā kamēr ziema būs tāda, kāda tā ir patlaban, īpašu problēmu nebūs.
Vaicāts, vai lielas snigšanas laikā, ja tāda būs, sniegs tiks vests ārā no pilsētas, Madonas pilsētas pārvaldnieks atzina, ka nav jau cita varianta – jāved vien būs.
– Jau pirmā sniega kārta, kas šajās dienās sasniedza pat 20 cm, parādīja, ka no tā, visticamāk, izvairīties nesanāks, bet es jau ceru, ka būs atkušņi un sniegs pakusīs. Šobrīd jau viss maksā dārgi, un sadārdzinājumu galvenokārt rada degvielas sadārdzinājums, kas šoziem būtiski palielinās sniega izvešanas izmaksas, –
atzīmēja Guntis Ķeveris.

Painteresējos, vai netiek domāts par māju īpašnieku piesaisti ēkām piegulošās teritorijas tīrīšanai un kaisīšanai, līdzīgi kā Rīgā, kur pašvaldība pat katram īpašniekam izsniegusi 50 kg kaisāmā materiāla. Madonas pilsētas pārvaldnieks atklāja, ka par to pašvaldībā ir ierunājies, bet atbalstu nav saņēmis.
– Šajā ziemas sezonā vēl nevienam neliksim ne sniegu tīrīt, ne ietves kaisīt, un, tāpat kā iepriekšējos gados, mēģināsim tikt galā paši. Taču autovadītājus gan es aicinu vismaz nobraukt malā savus spēkratus un tos novietot tā, lai varētu ielas un ceļus iztīrīt. Tas tik tiešām apgrūtina ceļu tīrīšanu, un to ļoti izjutām arī šajās brīvdienās, kad uzsniga sniegs un daudzviet tīrīt traucēja tieši brauktuvju abās pusēs novietotie auto. Šī iemesla dēļ dažas ielas palika netīrītas. Patlaban tiek izstrādāti jaunie saistošie noteikumi, kur, iespējams, tiks paredzēta kārtība, kā iesaistīt māju īpašniekus piegulošās teritorijas uzturēšanā, līdzīgi kā senajos laikos, kad tas bija jādara, nevis kā tagad, kad mēs iztīrām, bet daļa vēl pukst par to, ka iebraucamā ceļa galu aizsprosto sniega valnis. Atceros, kā Pētera Runča laikā, kad viņš vadīja Madonas pilsētas domi, arī pats, tāpat kā citi, divreiz dienā tīrīju trotuāru pie mājas, un neko jau mēs neprotestējām. Turklāt arī šajā ziņā mēs taču esam elastīgi. Piemēram, aizbrauksim un iztīrīsim iebraucamo ceļu pie pirmās grupas invalīdiem – vajag tik padot ziņu, bet ne jau pie katra iedzīvotāja, – pastāstīja Guntis Ķeveris.

Viņš uzsvēra, ka ielu un ietvju tīrīšanā šajā sezonā nekas būtiski nemainīsies. – Varbūt pieticīgāk izmantosim kaisāmo materiālu, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, kad pēc snigšanas uzreiz kaisījām sāli, lai ielu pilnībā atkausētu. Sāli atbilstīgi noslēgtajam līgumam esam iegādājušies vēl par veco cenu – 79 eiro par tonnu, taču janvārī tā cena jau pārsniegs 100 eiro, bet dienā tiek izkaisīts ap 11 tonnām, tātad vienā reizē vairāk nekā 1000 eiro tikai par sāli aiziet, – atzīmēja Guntis Ķeveris.
Viņš piebilda, ka ir pārliecinājies – ietves nav pilnībā jāatkausē, jo, iestājoties salam, tādā gadījumā uzreiz veidojas ledus. Tad jau labāk lai paliek neliela sniega kārta un nav tik slidens.
– Arī māmiņai ar bērnu ragutiņās tad vieglāk ir pabraukt, nevis kā pa sāls, smilts un dubļu sajaukumu, – piebilda Guntis Ķeveris.

23.11.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px