Vēl, šķiet, nesen koki tērpās košos rudens tērpos, bet nu tie novilkti, taču atmiņā mums kāda sirsnīga pēcpusdiena, kad sieviešu apvienība „Lavanda" kopā ar MFC „13. km" aicināja kopā būt seniorus pasākumā „Nāk rudens ar zeltainu kļavas zaru pār plecu".
Šoreiz ieejas biļete – burciņa no ziemas krājumiem. Kas to būtu domājis, ka tik daudz un radoša pieeja, ko saglabāt ziemai, te jau vesels stāsts iznāktu! Kopā ļāvāmies SA „Lavanda" priekšnesumiem, kopā minējām mīklas, un ar muzikālu priekšnesumu mūs priecēja Ineta Strode. Dziedājām arī paši, nu kā gan bez tā! Svētkus radījām paši saviem cilvēkiem un ar tiem resursiem, kas mums ir, un kopā būt jau ir prieks, viss pārējais ir tikai piedevas.
11. novembrī dedzām svecītes, lai pieminētu savās sirdīs mūsu tautas varoņus, kas cīnījās par brīvību. Jā, un varbūt ļoti atkārtošos es, bet arī tagad kāds cīnās par savu brīvību, un mēs varam atbalstīt, cik spējam, – ar ziedojumu, labām domām un lūgšanām par to, lai vēsture neatkārtojas. Šoreiz SA „Lavanda" aicināja pagasta iedzīvotājus svecītes nolikt pie vecās Gotlība skolas. Mums nav sava pieminekļa vai varoņu piemiņas vietas, kur gaismiņas degt, bet vecās skolas vieta saista ar savu senatnes elpu un to, ka šeit mācījies ne viens vien savas tautas patriots, karavīrs. Dāmas atnācējus cienāja ar ābolmaizi, kas cepta no skolas dārza āboliem, un siltu tēju. Mazliet pakavējāmies sarunās, ieklausījāmies patriotiskās dziesmās.
Silti ap sirdi palika, vakarā izbraucot cauri Degumniekiem, svecītes dega gandrīz visas skolas ielas garumā, arī lukturīšos pie Degumnieku pamatskolas, kurus šūpoja ozols savos zaros. Gan logos un ceļa malā, gan jo īpaši – pie Gotlība skoliņas. Paldies visiem, kas atsaucās! No mazām kopā liktām gaismiņām top viena liela – tautas gaisma.
MFC „13. km" veiksmīgi noslēdzies Madonas novada nevalstisko organizāciju iniciatīvu projekts „Mammām un meitām". Jau sašūtas somas, matu lentes, gumijas. Darināta veļa, un nu tapa auskariņi no epoksīdsveķiem. Ļoti sirsnīgs un radošs projekts ir bijis, jo kopā darbojās mamma ar savu meitu. Lai gan sākumā baidījāmies, vai būs atsaucība, tomēr izrādījās, ka bažas ir veltīgas. Auskaru darināšanas darbnīca bija īpaši radoša, nespējām iekļauties vienā nodarbībā. Paldies pasniedzējai Antrai Cimiņai, kas piekrita papildu nodarbībām, lai dāmas tiktu pie kārotajiem auskariem.
Šāda veida aktivitātes dod iespēju iedzīvotājiem ne tikai apgūt jaunas prasmes vai papildināt jau esošās iemaņas, bet arī saliedēties, uzlabot savstarpējās attiecības. Paldies par dalību un atsaucību! Šī projekta dalībnieces ļoti iedvesmoja, un nu jau mums padomā jaunas idejas, kā iekrāsot ikdienu.
DACE KALNIŅA,
MFC "13. km" vadītāja
23.11.2022.