Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

18. novembris — Latvijas neatkarības diena

REINIS AUZIŅŠ, Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs

Autors • 15.11.2022.

18. novembris — Latvijas neatkarības diena
Burtu lielums

Ik gadu šos svētkus atzīmējam ar plašu svinību programmu visos Latvijas novados, kā pilsētās, tā laukos. Priekšstatu, kā 18. novembri atzīmēja Madonā agrāk, varam gūt, ieskatoties laikrakstos.

Kad Madonā tika uzcelts Aizsargu nams (tagad Madonas pilsētas kultūras nams), tas kļuva par valsts svētku centrālo norises vietu pilsētā. Pirms tam lielākā daļa 18. novembra sarīkojumu un pasākumu notika Avotu ielā – Biržu izglītības biedrības namā (ēka nav saglabājusies) vai pie apriņķa valdes nama (tagad Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes iecirknis Madonā).
Latvijas valsts svētkus pilsētā dažkārt sāka atzīmēt jau 17. novembrī, kad pie pilsētas ēkām tika izkārti Latvijas karogi un notika dievkalpojums par godu kritušajiem brīvības cīnītājiem. Tāpat šodien zināmais piemiņas gājiens uz Lisaskalna kapiem pie kritušo brīvības cīnītāju pieminekļa tolaik tika organizēts 17. vai 18. novembrī. Lāčplēša dienas lāpu gājiena tradīcija izveidojusies salīdzinoši nesen, pēdējos 20 gados.
Apmeklēt 18. novembra pasākumus tika aicināti visi pilsētas iedzīvotāji, un nereti svinības notika visas dienas garumā. Vieni no galvenajiem 18. novembra svētku dalībniekiem bija aizsargi. Lielākoties dienas pirmajā pusē svinīgā daļa ietvēra dievkalpojumu Aizsargu namā (ar Lazdonas ev. lut. un pareizticīgo draudžu mācītājiem), kam sekoja uzrunas vai tika dziedāta valsts himna. Pēc svinīgās daļas skolu jaunatne, aizsargi, ugunsdzēsēji devās gājienā, parādē. Vēlāk pēcpusdienā iedzīvotāji atkal tika aicināti pulcēties Aizsargu namā, lai noklausītos Valsts prezidenta vai valsts augstāko amatpersonu uzrunu tautai radio tiešraidē. Vakarā svinības tika noslēgtas ar koncertu vai teātra izrādi.
Tāpat kā šodien, arī tolaik neatņemama 18. novembra tradīcija bija pilsētas ietērpšana valsts svētku noformējumā. Aizsargu nama zāle tika dekorēta ar ziediem un karogiem. Dekorācijas tika izvietotas veikalu skatlogos, ar prožektoru palīdzību izgaismotas nozīmīgākās pilsētas ēkas. Tāpat laikrakstos sastopami aicinājumi iedzīvotājiem dekorēt savas dzīvesvietas.


16.11.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px