Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Tiks izstrādāts jauns siltuma tarifa projekts

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 10.11.2022.

Tiks izstrādāts jauns siltuma tarifa projekts
Burtu lielums

Šajās dienās saņemsim pirmos šīs apkures sezonas rēķinus, kuros atspoguļosies SIA „Madonas siltums" jaunais tarifs – 81,13 eiro par megavatstundu, kā arī valsts sniegtais atbalsts.

Jāņem vērā, ka valsts kompensācija centralizētajai siltumapgādei tiks piemērota 50% apmērā no cenas, kas pārsniedz 68 eiro/MWh, un būs attiecināms uz kompensējamo daļu, to automātiski piemērojot ikmēneša rēķinā līdz nākamā gada 30. aprīlim. Taču to saņems tikai iedzīvotāji, juridiskajām personām būs jāmaksā Regulatora apstiprinātais tarifs pilnā apjomā.
Kopš SIA „Madonas siltums" siltumenerģijas tarifa projekta iesniegšanas Regulatoram vasarā un tā apstiprināšanas ar 1. oktobri kurināmā cenas ir pieaugušas, un, iegādājoties kurināmo jau pēc tarifa stāšanās spēkā, attiecīgi palielināsies arī SIA „Madonas siltums" izmaksas.
SIA „Madonas siltums" valdes loceklis Ivars Grandāns, vaicāts, vai un kad to savos maciņos izjutīs iedzīvotāji, kuri izmanto uzņēmuma pakalpojumus, atzina, ka tiks gatavots jauns siltumapgādes tarifa projekts ar tādu aprēķinu, lai tas spēkā stātos nākamā gada janvārī.
– Jaunais šķeldas iepirkums ir noslēdzies, līdz ar to siltumapgādes tarifā ir jāatspoguļo arī kurināmā sadārdzinājums. Valsts sniegtais atbalsts precīzi jānorāda rēķinos, kā arī mums līdz katra mēneša 15. datumam jāsagatavo atskaite un tā jāiesniedz valdībai, lai uzņēmums varētu saņemt solīto kompensāciju. Madonas gadījumā tā ir salīdzinoši neliela – 6,50 eiro, līdz ar to par siltumu būs jāmaksā ap 75 eiro par megavatstundu, – atzīmēja Ivars Grandāns.

Painteresējos, vai ir jau aptuveni zināms, kā varētu mainīties maksa par siltumu pēc jaunā siltumapgādes tarifa apstiprināšanas. Uzņēmuma vadītājs uzsvēra, ka pagaidām varot pateikt tikai to, ka tā palielināsies un nepārsniegs 100 eiro par megavatstundu – vismaz uzņēmums centīsies nepārkāpt šo daudziem arī psiholoģiski grūto robežu.
– Patlaban kurināmā cenas kāpums ir apstājies, cerams, ka tā cena vairs tā nepalielināsies, varbūt ažiotāža norimsies un maksa pat nedaudz samazināsies. Kokražotāji jau paši atzīst, ka šķeldas cena nav adekvāta. Kā kurināmo izmantojam arī granulas (Ļaudonā, Liezērē un Ērgļos) un briketes (Ērgļu skolā). Arī šie kurināmā veidi šajā apkures sezonā ir ievērojami sadārdzinājušies, – atzīmēja Ivars Grandāns.
SIA „Madonas siltums" vadītājs atzina, ka uzņēmuma darbu sarežģī arī parādi, šoreiz īpaši izceļot divas daudzdzīvokļu mājas – vienu Aizpurvē un vienu Kusā, kur lielo parādu dēļ vajadzētu vismaz atslēgt karsto ūdeni, ja jau iedzīvotāji nespēj maksāt.
Šajā apkures sezonā, kā zināms, SIA „Madonas siltums" apkalpes zona ir paplašinājusies arī Ērgļu un Lubānas virzienā, un tas ir diezgan būtiski palielinājis uzņēmuma darba apjomu. Raksturojot situāciju, Ivars Grandāns uzsvēra: – Ērgļos siltumtrases ir vēl no padomju laikiem, tās ir novecojušas, un trasēs ir ļoti lieli siltuma zudumi. Pirms apkures sezonas uzsākšanas veicām siltumtrases, kas bija pušu, remontu. Arī katlumājas bija nolaistas. Piemēram, katlumājā J. Grota ielā pat elektrības un lampas nebija. Pārņemot katlumājas, vispirms aizbraucām ar SIA „Madonas namsaimnieks" lielajiem konteineriem, lai varētu aizvest visu lieko, jo dažviet, kā saka, tikai „tēva un mātes trūka". Iepriekšējais siltumapgādes pakalpojuma sniedzējs pat pelnus bija krājis un prom nevedis. Acīmredzot SIA „Granulu mobilais siltums" zināja, ka pašvaldība līgumu par siltuma nodrošināšanu, visticamāk, nepagarinās, tāpēc arī visu gadu krāja un atstāja netīrumus.

Madonas pilsētā ziemā darbojas tikai trīs katlumājas, bet Ērgļos tās ir piecas, pie tam katra apkuri nodrošina tikai dažos vai pat vienā objektā. Katrā ziņā katlumāju Ērgļos ir par daudz, vismaz dažas jau sen bija jāsavieno, līdzīgi, kā to esam darījuši mēs. Katlumāju skaitu esam samazinājuši ne tikai Madonā, bet arī Dzelzavas pagastā, izbūvējot siltumtrasi no Aizpurves un savienojot to ar Dzelzavas ciema katlumāju. Es pat sāku domāt, vai, ņemot vērā atšķirīgo pieeju un iepriekš veiktos ieguldījumus siltumsaimniecības sakārtošanā, ir bijis pareizi noteikt vienotu siltumapgādes pakalpojuma tarifu visā uzņēmuma apkalpes sezonā. Kāpēc madoniešiem būtu jāmaksā citu vietā?
Turklāt Ērgļos daudzdzīvokļu mājās nav arī kārtīgu siltummezglu. Mājām būs jāiegulda līdzekļi, tos uzstādot, lai līdzīgi kā Madonā varētu regulēt temperatūru arī katrā ēkā atsevišķi, nevis kā tagad – tikai no katlumājas.
Savukārt Lubānā, kur iepriekšējos gados ir atjaunotas dažas siltumtrases un vairākās daudzdzīvokļu mājās ir uzstādīti siltummezgli, situācija ir labāka.

11.11.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px