Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Dārzeņus var vest arī meža zvēriem

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 08.11.2022.

Dārzeņus var vest arī meža zvēriem
Burtu lielums

Daudziem šogad bijusi bagātīga ābolu raža, tāpat labi padevušies arī dārzeņi. Kad pagrabi piepildīti, rodas jautājums – kur tad likt to, kas paliek pāri?

Ar šādu jautājumu redakcijā vērsās arī Māra, norādot, ka to, kas izaudzis, ir žēl izmest komposta kaudzē, bet pašiem arī nav, kur likt.
– Visu vasaru cītīgi strādāju, lai izaudzētu dažādus dārzeņus, ko ziemā paši ēdīsim. Šogad lieliski padevušies kabači un ķirbji, tāpat arī ābolu raža bijusi necerēti liela. Ir izvārīti ievārījumi, arī sula izspiesta, bet joprojām ir ļoti daudz rudens ābolu, tie pašlaik gan ir vēl kokos, gan piebirusi pilna zeme. Šobrīd nezinu, ko ar tiem darīt. Zemē atstāt, lai pūst, nepavisam nevēlos. Tāpat ziemā šis ir iemesls dažādu meža zvēru apciemojumam dārzā, ko negribu pieļaut, jo, lai cik ļoti man patīk, ka pie mums pagalmā ciemojas zvēri, tomēr viņi mēdz nodarīt postu augļu kokiem un ogu krūmiem. Arī komposta kaudze, manuprāt, nebūtu īsti piemērota vieta, kur šo ābolu daudzumu izbērt. Tāpat joprojām ir gan ķirbji un burkāni, gan kartupeļi, kas ir bojāti un ko ilgstoši nevar uzglabāt. Arī tos ir žēl izmest kompostā. Bet ko darīt ar šiem dārzeņiem un āboliem? Kur tos likt? Varbūt es varu tos vest uz mežu, lai izbarotu meža zvēriem? – jautā Māra.
To, vai augļus un dārzeņus var vest uz mežu zvēriem, jautājām mednieku kolektīviem. Gan Jānis Gļauda (mednieku un makšķernieku kolektīvs klubs „Kalnāji"), gan Guntars Šēnbergs (biedrība Mednieku un makšķernieku kolektīvs „Arona 13") uzsver, ka nekā slikta šādā rīcībā nav, bet to noteikti vajadzētu saskaņot ar tuvākajiem mednieku kolektīviem.

– Zvēri tiek piebaroti, un mednieku kolektīvi labprāt ņem nevajadzīgos dārzeņus un augļus. Šobrīd, ņemot vērā arī dažādas sērgas (viena no tām ir Āfrikas cūku mēris), ir pastiprināti noteikumi par dzīvnieku piebarošanu, bet tā nav aizliegta, – norāda Jānis Gļauda, mednieks kolektīvā „Kalnāji". – Vest pašiem uz mežu nav aizliegts. Tomēr jāatceras vairāki noteikumi. Vispirms noteikti jāsaprot, ka nedrīkst meža zvērus pieradināt, jo arī mednieki barību izvieto atsevišķās vietās. Aizliegts izmantot skaņu efektus, filmēt vai tuvoties tiem barošanas vietās. Tie tomēr ir meža zvēri un nav prognozējami. Nav arī ierobežojumu, ko drīkst vai nedrīkst vest uz mežu zvēriem. Kā zināms, meža zvēri nereti ieiet dārzos un atrod to, kas garšo. Vislabāk sazināties ar medniekiem un vienoties par iespēju nogādāt dārzeņus meža zvēriem. Mednieki vislabāk zinās, kur ir barošanas vietas un kādi dārzeņi kurām sugām piemēroti.
Jānis Gļauda skaidro, ka nesaskata neko sliktu, ja cilvēks vēlas aizvest ābolus uz mežu, tomēr nevajadzētu aizrauties ar pārtikas atkritumiem, jo nereti tur paliek dažādi iepakojumi.
– Jebkuras dabas veltes ir bioloģiski noārdāmie atkritumi. Tas, ko dzīvnieki neapēd, noārdās, dodot barības vielas augsnei. Ļoti būtiski ir pievērst uzmanību tam, lai nav cita veida atkritumu, kas rada piesārņojumu dabai un var nodarīt kaitējumu zvēriem. Atkritumus uz mežu vest ir kategoriski aizliegts, – atgādina mednieks.
Arī Guntars Šēnbergs pauž pārliecību, ka neko sliktu nesaskata, ja meža zvēriem tiek aizvesti dārzeņi.

– To noteikti var darīt, ja šāda rīcība netraucē un nekaitē blakus esošajiem zemniekiem, mājsaimniecībām. Pēc principa tā ir barošanas vietas izveide, kur koncentrējas dažādi meža zvēri. Ja tā netraucē lauksaimnieciskajai darbībai, tad noteikti šādu vietu drīkst veidot un produkcijas pārpalikumus var dot zvēriņiem. Tāpat saskatu pozitīvo tajā, ka, ja āboli tiks aizvesti uz mežmalu, zvēri retāk nāks pagalmos. Piebarojot zvērus, jāatceras, ka jāizvēlas vieta, kas pēc tam neradīs skādi pašiem. Zvēriem ir atmiņa, un tie noteikti atgriezīsies vietā, kur jūs viņus barojāt. Ja vēlas barot zvērus, vislabāk painteresēties tuvākajā medību kolektīvā. Katram kolektīvam ir izveidotas savas barošanas vietas, un mednieki var norādīt īsto vietu, kur cilvēks, nevienam nekaitējot, var vest ābolus vai citus dārzeņus. Mednieki labprāt savāc dabas veltes. Tāpat aizvestā nebūs par daudz, jo zvērs apēdīs tik, cik pats gribēs, – pastāsta Guntars Šēnbergs. – Kaitējums nevienam netiek nodarīts, ja viss tiek darīts normas robežās.

9.11.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px