Skolēnu rudens brīvdienās 24. reizi notika muzikāli izglītojošs pasākums "Ģitāristu sesija", kam šogad tika pielāgots nosaukums "Akustiskā sesija".
Kaut nebija spožu ģitāru, elektronikas, jaudīgas skaņas un ārzemju viesu, noslēguma koncerts pierādīja, ka sesijas dalībniekiem Madonā patīk un dienas viņiem ir paskrējušas ģitārvēja spārniem. Tiesa gan, par vēja vārdu varētu iebilst koklētāji un vokālisti, jo sesijas dalībnieki kopumā varēja darboties piecās grupās: akustiskā ģitāra, ukulele, vokāls, perkusijas un kokles spēle.
Nodarbības un meistarklases Skolas ielas baltajā namā ritēja vairāku pedagogu un mūziķu vadībā, tomēr sesijas līderis ģitārspēlē bija pasniedzējs Egils Leimanis, etnogrāfiskās kokles spēlē vadošā bija praulēniete Samanta Ceruka; vokālās nodarbības vadīja limbažniece Madara Briede, perkusiju pasaulē ieveda Mikus Čavarts, bet harismātiskais cēsnieks, ģitārists un vokālists Rihards Saule vārda labā nozīmē apspīdēja visus.
Sesijas pirmajā vakarā savstarpēji iepazinās un saspēlējās paši dalībnieki. Ik dienu labākie sesijas numuri – gan lekcijas, gan koncerti – interesentiem bija pieejami un tos varēja vērot arī tiešraidē sociālajos tīklos. 26. oktobra vakarā Rihards Saule uzstājās ar tautasdziesmu programmu, bet vēl pirms tam lekcijā viņš dalībniekiem sniedza praktiskas zināšanas par to, kas ikvienam mūziķim un skatuves māksliniekam jāņem vērā, lai pirms uzstāšanās neiekristu stresa lamatās.
Grupas "Auļi" dibinātājs Mikus Čavarts jauniešus iedrošināja ar vārdiem "Ja nav jomas, kurā gribat izpausties, vajag izdomāt savu jomu". Tas lika aizdomāties par talantu izkopšanu un drosmi būt pašiem, jo "visi piedzimst kā oriģināli, bet daudzi savu dzīvi beidz kā fotokopijas".
Perkusionists pats ir sastrādājies ar populārajiem latviešu komponistiem – Valtu Pūci, Juri Kulakovu, spēlējis Dziesmu svētku koncertā Mežaparka Lielajā estrādē un kopā ar grupu "Iļģi" – daudzās vietās ārpus Latvijas.
– Ja jūs taisīsiet tūkstošo kaverversiju kādai angļu popgrupai, tā pasaulē nevienu neinteresēs, bet ja iesiet ar oriģinālu skatījumu, piedāvāsiet autormūziku, tas visiem būs daudz interesantāk, – uzsvēra Mikus Čavarts. – Tātad jautājumā "ko spēlēt un kā spēlēt" vērts meklēt savu ceļu.
Dalībniekiem Mikus Čavarts lika aiz auss arī fiziskās sagatavotības nozīmi – pie bungām un citu mūzikas instrumentu spēlē svarīga ir laba fiziskā forma, tāpēc vērts iesildīt muskuļus un pirms muzicēšanas pavingrot.
Noslēguma koncerts "Vidzemes" telpās
Pēc trīs dienu apmācībām akustiskā sesija ar dalībnieku un skolotāju kopīgi veidotu koncertu "Vienoti mūzikā" noslēdzās Madonas kinoteātrī "Vidzeme".
Konferansjē lomu 27. oktobra koncertā uzņēmās Rihards Saule, un praktizēties šai jomā tika aicināts arī jaunais ģitārists Miķelis. Publika bija atbalstoša – zālē atradās dalībnieku vecāki, brāļi un māsas, kā arī pilsētnieki, kam jau gadiem sesijas koncerti sniedz neviltotu gandarījumu.
– 1998. gadā pirmā "Ģitāristu sesija" notika kinoteātrī "Vidzeme", pēdējos divus gadus draņķa (kovida) dēļ sesija nevarēja notikt, pirms tam pasākums četrus gadus notika Praulienas skolā, bet vienu gadu – Cesvainē. Nu esam atpakaļ tur, kur sākām, – informēja sesijas organizators Imants Pulkstenis. – Koncerta programma ir pašu ražota, būs oriģinālmūzika un arī kaverversijas. Koncerta otrajā daļā uzstāsies lieliskie mūziķi Katrīna Dimanta tandēmā ar ģitāristu Reini Briģi.
– Svarīgi ir informāciju nodot nākamajām paaudzēm, lai mums arī turpmāk ir ar ko kopā spēlēt, – atziņā dalījās ģitārspēles skolotājs Egils Leimanis. – Tā ir meistaru atbildība, jo uz mūsu pleciem balstās tas, kādi būs nākamās paaudzes muzikanti.
Saldais ēdiens ar māksliniekiem
Pēc sesijas dalībnieku uzstāšanās sekoja spridzinošās Katrīnas Dimantas un Reiņa Briģa koncerts. Katrīna Dimanta sevi pieteica kā cilvēku, kas uz skatuves vienmēr spēlē kādu instrumentu, un daba viņai dāvājusi arī varenu balsi. Katrīna apguvusi un spēlē ukuleli, čellu, vijoli, kokli, stabuli, akordeonu un nedaudz arī klavieres.
– Pēc izglītības esmu čelliste. Vijoli iemācījos spēlēt pati, jo šo instrumentu ir vieglāk paņemt līdzi uz koncertiem. Pirms pieciem gadiem manā dzīvē ienāca arī ukulele, – pastāstīja mūziķe.
Katrīna ir bijusi apkārt zemeslodei, spēlējot latviešu tradicionālo mūziku, pārstāvējusi Latviju Eirovīzijā 2014. gadā kopā ar grupu "Ārzemnieki", 2020. gada februārī konkursā "Supernova" izcīnījusi 2. vietu.
Katrīna ir enerģijas un brīnumu pilna – par to pārliecinājās publika arī koncerta gaitā. Aizrautīga, muzikāla, ar lieliskām organizatores spējām, un izrādās – strādā arī programmā "Dr. Klauns".
Reinis Briģis savukārt ir producents, ģitārists, bandžo spēlētājs. Reiņa ierakstu studijā tapušas daudzas Latvijā zināmas dziesmas. Viņš spēlējis dažādās grupās: "Double Faced Eels", "Papīra lidmašīnas", šobrīd aktīvi sadarbojas ar Katrīnu Dimantu.
Par sevi ģitārists saka: – Ir normāli cilvēki un ir tie, kuros mūzika strāvo katrā šūnā. Tie trakie. Es esmu viens no viņiem.
Koncerta gaitā Reinis atklāja, ka savulaik Madonā ir piedalījies festivālā "Sinepes un Medus", turklāt ar grupu tajā izcīnījis lielo Medus balvu.
– Paldies Imantam Pulkstenim par to, ko viņš visus šos daudzos gadus dara! Daudzi mūziķi pēc dabas ir ļoti introverti, viņi spēlē savu mūzikas instrumentu mājās un nekur neiet. Tad notiek šādas "Ģitāristu sesijas", cilvēki atbrauc, iepazīstas, tiek izveidotas grupas, dibinās ansambļi, un, savstarpēji saspēlējoties, festivālos var dabūt pat Medus balvu, – komplimentu izteica Reinis Briģis. – Pirms tam man likās, vai es vispār kādu, ar ko kopā uzspēlēt, satikšu. Pateicoties arī Madonai, tas manā dzīvē ir noticis.
2.11.2022.