Šodien aprit 28 gadi, kopš Baltijas jūrā nogrima pasažieru prāmis „Estonia", aizraujot ledainajā dzelmē 852 cilvēku dzīvības. Pasažieru vidū bija arī 29 Latvijas iedzīvotāji, no kuriem izglābās tikai seši. – Vai, jūsuprāt, mēs kādreiz uzzināsim patiesos „Estonia" katastrofas iemeslus: strīdi par to nerimst joprojām? – jautājām sastaptajiem cilvēkiem.
Madoniete Rita: – Protams, es atceros šo traģēdiju, kas toreiz pāršalca visu pasauli. Pēc tik daudziem gadiem būs ļoti sarežģīti apgāzt oficiālo versiju. Un kāda nozīme ir tam ķerties klāt, ja diez vai tur vispār jaunus pierādījumus vairs var atrast.
Madoniete Ivase: – Es domāju, ka diez vai vispār izdosies noskaidrot patiesību, jo kaut kas apakšā tam visam tomēr slēpjas. Atceros, togad tā bija diezgan drēgna, apmākusies rudens diena, un, uzzinot par katastrofu, visi ļoti pārdzīvoja. Arī braucot pa jūru, vienmēr (it īpaši pirmajos gados) prātā nāk „Estonia".
Līga no Bērzaunes: – Tā bija ļoti liela traģēdija ne tikai tuviniekiem, to pārdzīvoja visi. Lai noskaidrotu patiesību vajadzētu veikt jaunu izmeklēšanu.
Madoniete Dace: – Tas, kāpēc tā notika, protams, būtu jānoskaidro, jo tāpat vien kuģi negrimst. Taču īstos iemeslus, domāju, pagaidām neatklās, pat ja tie ir zināmi. Varbūt to uzzināsim pēc gadiem piecdesmit.
Viedokļus uzklausīja
ŽEŅA KOZLOVA
un AGRIS VECKALNIŅŠ
28.09.2022.