Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Ielu apgaismojumu samazinās, bet Madona tumsā neieslīgs

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 08.09.2022.

Ielu apgaismojumu samazinās,  bet Madona tumsā neieslīgs
Burtu lielums

Daudzās Eiropas valstīs, samazinot energoresursus, jau tiek ieviesti dažādi pasākumi, lai taupītu energoresursus.

Arī Latvijā, lai gan gausāk, par to tiek domāts, rosinot samazināt ielu apgaismojumu, apsverot iespēju nakts laikā to izslēgt vispār vai vismaz uz dažām stundām, tāpat atsakoties no fasāžu apgaismojuma ēkām, un samazināt gaisa temperatūru pašvaldības iestāžu telpās, kad tās netiek izmantotas, īpaši naktīs un brīvdienās, kā arī taupības nolūkos aicinot ieviest arī citus pasākumus.
Vairāki laikraksta lasītāji laikā, kad tik strauji ir pieaugušas energoresursu cenas, mums ir vaicājuši – kā būs ar ielu apgaismojumu nakts stundās Madonas pilsētā? Pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados jau tika piedzīvots, ka daudzas mazpilsētas Latvijā ieslīga tumsā, bet Madona to vidū nebija. Kā būs šoreiz? Komentēt lūdzu Madonas pilsētas pārvaldnieku Gunti Ķeveri.
– Ielu apgaismojums Madonas pilsētā tiks nodrošināts, bet, protams, tiks ieviesti arī taupības pasākumi, to samazinot. Jau tagad gaismekļi tiek ieslēgti pusdeviņos vakarā un apgaismojums ieregulēts tā, lai gaismekļos jaudu, kur tas iespējams, no pulksten 23 līdz 4 samazinātu par 30 procentiem. Kā esmu teicis ne reizi vien, avīzes uz ielas naktīs nav jālasa. Taču vēl vērtēsim arī citas iespējas, kā ietaupīt, iziesim cauri visai sistēmai un veidosim jaunas shēmas. Domāsim, kā vienlaicīgi apgaismojumu ieslēgt un izslēgt tajās ielās, kur lampas vēl nav nomainītas uz ekonomiskākām. Sākotnēji apgaismojumu ieslēdzām desmitos vakarā, bet saņēmām daudzus telefonzvanus: cilvēki pauda neapmierinātību, kāpēc tā, jo tagad jau satumstot pēc deviņiem. Droši vien cilvēki pie pārmaiņām, samazinot ielu apgaismojumu, jāpieradina pamazām, nevar jau tā nogriezt kā ar nazi, – atzina Guntis Ķeveris.

Viņš uzsvēra, ka, izvērtējot, kur nepieciešams lielāks apgaismojums, bet kur to var samazināt, visticamāk, uz apvedceļa tiks izslēgts katrs trešais gaismeklis, tāpat Blaumaņa ielā, kur varbūt tik daudz ieslēgtu lampu arī neesot vajadzīgs, tādā veidā mēģinot ietaupīt budžeta naudu.
– Katrā ziņā pavisam ielu apgaismojums noteikti izslēgts netiks un Madonas pilsēta neieslīgs tumsā arī nakts stundās, bet energoresursi ir jātaupa, un tā ir viena no iespējām. Pilsētā tomēr ir sava specifika. Varbūt apgaismojumu pavisam izslēgt var lauku ciematā, kur dzīvo pāris simti iedzīvotāju un pēc pulksten divpadsmitiem vai vieniem naktī apkārt nestaigā, bet tādā novada centrā kā Madona, kur daļa strādā nakts maiņās, kursē sabiedriskais transports, vilcienu satiksmi ieskaitot, tā darīt nedrīkst, domājot arī par cilvēku drošību, – uzskata Guntis Ķeveris.
Viņš atklāja, ka zināmas problēmas operatīvi izmainīt ielu apgaismojumu rada tas, ka pašvaldība nekontrolē Madonas pilsētā ieviesto viedo tehnoloģiju sistēmu, jo tas 5 gadu ilgā garantijas termiņā pēc projekta īstenošanas ir būvnieka ziņā, bet tas atrodas Ķekavā un 2 gadu laikā tam diemžēl nav izdevies vienoties ar kādu apakšuzņēmumu vai darbinieku uz vietas Madonā, kas pēc pašvaldības pieprasījuma nekavējoties veiktu nepieciešamās izmaiņas. Viens no līguma punktiem gan paredz, ka, ja kaut kas neiet tā, kā vajag, vai nepieciešamas izmaiņas uzstādītajā režīmā, tas jāveic 24 stundu laikā, bet tik ātri tas nenotiek. Pēc tikšanās pašvaldībā pagājušajā nedēļā situācija esot uzlabojusies.

Jāatzīmē, ka Madonas novada pašvaldībā pirms vairākiem gadiem tika uzsākta projekta „Esošo ielu gaismekļu nomaiņa uz LED gaismekļiem, izveidojot viedās pilsētvides tehnoloģiju sistēmu Madonas pilsētā" īstenošana. To ieviešot, tika uzstādītas viedās pilsētvides tehnoloģijas, nomainot ielu apgaismojumu uz LED apgaismojumu ar viedo vadību, tādā veidā samazinot siltumnīcefekta gāzu emisiju. Tika veikta 889 esošo nātrija tipa lampu nomaiņa uz gaismu izstarojošu diožu (LED) tipa gaismekļiem; 23 vietās uzstādīti viedās apgaismojuma sistēmas segmenta kontrolieri, 889 gaismekļa kontrolieri un satiksmes uzskaites sensori.
Būvdarbu līgums tika noslēgts ar SIA „Vizulo Solutions", un būvdarbi Madonas pilsētā uzsākti 2020. gada aprīlī, bet pabeigti 2021. gada februārī.

9.09.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px