Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

„Sansusī” jau devīto reizi

Redakcija

Autors • 29.08.2022.

„Sansusī” jau devīto reizi
Burtu lielums

Divas diennaktis – no 12. līdz 14. augustam – bez rūpēm un raizēm pavadītas Aknīstē. Festivāla „Sansusī" (tulkojumā – dzīve bez raizēm) programma – plaša, daudzveidīga, pārdomāta un pārsteigumiem piepildīta.

Pārsteidzošas koncertvietas – pļava, kupols, kapi, kalte, teritorija, bāri, puncītis…
Dalībnieki no Latvijas, Lietuvas, Zviedrijas, Norvēģijas, Šveices, ASV.
Koncertu nosaukumi: Bangas, Hēsihija, Satikt, Prasi maizei, Sansusī mūziķu kautiņš ērģelēs, Hamoka komūna, Jaunās asinis Flap trio, Marija un zibens, Ģimenes spēle ar dēkaiņu ģildi, Sinfonietta Rīga, Divi solo, Hora planet, Runā nāve, Rītjausmas koncerts, Kaka un pavasaris, Trio Carmine, Totāli izshēmots čellu kautiņš.
Izpildītāji: Kaspars Zemītis, Normunds Šnē, Guna Šnē, Anna Ķirse, Jēkabs Nīmanis, Andris Dzenītis, Linda Leimane, Dāvis Eņģelis, Antons Trocjuks.
Mūzikas instrumenti: vijole, klarnete, klavieres, ģitāra, balss, sak-
sofons, flauta, sitaminstrumenti, basklarnete, kontrabass, klavesīns, „Hammond" ērģeles, Petcolda flauta, elektronika.
Klausītāji – ģimenes ar bērniem, jaunieši, sirmgalvji… visi savējie!

Dzīvošana – teltīs, ēšana pašu rokās (piedāvājumā Skrīveru saldējums, kafija, pusdienas, bet dārgas). Pat rīta rosmei dots moto: „Stīvum, stīvum, laid man' vaļā!" un „Mundrum, dārgais, nāc man virsū!"
Šis koncerts nu gan bija visvisvis – tādas izjūtas pārņēma pēc katra kārtējā noklausītā priekšnesuma. Šobrīd pa galvu maisās viena uzstāšanās ar otru, viena satikšanās ar citu mākslinieku, un neiespējami nosaukt, kurš no tiem paliks atmiņā visilgāk, visspilgtāk.
Viens no pirmajiem piedzīvojumiem – pļavā ar Hēsihiju. Hēsihija – bezvējā līdzena jūra. Parmenids savā dzejiskajā sarunā ar dievieti, kas Rietumu tradīcijā ieaugusi ar nosaukumu Par dabu, pieļauj, ka tikpat līdzenā stāvoklī jānonāk prātam, lai tas varētu pavērties patiesības virzienā un novērsties no daudzo maldinošo viedokļu ceļa. Patiesības ceļā dieviete atklāj esošo, kas nedz bija, nedz būs, bet ir. Komponiste – Anna Ķirse, māksliniece – Katrīna Neiburga, diriģents un izpildītāji. Pļava ar griķiem, vībotnēm, ceļš līdz koncertvietai – izpļauta Laimas zīme, paceltie ugunskuri, saulriets, skaņa un sengrieķu valoda. Gribējās palikt šai pļavā!
Satikt – izrādes formā organizēti dziedājumi, ietveroša horeogrāfija un kustīga skaņa. Tas ir pētījums lietuviešu sutartiņu dziedājumu daudzdaļīgumā. Satikt balansē starp līdzīgām atšķirībām un atšķirīgām līdzībām.
Kamerorķestris „Sinfonietta Rīga" koncertēja akustiskajā Aknīstes graudu uzglabāšanas šķūnī – Sansusī pop up koncertzālē. Programmā Andris Dzenītis un Linda Leimane. Andris Dzenītis skaņdarbu SIN (Fonietta) veltījis kamerorķestrim un tā diriģentam Normundam Šnē. Linda Leimane savu Ray-Bows koncertu iesaka klausīties plašā un klajā laukā – ne pārāk mežainā purvā vai lauku klajumā ar pāris ozoliem tālumā, jūtot zemi zem kājām, skaņdarba varavīksnes formu un krāsas.

Ļoti uzrunājošs, izprotams un nobeigumā saulains bija pusnaktī klausāmais cikls Runā nāve. Laiks – divi naktī. „Es atminējos Šūberta brīnišķīgās dziesmas uzbūvi, kurā teksts ir divdaļīgs. Pirmajā dziesmas pusē skan jaunas meitenes balss, lūdzoties, lai Nāve tai paiet garām neskarot, bet otrā – Nāves mierinošā atbilde. Man tas sasaucās ar Hansa Kristiana Andersena „Sērkociņu pārdevēju", kurā arī ir šie pretmeti – dzīvajo bailes iepretim nāves mierpilnumam." Tā par cikla iedvesmas avotiem raksta Deivids Langs.
Rītjausmas koncerts. Kaspars Zemītis. Ģitāra. Rītausmas skatuve – KHORII jumts. Saullēkts, un
viss salikums runā pats par sevi! Šķiroties – „Nāk rudens izgreznot Latviju", dziedot visiem kopā!
Noslēgums. Totāli izshēmotais čellu kautiņš. Solo – Guna Šnē. Antons Trocjuks un jaunie čellisti. Morisa Ravēla leģendārais „Bolero" vienam čellam un četriem čellistiem, bet skaņdarbu uz viena čella spēlē četri!
Ko vairāk vēl varētu vēlēties? Gaidīsim citugadu – desmito „Sansusī", un, kā teica elegantais, smalkjūtīgais, humoru mīlošais vadītājs Varis Klausītājs: – „Sansusī" jau neslēdzas, darbs turpinās!
Paliek cilvēkiem uzdāvinātais prieks, emocijas un vismaz tūkstoš – Paldies!
Horas manifesti: Tici spēkam, kas mīt atšķirīgajā!/ Katram cilvēkam ir savs laiks!/ Svini kļūdas! Izbaudi absurdu!/ Pacietība ir galvenais./ Pūlies būt atvērts jaunām idejām, jauniem cilvēkiem un jaunām situācijām!/ Pārliecinies, ka ūdens daudzums nepārsniedz baseina izmēru!/ Rodi laiku runāt par savām vajadzībām!

INESE MAILĪTE

30.08.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px