Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Ar 1. septembri plāno atteikties no obligātās vakcinācijas

LAURA KOVTUNA

Autors • 22.08.2022.

Burtu lielums

Veselības ministrija (VM) rosina pārskatīt esošo vakcinācijas pret „Covid-19" kārtību, atsakoties no obligātas prasības pret „Covid-19" būt vakcinētiem veselības aprūpes darbiniekiem, vienlaikus nodrošinot tiesības darba devējiem lemt par nodarbināto darbinieku pienākumu potēties darbavietās ar augstu inficēšanās risku.

Saskaņošanai iesniegto noteikumu par epidemioloģiskās drošības pasākumiem „Covid-19" infekcijas izplatības ierobežošanai grozījumu anotācijā skaidrots, ka no 2022. gada 1. septembra par pilnībā vakcinētu personu tiek atzīta persona, kura saņēmusi primāro vakcināciju atbilstoši vakcīnas lietošanas instrukcijai un Valsts zāļu aģentūras tīmekļvietnē publicētajai Vakcinācijas rokasgrāmatai un kurai kopš pēdējās vakcīnas devas saņemšanas dienas ir pagājušas ne vairāk kā 150 dienas vai pēc „Janssen" ražotās vakcīnas saņemšanas – ne vairāk kā 60 dienas, vai persona, kura saņēmusi balstvakcināciju.
Minētais punkts no 1. septembra attiektos tikai uz veselības aprūpes darbiniekiem, jo līdz šim noteikumos kā obligāta prasība, pildot darba pienākumus, būt vakcinētiem ir saglabāta tikai šīs profesijas pārstāvjiem.Madonas slimnīcas valdes priekšsēdētāja Līga Šerna komentēja, ka slimnīca atbalsta VM priekšlikumu, kā arī principu pāriet uz sezonālu pieeju vakcinācijai pret „Covid-19". Šobrīd kā darba devējs Madonas slimnīca neplāno vakcināciju pret kovidu noteikt darbiniekiem par pienākumu.
– Madonas slimnīcā nodrošināsim stingrus epidemioloģiskos pasākumus, sekosim līdzi aktuālākajai informācijai saistībā ar epidemioloģisko situāciju, tāpēc tas neizslēdz varbūtību kaut kādā mirklī, izvērtējot tā brīža situāciju, mainīt nosacījumu vakcinēties pret „Covid-19". Mums arī iepriekš ap 98% darbinieku bija vakcinējušies pret „Covid-19", šobrīd ļoti liels skaits ir arī pārslimojuši kovidu, tāpēc mēs pieturēsimies pie tā, ka nenoteiksim obligātu vakcinēšanos pret „Covid-19". Bet, kā teic, viss plūst un mainās, tāpēc, protams, sekosim līdzi notikumu gaitai saistībā ar epidemioloģisko situāciju, – pauda Līga Šerna.

Aicina vienkāršot vakcinācijas algoritmus
Imunizācijas valsts padome aicina turpmāk vairs neuzskaitīt iepriekš saņemtās „Covid-19" vakcīnu devas, pārslimošanas faktus un, nozīmējot balstvakcināciju, neveidot sarežģītus „Covid-19" vakcinācijas algoritmus, turpmāk balstvakcinācijas skaidrojumos un komunikācijā piemērojot vienas sezonālās balstvakcīnas principu. VM ieskatā šāda principa ieviešana ļautu pakāpeniski plānot pāreju uz sezonālu pieeju vakcinācijas pret „Covid-19" nodrošināšanā, kas nākotnē vakcinācijas shēmu padarītu vēl vieglāk saprotamu un realizējamu.
Ministrijā akcentēja, ka svarīga ir aktuālā vakcinācija, kas spēj pasargāt cilvēku no smagas saslimšanas un nāves. Tādējādi tiek aktualizēta arī „pilnībā vakcinētas personas" definīcija, vairs neminot vakcinācijas termiņu, bet uzsverot, ka cilvēks ir vakcinēts ar tādu vakcīnas devu skaitu, kas konkrētajā laika periodā nodrošina vakcīnas izraisītu aizsardzības efektu.
Noteikumos tiek saglabātas tiesības darba devējam noteikt pienākumu darba pienākumus veikt tikai ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Tas attiektos uz darbiniekiem, kas, veicot savus darba pienākumus, var radīt risku citu cilvēku veselībai (tie ir darbi, kas tiek veikti ciešā kontaktā ar cilvēkiem, kuru veselībai ir augsts risks saistībā ar „Covid-19", piemēram, ārstniecības, ilgstošas sociālās aprūpes vai ieslodzījuma vietās) vai kuru darbnespēja var radīt risku organizācijas darba nepārtrauktībai.

Cer uz mērenu kovida „vilni"
Kā informēja VM, šobrīd valstī trešo nedēļu pēc kārtas „Covid-19" izplatībā vērojama stabilizācija, vienlaikus prognozes liecina, ka rudenī varētu būt gaidāms jauns inficēšanās pieaugums. Ja vīrusa īpašības būtiski nemainīsies, epidēmijas kontrolei, visdrīzāk, pietiks ar pamata drošības pasākumiem – telpu vēdināšanu, vajadzības gadījumā medicīnisko masku vai FFP2 respiratoru lietošanu sabiedriskās vietās, plašāku testēšanu, epidēmijas aktīvajā fāzē pēc iespējas – attālināto darbu un retāku pulcēšanos.

23.08.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px