Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Jaunie mūziķi tiekas Cesvainē

INESE ELSIŅA

Autors • 15.08.2022.

Jaunie mūziķi tiekas Cesvainē
Burtu lielums

Latvijas mūzikas skolu audzēkņu radošā nometne "PLUS", kas notiek kopš 1998. gada, šovasar atkārtoti par mītnes vietu bija izvēlējusies Cesvaini.

Nometnes mērķis ir dot iespēju mūzikas skolu audzēkņiem vasarā lietderīgi izmantot brīvo laiku, profesionāli pilnveidojoties, attīstot savu muzikālo kompetenci, spēlējot ansambļos un orķestrī.
Projekts dod iespēju katram tā dalībniekam pavadīt laiku atbilstoši viņa vecumam, vajadzībām un interesēm. Nometnē izveidotie ansambļi un dažādo grūtības pakāpju orķestri ir ne tikai muzicējošas vienības, tā neapšaubāmi ir profesionālās pilnveides skola, kurā tiek apgūtas kopīgu mērķu un uzdevumu sasniegšanas iemaņas un pieredze. Kā uzsver nometnes organizatori, instrumentālā muzicēšana ir katra dalībnieka neverbālais izteiksmes veids, attīstāms un pilnveidojams arī turpmākajā dzīvē.

Dalībnieki un pedagogi
Ik gadu muzikālajā projektā piedalās līdz 90 jauno mūziķu. Meistarklases vada labākie valsts mūzikas skolu, mūzikas augstskolu pedagogi un profesionālie mūziķi. Nometne ir bagāta tradīcijām, viena no tām – ikreiz tā notiek citur, dodot iespēju jaunajiem mūziķiem, viņu ģimenēm iepazīt un atklāt sev kādu jaunu Latvijas pagastu vai pilsētu.
Nometni rīko biedrība "Latvijas Jauniešu pūtēju orķestris", šogad no 7. līdz 13. augustam tā notika Cesvaines vidusskolā. Pasākumā piedalījās jaunie mūziķi no Cēsu, Garkalnes, Gulbenes, Jaunpiebalgas, Jūrmalas, Kokneses, Ogres, Rīgas, Ropažu, Saldus, Salaspils, Siguldas, Skrīveru, Strenču, Smiltenes un Talsu mūzikas skolām.

Dalībnieku atsauksmes
– Nometnē piedalos jau daudzus gadus, spēlēju saksofonu, un nometne manā skatījumā ir fantastiska, – apliecināja Aleksandrs no Rīgas. – Vienmēr ir patīkami šeit satikt draugus un spēlēt nedēļu no vietas. Arī repertuārs, ko apgūstam, ir interesants. Vai saistīšu tālāk savu dzīvi ar mūziku, to gan vēl nezinu, par tālāko ceļu profesijā nav ne jausmas.
Strenču mūzikas skolas pārstāve Elīza atklāja, ka pavasarī viņa mūzikas skolu jau pabeidza, bet nometne "PLUS" viņai patīk un tajā piedalās jau trešo gadu: – Te ir draugi, laba kompānija, mums ir naksniņas, ļoti interesanta dzīve. Pedagogi arī ir forši, repertuārs, ko apgūstam, nav vienkāršs, bet tas liek pastrādāt un dod gandarījumu.
– Nometnē esmu pirmo gadu, jaunajā mācību gadā mācīšos mūzikas skolas 8. klasē, – atzina Nora no Skrīveriem. – Mūzika man patīk, tāpēc neliekas grūti spēlēt instrumentu daudzas jo daudzas stundas. Mani saista ātrāki gabali, kur vajadzīga tehniskā varēšana. Brīvajā laikā trenējamies, labi pavadām laiku. Cesvainē iepriekš esmu bijusi, ļoti skaista un sakopta vieta. Nometni vēlos ieteikt arī citiem jauniešiem, tā ir vērtīga pieredze, un, lai tiktu uz "PLUS" norisēm, konkurss nebija jāiztur, vienkārši pieteicos un nometnē tiku uzņemta.

Nosaukumā iekodēta jēga
Jau nometnes nosaukums "PLUS", ko lieto pozitīvu lielumu apzīmēšanai, atklāj šī vasaras projekta būtību – pievienot. Pievienot jaunas prasmes jau esošajām, izbaudīt kopā spēlēšanas prieku ansambļos un orķestrī, atrast jaunus draugus vai atkal satikt vecos, iepazīt jaunus specialitātes skolotājus un paveikt to visu vienas nedēļas laikā.
Projekta mākslinieciskais vadītājs, diriģents Jānis Puriņš par koncertiem saka: – Mūsu nometnes moto ir spēlēt ar prieku, bet – profesionāli. Tas nozīmē, ka šajā laika sprīdī mums jāapgūst pilnīgi jauns repertuārs un ar lielu atbildību un uzdrīkstēšanos jāsagatavo koncerti.

Koncertos iesaista vietējos spēkus
11. augusta vakarā Cesvaines evaņģēliski luteriskajā baznīcā skanēja nometnes dalībnieku veidotais koncerts "Mūzika baznīcā". Tajā izskanēja korāļi, klasiskā mūzika, un kopā ar bērniem un jauniešiem piedalījās cesvainiete, čelliste Emma Bandeniece. Savukārt Cesvaines baznīcas ērģeles spēlēja lubāniete Rudīte Kolāte.
Piektdien, 12. augustā, Cesvaines pilī notika koncerts "Mūzika pilī", kur nometnes dalībnieki koncertēja pirmo reizi. Šī koncerta uzdevums bija dot muzikālu ieskatu klausītājiem par seno laiku balles dejām un noskaņām. Koncerta īpašā viešņa bija "Austras bērns", ģitāriste Vita Krūmiņa no Cesvaines.
Nedēļas izskaņā, 13. augustā, Cesvaines vidusskolas zālē izskanēja nometnes noslēguma koncerts "Labāka pasaule sākas tevī". Noslēguma koncerts bija kā svētku torte – koša, daudzkārtaina un ļoti garšīga. Tas bija koncerts no klasikas līdz džezam un populārajai mūzikai.

Projekta vadītāja teiktais
Projekta mākslinieciskais vadītājs, diriģents Jānis Puriņš izteica atzinību klausītājiem, kas uz koncertiem ieradās kuplā skaitā. Vietējie cilvēki, bet galvenokārt dalībnieku vecāki, brāļi un māsas bija Cesvaines koncertu pamatauditorija.
– Koncertu "Mūzika pilī" iesākām ar maršu, jo kas gan var būt enerģiskāks, nesošāks orķestrim par maršu. Visi muižkungi, baroni, dižkungi savā dzīvē izmantoja maršu tēmu, tā kļūstot stiprāki un organizētāki garā. Maršs ir piemērots skaņdarbs arī soļošanai, ar skaidru un noteiktu ritmu. Dalībnieki muzicēs gan lielajā koporķestrī, gan dažādos ansambļos – duetos, trio, kvartetos, flautu un saksofonu korī. Kopumā mūsu nometnē šogad piedalās 34 mūziķi no dažādām Latvijas vietām. Koncertā iepazīsim dažādas dejas: sarabandu, žīgu, vairākus menuetus un valšus.

16.08.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px