Ar moto „Mums iekšā ir vēlme augt tajā vietā, kur esam iestādīti" no 29. jūlija līdz 31. jūlijam Ērgļos tika svinēti svētki. Šī tradīcija sniedzas vairāku desmitu gadu garumā, un katru reizi tiem ir bijusi sava tēma.
Šogad svētkus bagātināja sadarbība ar Kalsnavas arborētuma komandu. Ar tās gādību uz Ērgļiem atceļoja 2022. gada koks – egle. Līdz šim ziemā svētku egle tika atvesta un uzstādīta saieta nama priekšā, bet tagad par zaļo svētku rotu varēsim rūpēties visu gadu, iestādot egli Saieta nama pagalmā. Dabas enerģiju pētnieki teic, ka egle ir arī lielisks vietas sargs, un šī koka enerģija palīdz kontrolēt emocijas, sakārtot domas. Pirmais sveiciens eglītei bija, protams, no bērniem un deju kolektīva "Pienenīte" vadītājas Antras Grinbergas ar deju „Vāverīte ezim teic". Virtuozi atklāšanas ceremoniju vadīja Mārcis Feldbergs, aicinot Ērgļu apvienības pārvaldes vadītāju Elitu Ūdri teikt spēka vārdus eglītei un Ērgļu stiprākos vīrus aicināja to iestādīt. Pēc tam saieta nama zālē tika atklāta Kalsnavas arborētuma veidota interaktīva izstāde „Māsas egles". Tā veidota, akcentējot dendrologu biedrības izraudzīto 2022. gada koku – parasto egli (Picea abies L.). Izstādes apmeklētāji tika aicināti doties ceļojumā, iepazīstot parasto egli un tās māsas – arborētumā augošās egļu sugas, kuras kolekcijā pārstāvētas vairāk nekā 20 dažādībās. Skatītāji varēja arī izmēģināt, kā notiek egļu sēklu "kulšana", kā arī baudīt čiekuru vannu un, uzliekot virtuālās brilles, sajusties kā mežā.
Bet saieta nama balkonā jau piektienas vakarā sākās pirmās sacensības – tradicionālais zolītes mačs, kā norisi kā vienmēr profesionāli sagatavoja Juris Jakunovs.
Tradicionālajā piektdienas brīvdabas koncertā visus ielīksmoja mūzikas grupas „Carnival Youth" sirsnīgā, atraktīvā uzstāšanās. Ērgļu estrāde sen nebija piedzīvojusi tik daudz priecīgu klausītāju klātbūtni. Savukārt ballēties gribētāji sākumā dejoja pie Ilzes un Guntara atskaņotās mūzikas, bet vēlāk pie mikrofoniem stājās grupas „Pipari" azartiskie vīri.
Kad pēdējie ballētāji ieradās mājās, pirmie sestdienas sacensību dalībnieki posās startam – makšķernieki devās uz vietu izlozi Ogres upes dambī. Iegūtais loms bija pamats draudzīgajam mielastam pie zivju zupas lielā katla stadionā. 26 dalībnieki vecumā no 7 līdz 70 gadiem kopā izvilka apmēram 12 kilogramu zivju. Vistālākais makšķernieks sacensībās bija no Aglonas. Interesanti, ka 26 dalībnieku konkurencē bija tikai viena dāma, kura tad arī izvilka lielāko lomu.
Visi svētki mums šogad bija koka zīmē. Arī no tā izgatavotās lietas savā veidā turpina dzīvot un uz mums iedarboties. Tāpēc ikviens sestdien tika aicināts Ērgļu pils parkā uz plenēru "Koka simfonija", kura laikā notika Andra Džiguna un Gundara Kozlovska koka solu grebšanas un veidošanas meistarklase. Vadītāji izgreba 2 egles solus, trešais tiks pabeigts. Tie paliek parkā, kur apmeklētājiem atpūsties un uzņemt pozitīvo enerģiju. Interesenti varēja arī noskaidrot, kāds ir solu materiāls, kā strādāt, kas ar soliem notiks tālāk. Turpat Kalsnavas arborētums ielūdza interesentus uz izzinošām un atraktīvām darbnīcām. Varēja iejusties meža Pelnrušķītes tēlā un ātri sašķirot pa kastēm kopā sajauktos triju veidu čiekurus, varēja celt papīra torņus.
Pils parkā darbojās arī muzeju "Braki" un "Meņģeļi" radošās darbnīcas, kurās piedalījās lieli un mazi. Katrs bija aicināts iemēģināt rakstīt svētku dzejoli ar nosacījumu, ka ik rindiņā jābūt kādam vārdam, kas saistīts ar koku. Apmeklētāji varēja koku sasmaržot un noteikt, kas tas ir. Tāpat bija jāuzmin senie koka darbarīki pēc attēliem un jāizskaidro senvārdi, kuros arī ir saistība ar koku.
Citās darbnīcās Ievas Lapiņas vadībā bērni uz koka ripiņām – rotām – ar kontūrkrāsām veidoja sev tīkamus rakstus. Kā Ieva minēja, viņai bijušas 100 sagataves, un tās visas tikušas izmantotas. Vizma Veipa kopā ar mākslas un mūzikas skolas komandu īstenoja praksē ziemā izstrādātu projektu valsts konkursam par izstādes iekārtošanu. Darbnīcā "Koku rotājumi" bija skatāmi audzēkņu darbi, izmantojami viņu gleznotie šabloni: lapa, vabole, putns, lietuslāse.
Bērni ļoti gaidīja kārtējo tikšanos ar Dzeņu ģimenes dzīvnieku fermas dzīvniekiem, kurus varēja samīļot, paauklēt, kopā nofotografēties un arī daudz ko jaunu uzzināt par turēšanu, kopšanu, ēdināšanu.
Laukumā pie slimnīcas notika dejotāju un mūziķu koncerts, kurā uzstājās Antras Grinbergas vadītais bērnu deju kolektīvs „Pienenīte", dāmu deju grupa „Varbūt", kā krāsaini ziedi vējā līgoja Sandras Avotiņas sarīkojumu deju kolektīva "Vizbulīte" mazie un lielie dejotāji un Ievas Vilnītes studijas jaunie vokālisti – Kristena Picka, Emīlija Apsīte un Kate Māliņa un Laura Apsīte.
Vienas no jautrākajām, jaukākajām un emocionālākajām vienmēr ir visjaunāko dalībnieku – mazulīšu – rāpošanas sacensības, kā arī izrotāto bērnu ratiņu parāde estrādē. Šogad mazulīšu bija īpaši daudz – 20. Rāpotāju sacenšanos arī attālākiem skatītājiem ir amizanti vērot, jo ar aktivitāti izceļas paši vecāki, kas, mudinādami mazulīšus uz rāpošanu, kā ierosmi izmanto gan grabulīšus, gan mobilos telefonus, gan atslēgu saišķus.
Vainagojums bērnu priekam ir viņu īpašā Putu ballīte. Tās dalībnieku sajūsmu raksturo mirdzošās acis un dzirkstošie smiekli, skaļie prieka spiedzieni! Karstajā svētku saulē šogad kaislības virmoja arī nopietnākajās sacensībās. Volejbola un 3×3 basketbola mačus pārliecinoši vadīja Ērika Bukovska un Ivara Tetera tiesnešu komandas. Īpaši aizrautīgas tās dara nemainīgā tradīcija – komandu dalībnieku izloze pirms mačiem. Arī Aivja Masaļska vadībā ar siena ruloniem iekārtotā auto veiklības braucienu trase pulcēja ievērojamu dalībnieku skaitu. Emocijas un azarts staroja gan no dalībniekiem, gan no skatītājiem. Jaunums svētkos bija braucieni uz laiku ar SUP dēļiem pa Ogres upes dambi. Jaunas sacensības, jauni organizatori kopā ar Mārtiņu Ūdri. Ērgļu disku golfa čempionāts pirmo reizi notika disku golfa parkā "Ērgļi". Tā organizators Aldis Jēkabsons saka lielu paldies par atbalstu „Vidzemes Gaisa spēku" kluba biedram bijušajam ērglēnietim Jurim Čeičam. Čempionāta 9 gadu norises laikā bija vislielākais dalībnieku skaits no dažādiem Latvijas novadiem – 51.
Daudzi Ērgļu svētku dalībnieki ar prieku izmanto iespēju pārbaudīt veiklību un iegūt uzvarētāja krekliņu sīkmačos, kuros tika mestas, šautas dažāda veida mērķos gan bumbiņas, gan šautriņas, gan diski. Kādi prieka saucieni skanēja, kad bērniem izdevās pārspēt vecākus! Kādas asprātības virmoja, kad sacensības gars uzliesmoja starp kādreizējiem klases vai skolas biedriem!
Sestdienas pēcpusdiena un vakars pienāk ar mākslinieciskām aktivitātēm. Prieks, ka Ērgļu luterāņu baznīcā jau vairākus gadus varam baudīt sirsnīgus koncertus. Šogad viesi – Dzelzavas KN sieviešu vokālais ansamblis „Variants" un Sarkaņu pagasta TN „Kalnagravas" vokālais ansamblis „Rondo". Bet vakarpusē estrādē vērojām Rīgas teātru aktieru skatījumu izrādei pēc R. Blaumaņa darbu motīviem "Īsa pamācība mīlēšanā". Lai gan daudzas ainas jau zināmas gandrīz no galvas, bet līdzīgi kā "Skroderdienās Silmačos" skatītāji tās sagaida ar smiekliem. Teātra izrādi ar dejām kuplināja Ērgļu saieta nama deju kolektīvi „Rūdis" (vad. A. Grinberga) un "Pastalnieki" (vad. M. Taškāne). Un noslēguma lielā balle grupas "Zelta kniede" un Dj ALEKSS vadībā jau liek ilgoties un plānot ierašanos nākamajos Ērgļu svētkos.
Svētdiena šogad izskanēja "Dzīvības koka" zīmē, meditējot un domājot par savu veselību. Sirsnīgi padomi, nerimstoša enerģija strāvoja no Ukrainas psiholoģes un ģimeņu konsultantes Lidijas Neikures uzstāšanās, kura izskaidroja, kā pašiem iegūstams un noturams „prieks, spēks un sirdsmiers ikdienai un svētkiem". Ērgļos atgriezusies Laine Bajāre dziedošo kristāla trauku skaņu vibrāciju pavadībā iepazīstināja klātesošos ar meditācijas praksēm, ļāva izjust enerģiju plūsmu. Iespējams, ja būtu interesenti, Laine varētu strādāt ar grupu arī Ērgļos.
Visu svētku laiku bija skatāmas arī dažādas izstādes. Saieta namā – "Novada kultūrvēsturiskie objekti" un Rīgas Amatniecības kameras mežģīņu darinātāju apvienības „Savija" izstāde – knipelējumi „Ābele mežģīnēs".
Īpašs atklājums bija tiem stipriniekiem, kas devās pārgājienā kopā ar Māri Olti „Pa Sniedziņa pēdām". Māra plāns esot bijis doties uz Pārsteiguma kalnu, tālāk uz Vanagiem, ieiet Brakos, tad gar Pulgosni noiet līdz Rūķīšu ozolam. Un tā tas arī notika. 13 pārgājiena dalībnieki, no kuriem jaunākajam 9 gadi, devās ceļā un sev par pārsteigumu vienā paņēmienā nogāja 17,5 km. Tad caur Ērgļiem, izjūtot svētku garšu un sportot gribētāju lielo azartu, gar pilskalna sargsuņiem atpakaļ uz Ērgļu staciju. Un uzdevums izpildīts.
Bet Pārsteigumkalnā varēja apmeklēt vides mākslas objektu taku „Takužūns". Dzejnieks Kirils Ēcis ir speciāli Optižūnam un Takužūnam izveidojis dzejas ciklu "Ja šķērslis atsakās iet malā", un katrs mākslinieku grupējums veidoja savu objektu, meklējot iedvesmu vienā no dzejoļiem. Šogad programmā ir 10 jauni vides mākslas objekti un iespēja apskatīt arī iepriekšējo gadu vides objektus.
Svētki, pašu veidoti un izloloti, beigušies. Pagājušas trīs bagātas, piepildītas dienas, bet tas nevarētu notikt, ja nebūtu atbalstītāju, entuziastu, organizatoru, sporta veidu tiesnešu un saimniecisko darbu veicēju, kādu Ērgļos netrūkst, un, lai iesaistītos svētku organizēšanā, neviens nav īpaši jāskubina. Liels paldies Ērgļu apvienības pārvaldes vadītājai Elitai Ūdrei par vienmēr pretimnākošu attieksmi visu situāciju risināšanā. Īpašs paldies "Latvijas valsts meži" Kalsnavas arborētuma vadītājai Sanitai Vaividei-Āzenai un darbiniekiem: Gatim Teilim, Lienei Opincānei, Evijai Pontāgai, Saivai Kārkliņai un Klintai Lācei.
Bet lielākais paldies Madonas novada domei par finansiālu atbalstu plenēra "Koka simfonija" veidošanā, kas bija īpašs – ar savu skatījumu uz koku, tā daudzveidību un cilvēka prasmi to pareizi un prasmīgi izmantot. Ne velti šo svētku atziņa: „Mēs esam koki ar saknēm zemē – senčos, ar zariem nākotnē – bērnos. Bet stumbrs – esam paši – TE un TAGAD."
Uz tikšanos nākamā gadā jūlija mēneša nogalē – Ērgļu svētkos 2023!
SANDRA AVOTIŅA,
Ērgļu saieta nama vadītāja
INDRA RONE,
Ērgļu vidusskolas skolotāja
9.08.2022.