Pēc Madonas novada domes pieņemtā lēmuma, ka augustā septiņgadīgie bērni līdz mācību uzsākšanai 1. klasē šajā laikā vairs nevarēs apmeklēt bērnudārzu, kā tas bijis daudzus gadus, raisījis satraukumu daudziem vecākiem.
Jaunie grozījumi paredz, ka izglītības iestāde līdz 31. jūlijam izdod rīkojumu par bērna, kurš 1. septembrī uzsāks pamatizglītības ieguvi, atskaitīšanu no izglītības iestādes (pirmsskolas izglītības programmas apguves), kā arī izglītības iestādes tiesības vasaras mēnešos darbinieku atvaļinājuma laikā pārtraukt pedagoģisko procesu no divām līdz četrām nedēļām, trīs mēnešus iepriekš rakstveidā aptaujājot bērnu likumiskos pārstāvjus par bērna aprūpes nepieciešamību pašvaldības izglītības iestādes pedagoģiskā procesa pārtraukuma laikā. Izglītības iestādes vadītājam pedagoģiskā procesa pārtraukšana būs jāsaskaņo ar pašvaldības iestādes „Madonas novada centrālā administrācija" izglītības nodaļu.
Pirmsskolas izglītības iestādēs nereti jūtama pārslodze, un galvenokārt tā ir vērojama Madonas pilsētas bērnudārzos, ņemot vērā grupu milzīgo piepildījumu. Tomēr kā ir lauku bērnudārzos?
Dzelzavas pagasta pirmsskolas izglītības iestādes „Rūķis" vadītāja Inita Karlsone stāsta: – Līdz šim topošie pirmklasnieki pirmsskolas izglītības iestādi varēja apmeklēt līdz augusta vidum. Tomēr jāpiebilst – tas ir ļoti individuāli. Ja ir daudz jauno bērniņu, kas uzsāk bērnudārza gaitas, tad laiks ir īsāks, ja mazāk, tad topošie pirmklasnieki varēja apmeklēt ilgāk. Par šo domes lēmumu vecāki ir informēti un izturas saprotoši. Vecākiem nav iebildumu. Mūsu bērnudārzā šīs divas pēdējās augusta nedēļas bērniem tika dotas kā atpūta, sagatavošanās skolai, jo tur ir pavisam cits dienas ritms. Manuprāt, jebkurā vecumā bērniem ir nepieciešama atpūta arī no pirmsskolas izglītības iestādes. To nogurumu ļoti labi var redzēt arī ikdienā. Kad nedēļa iet uz otru galu, parādās bērnos nogurums, negribēšana. Bērnam rodas pārslodze, jo visa ir par daudz.
Tāpat grozījumi paredz, ka izglītības iestādēm ir tiesības vasaras mēnešos darbinieku atvaļinājuma laikā pārtraukt pedagoģisko procesu no divām līdz četrām nedēļām, trīs mēnešus iepriekš rakstveidā aptaujājot bērnu likumiskos pārstāvjus par bērna aprūpes nepieciešamību pašvaldības izglītības iestādes pedagoģiskā procesa pārtraukuma laikā.
– Arī šis lēmums, manuprāt, ir ļoti svarīgs. Kaut vai nedēļa, bet tas ir laiks, lai sagatavotos jaunajam mācību gadam, piemēram, kosmētiski atsvaidzinot telpas. Šogad vienu nedēļu dārziņš nestrādās. Jau maijā vienojāmies ar vecākiem, ka pirmā augusta nedēļa būs brīva. Prieks, ka vecāki mūs atbalsta un saprot. Laicīgi apspriežoties ar vecākiem, izskaidrojot situāciju, vienmēr var panākt kompromisu, – norāda PII "Rūķis" vadītāja.
Jautājot, cik šogad ir topošo pirmklasnieku, Inita Karlsone turpina: – Šogad pirmsskolas izglītības iestādi beidza septiņi bērni. Katru gadu šis skaitlis ir līdzīgs. Laukos ir ļoti nozīmīgi, ka bērnudārzs un skola tiek saglabāti. Ļoti svarīgi, ka bērni var būt tuvāk mājām. Arī vecākiem ir mierīgāk, nav jāsatraucas par nogādāšanu uz pilsētas skolu vai pirmsskolas izglītības iestādi. Bērnam ir nepieciešams laiks, lai adaptētos skolai, un, manuprāt, vieglāk viss notiek, ja mācības uzsāk mazākā klasē. Tāpat regulāri bērnudārza gaitas uzsāk arī jauni bērniņi, šobrīd tie ir pieci. Vecāki vairāk sarosās uz augusta beigām, un noteikti vēl kāds bērniņš uzsāks apmeklēt dārziņu. Ir ļoti apsveicami, ka vecāki pēc iespējas agrāk uzsāk bērnus laist pirmsskolas izglītības iestādē, jo tas bērnam nāk tikai par labu. Kopā ar vienaudžiem mācās, apgūst jaunas prasmes, sadarbojas. Diemžēl ne visiem mājās ir iespēja bērnam iemācīt to, ko viņi apgūst dārziņā. Tāpat ne vienmēr bērns mājās kopā ar vecākiem grib mācīties. Dārziņā audzinātāja lieliski tiek galā un bērni kopā labprāt apgūst visu jauno.
Nu vecākiem būs jādomā, kā augustā bērnus pieskatīt, jo ne visiem šajā laikā ir atvaļinājumi, tāpat nav vecvecāku vai citu radu, kas varētu uzņemties šo pienākumu.
Madoniete Linda Groza, kuras meita šogad uzsāks mācības 1. klasē, šajā situācijā saskata gan pozitīvas, gan negatīvas iezīmes. – Man šajā situācijā pašlaik ir vieglāk. Meita šobrīd dzīvo mājās, pirmsskolas izglītības iestādi "Saulīte" neapmeklē, jo man ir atvaļinājums. Tomēr, ja es būtu strādājošs vecāks, tad noteikti mani tas uztrauktu. Bērns vēl ir mazs, daudziem vecākiem, tāpat arī man, nav pārliecības par to, vai bērns pats tiks galā, kad vecāki ir darbā, – pārdomās dalās Linda. – Tomēr jaunajos grozījumos saskatu gan plusus, gan mīnusus. Pozitīvi ir tas, ka bērni šādās situācijās kļūst patstāvīgāki, jo tomēr diena jāpavada vienam. Savukārt visvairāk bažas ir par to, ka bērns ir nepieskatīts, varbūt pat nebūs paēdis. Manuprāt, varēja atļaut izglītojamajiem apmeklēt bērnudārzu vismaz līdz augusta vidum, kad atgriežas patstāvīgie pedagogi savās darba vietās un kad sāk grupēt bērnus pa vecuma grupām. Tur nevajadzētu būt apgrūtinājumam.
Savukārt Sindija, kurai uz skolu šogad gatavojas divi bērniņi, ar šo lēmumu ir ļoti neapmierināta.
– Manuprāt, par šiem grozījumiem bija nepieciešams domāt krietni agrāk, nevis lēmumu pieņemt pašās maija beigās. Strādājošajiem vecākiem atvaļinājumi ir jāsaplāno krietni agrāk kā jūnijā. Arī manā ģimenē tas tika darīts pavasarī, kad nebija pat nojausmas par šādām izmaiņām. Ja zinātu laicīgi, noteikti atvaļinājums tiktu plānots augustā. Šobrīd ir bažas par to, ka bērni lielākoties mājās būs vieni, jo mums ar vīru ir jāstrādā. Arī vecvecāki strādā un nav iespējas mazbērnus šo mēnesi pieskatīt. Lai arī likums ļauj bērniem no septiņu gadu vecuma palikt mājās vieniem, tomēr, manā skatījumā, bērni ir pārāk mazi, lai visu dienu paliktu vieni paši, pagatavotu vai uzsildītu sev maltītes. Protams, bērns ir citādāks, tomēr tas nav droši. Šobrīd tiek meklēti risinājumi, kas augustā bērnus varētu pieskatīt, tomēr jau tagad ir skaidrs, ka būs dienas, kad bērniem būs jāpaliek arī vieniem, – saka Sindija.
Ir arī vecāki, kuri atbalsta šo domes lēmumu un problēmas nesaskata. Baiba uzskata, ka šis lēmums ir ļoti labs, jo arī pedagogiem ir jāatpūšas, tāpat augustā taču notiek vislielākie darbi, kad jāsagatavojas jaunajam mācību gadam.
Savu viedokli pauž Baiba Liepiņa, kuras meitas apmeklē Liezēres pamatskolas PII grupas: – Meita šogad gatavojas uzsākt mācības 1. klasē, bet šis laiks neatšķiras no iepriekšējiem gadiem. Katru vasaru bērni ir dzīvojuši pa māju, jo dodu viņiem atpūtu un man ir vecmamma, kas bērnus šajā laikā pieskata. Noteikti būtu pavisam citas domas, ja man šādu iespēju nebūtu. Tomēr esmu pārliecināta, ka šis lēmums ir ļoti labs, jo tādējādi tiek padomāts arī par pedagogiem. Šis darbs nepavisam nav viegls, tas ir stresa pilns, un vasara ir laiks, kad viņiem nepieciešams atpūsties. Tāpat atpūta nepieciešama arī bērniem. Protams, lēmums, ka augustā topošie pirmklasnieki bērnudārzu apmeklēt nevarēs, rada satraukumu daudziem vecākiem, tomēr domāju, ka katrai situācijai ir rodami risinājumi.
Savukārt Dace Dreija ļoti priecājas, ka par domes lēmumu ir uzzinājusi laicīgi.
– Bērnam šogad būtu jāuzsāk mācības 1. klasē, bet bijām pārliecināti, ka viņš skolai vēl nav gatavs, tāpēc nolēmām vēl vienu gadu atstāt pirmsskolas izglītības iestādē "Saulīte". Priecājos, ka šis lēmums ir zināms tagad, līdz ar to man ir laiks, lai sagatavotos. Citādāk būtu, ja es to uzzinātu īsi pirms skolas uzsākšanas. Strādāju maiņu darbā, atvaļinājums jāplāno laikus, nākamgad varēšu to plānot augustā, jo zināšu, ka bērns šo mēnesi būs mājās, un nebūs jāsatraucas, kas viņu pieskatīs, – atzīst Dace.
19.07.2022.