Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Madonā mazinās tuberkulozes slimnieku skaits

Redakcija

Autors • 09.07.2008.

Madonā mazinās tuberkulozes slimnieku skaits
Burtu lielums

Pēc ziņu aģentūrā BNS esošajām ziņām, Madonas rajons bija viens no tiem, kuros jūnijā tika reģistrēts vismazāk jaunu tuberkulozes slimnieku. Visā Latvijā ir tendence samazināties ar tuberkulozi saslimušo skaitam.

Tam piekrita arī Madonas tuberkulozes kabineta vadītāja Stella Veispāle. Viņa Madonā strādā tikai gadu, tāpēc ir vieglāk salīdzināt situāciju šeit un citās pilsētās: – Kādreiz strādāju Centrālcietuma slimnīcas Tuberkulozes nodaļā. Tajos gados bija liels ar tuberkulozi saslimušo skaits, katru dienu ap 40 jaunu tuberkulozes slimnieku man vien, un drausmīgas slimības formas, tāpēc uzskatu, ka salīdzinājumā tuberkulozes tagad praktiski vairs nav. Kas man ļoti nepatīk, ir tas, ka pat šobrīd bērni slimo. Es uzskatu, ka ar tuberkulozi slimo bērnu skaits ir ļoti liels.

Tuberkuloze – sociāla slimība

Konkrēta izskaidrojuma minētajam faktam nav; visticamāk, bērni nonākot kontaktā ar tuberkulozes slimniekiem, kuri varbūt neārstējas un tādā veidā apdraud apkārtējos. Ārsti tuberkulozi mēdzot saukt par sociālu slimību, jo tās noteikšanā un ārstēšanā esot svarīgi zināt, ar kādiem cilvēkiem pacients ir kontaktējies. Bukletā „Vēlreiz par tuberkulozi" ir uzsvērts, ka parasti nepieciešams ilgstošs kontakts, lai inficētos ar tuberkulozi; vislielākais risks inficēties ir ģimenes locekļiem, draugiem un darbabiedriem. Daktere Stella Veispāle turpināja: – Ar tuberkulozi var saslimt cilvēki no dažādiem sociālajiem slāņiem – gan pavisam bagāti, gan pavisam nabagi. Visa pamatā ir imūnsistēma; ja tā ir vāja, tad ir lielākas iespējas inficēties ar šo slimību.

Mūsos katrā iekšā „sēž" tuberkulozes daļiņas, taču organisms veselam cilvēkam ir izstrādājis aizsargreakciju, un tāpēc viņš nesaslimst. Kāpēc ar šo slimību slimo labi situēti, ietekmīgi cilvēki? Viņiem ir stress, un tas ir viens no faktoriem, kas vājina imūnsistēmu. Visu laiku saviem pacientiem iesakām, lai cenšas domāt pozitīvi un negatīvo laist gar ausīm. Vai tad, uztraucoties par mazo algu, tā lielāka paliks? Tiem, kam klājas grūtāk, ļoti pretimnākošs ir Madonas pilsētas sociālais dienests, dažos pagastos gan palīdzība ir minimāla.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 10.07.2008.

Autore: LAURA VOITIŅA

AGRA VECKALNIŅA foto


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px