Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

No karstuma glābjas pie ūdeņiem

ZANE BIKOVSKA

Autors • 28.06.2022.

No karstuma glābjas pie ūdeņiem
Burtu lielums

Jau vairākas dienas Latvijā uzkavējas karstuma vilnis, kas atnesis sev līdzi nepanesamu tveici. Daudzus tas priecē, jo, kā uzskata daļa cilvēku – tā ir īstena vasara! Tomēr tik sutīgs un ilgstošs karstums ir nopietns drauds gan planētai, gan visiem dzīvajiem organismiem. Lai arī sinoptiķi un laika vērotāji prognozē, ka tuvākajās dienās gaidāms lietus, pēc kura paliks vēsāks, sutoņa tomēr vēl vairākas dienas varētu nemitēties.

Pēdējos gados tveicīgas un sausas vasaras Latvijā diemžēl vairs nav retums. Agrāk karstuma cienītāji devās tūrisma un atpūtas braucienos uz dienvidu zemēm, bet nu jau vairākus gadus pēc kārtas ekstremālu karstumu ir iespējams izjust, nepametot valsti. Tas daudzus priecē, jo vasara ir atvaļinājumu laiks, kad tiek plānoti tuvāki vai tālāki ceļojumi. Kopš pagājušās nedēļas, kad Latviju sasniedza karstuma vilnis, arvien vairāk cilvēku ir sastopami ūdenstilpju tuvumā gan peldamies, gan sauļojamies. Izbaudīt vasaras sniegtās iespējas ir ļoti jauki, taču vēlamies atgādināt, ka, pavadot laiku ārpus mājām tādā karstumā, ir nopietni jādomā par ķermeņa un organisma maksimālu pasargāšanu no saules.
Ik gadu meteorologi un arī mediķi atgādina – uzturoties saulē, obligāti ir jālieto aizsargkrēmi ar SPF, lai pasaudzētu ādu no kaitīgajiem ultravioletajiem stariem un negūtu apdegumus. Tāpat jādzer daudz ūdens, jo tveicīgā laikā šķidrums no organisma izdalās ļoti ātri (arī sviedru veidā). Tad, lai nenotiktu dehidratācija jeb atūdeņošanās, ūdens jādzer daudz un bieži visas dienas laikā. Patērēt daudz ūdens vēlams arī tad, ja atrodaties telpās. Karstumā nevajag dzert saldinātos dzērienus, jo tajos ir daudz cukura, un slāpes, tos lietojot, tiks nevis remdētas, bet visu laiku tikai pieaugs. Savukārt tos, kuriem patīk sauļoties, aicinām iegaumēt un neaizmirst, ka dienas vidū, sākot no pulksten 11 līdz 16, nav ieteicams atrasties tiešos saules staros, jo tad tā atrodas visaug-stākajā punktā un saules staru ietekme uz ādu var atstāt paliekošas sekas, radot draudus arī veselībai un pat dzīvībai. Lai sevi atveldzētu, atrodoties telpās, regulāri jānoskalo seja ar vēsu ūdeni, šim nolūkam var izmantot arī ledus gabaliņus vai uz pieres uzlikt aukstu kompresi.
Populārākās atpūtas vietas Madonā, pie kurām vienmēr var sastapt diezgan daudz cilvēku, ir gan karjera, gan Rāceņu ezers. Arī vakar tur bija ieradušies saules baudītāji un tie, kuri meklē glābiņu no svelmes.
– Agrāk sauļojos, bet tagad to speciāli vairs nedaru. No karstuma glābjos, dzerot daudz ūdens, cenšos, lai tas vienmēr būtu līdzi. Bieži dodos peldēties, bet tas lielākoties meitiņas dēļ, lai viņa tiek pie veldzes. Dienā reizi vai divas šurp atbraucam, bet, ja nesanāk tikt uz ezeru, plunčājamies vanniņā mājās. Biežāk braucu uz karjera ezeru, jo tas ir tuvāk mājām, bet šad tad apmeklēju arī Rāceni. Pie karjera ezera pēdējā laikā nemanu tik daudz cilvēku, kā tas bijis agrāk. Domāju, ka pie vainas ir ķīri, kas te ļoti lielā skaitā savairojušies. Cilvēkiem droši vien traucē to skaļā uzvedība un radītais troksnis, – spriež madonietis Gunvars.
Savukārt pie Rāceņu ezera var sastapt krietni kuplāku pulciņu cilvēku – daži plunčājas ūdenī, citi patvērušies koku paēnā.
– Uz ezeru braucu trīs reizes dienā – šorīt jau pulksten 6 te biju, tagad atbraucu kopā ar bērniem, vakarā noteikti atbraukšu vēlreiz. Mājās nav glābiņa, es dzīvoju trešajā stāvā daudzdzīvokļu mājā, un karstums, ko papildus vēl rada sakarsušais jumts, ir neizturams. Man gan ir arī akmens māja, tajā vismaz var paglābties. Bērniem ļoti vajag veldzi, citādi viņi pārkarst, var saslimt, un tad rodas nepatīkamas problēmas. Daudz dzeram ūdeni, tiešā saulē neuzturamies. Pie Rāceņu ezera vienmēr var redzēt daudz bērnu, kuri te nāk kopā ar vecākiem. Nezinu, kā citas peldvietas, bet šī noteikti ir ģimeņu iecienīta. Lielākoties manu te vienus un tos pašus cilvēkus, kuri labi zina šo peldvietu. Svešākus cilvēkus te redzu reti. Dažu reizi esmu ievērojusi arī atpūtniekus ar kemperi, pirms dažām dienām šeit bija piestājuši igauņi. Šī ir ļoti laba peldvieta, jo te var ne tikai baudīt ūdenspriekus, bet arī spēlēt pludmales volejbolu, – novērojumos dalās Egita.
Tveicīgais laiks ir mokošs ne tikai cilvēkiem, bet arī mūsu četrkājainajiem draugiem, tāpēc nevajadzētu aizmirst arī par viņu labsajūtu un veselību. Gluži tāpat kā cilvēkiem, arī mājas mīluļiem jādod dzert daudz ūdens, tikai tas noteikti nedrīkst būt auksts, lai pasargātu dzīvnieku no plaušu karsoņa vai saaukstēšanās. Šis ieteikums, protams, jāievēro arī cilvēkiem.
Aicinām būt prātīgiem un atbildīgiem, baudīt sauli ar mēru un ievērot visus mediķu aicinājumus, lai pasargātu sevi un savus mīluļus no pārkaršanas vai citām tveices radītām problēmām!


29.06.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px