Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Ar prasmi atšķirt gaismas lappusi

INESE ELSIŅA

Autors • 13.06.2022.

Ar prasmi atšķirt gaismas lappusi
Burtu lielums

Šis ir laiks, kad vispārizglītojošajās skolās un profesionālās ievirzes izglītības iestādēs tiek svinēti izlaidumi – kopā pulcējas 9. klašu audzēkņi, skolu beidzēji, divpadsmitie, viņu skolotāji un tuvinieki.

Tas ir laiks, kad jauniešiem vēlam gluži kā grupas "Instrumenti" dziesmā, kur teksts saka: "Tu skrien savai pārliecībai pretī, un es savā sirdī tev pievienošos./ Tu skrien savai patiesībai pretī un pamodini mani, ja es savā ticībā aizsnaužos./ Un atmodini mani, ja es savā ticībā apmaldos./ Prasme atšķirt aukstu no augsta, atšķirt pili no krāšņa grausta./ Atšķirt lappusi Gaismas pils rakstos, uzšķilt dzirksteli Jāņu guns sprakšķos."

Savstarpēji pozitīvā gaisotnē
Emocionāli pārbagāta aizvadītās nedēļas nogale bija visam Cesvaines vidusskolas kolektīvam: piektdienas novakarē izlaidumu svinēja 9. klases audzēkņi, bet sestdien – 12. klases absolventi. Skolu šogad beidz vienpadsmit abiturienti, kas izlaiduma dienā saņēma arī piemiņas zīmi – pašvaldības dāvāto skolas žetonu, jo tradicionālais žetonu vakars šogad nenotika. Kaut centralizēto eksāmenu rezultāti būs zināmi tikai 29. jūnijā, tas nemazināja svētku prieku un atdevi.
– Nozīmīgākais ir tas, ka jauniešiem klasē ir savstarpēji pozitīvas attiecības, kas nosaka visu. Ja klasē ir laba saskaņa, viss pārējais arī "aiziet" – gan mācību darbs, gan brīvā laika aktivitātes – viss nepārprotami izdodas, – 12. klasi raksturoja skolas direktors Didzis Baunis. – 12. klases audzinātāja ir Sarma Kurme. Izlaidumā priekšnesumus gatavoja jaunieši paši. Absolventu vidū ir talantīgi cilvēki – deju kolektīvā "Sprīdītis" visus skolas gadus nodejoja Andželika Korneta un Roberts Zutis. Arī devīto klašu izlaidumā skolēni paši dziedāja, dejoja un runāja dzeju. Jaunatne mums ir radoša, un tā ir skaista iespēja izlaiduma dienā vēl priecēt klātesošos ar savām radošajām spējām un talantiem.

Tālākais ceļš izglītībā

Jautāts par jauniešu iecerēm, Didzis Baunis komentēja: – Grūti precīzi pateikt, ko kurš darīs, bet lielākā daļa absolventu noteikti dosies studēt uz Rīgu, Valmieru vai citām pilsētām. Tas arī ir viņu mērķis, kāpēc mācījās vidusskolā, – lai turpinātu kā studenti mācības augstskolā.
Jautāts par paša iespaidiem izlaidumā, direktors atzina: – Es nekādi nevaru teikt, ka tā būtu rutīna. Man vienmēr izlaidums ir emocionāls piedzīvojums, it sevišķi vidusskolā, kad redzam jauniešus, kas nereti skolas sākumgados ir darījuši kādas muļķības un stundās neprata sevi prezentēt, uzstāties, taču 12. klasē visi ir saņēmušies, visi ir aktīvi, prot uzkāpt uz skatuves un apliecināt sevi. Izlaidums nav rutinēts pasākums, ir liels prieks par jauniešiem, un skolotājs tādos brīžos arī redz sava darba vērtību – jaunietis ir kļuvis par izglītotu un inteliģentu cilvēku, kas atvērts tālākajiem dzīves izaicinājumiem.

Spēcīga skolas 9. klase
– Nākamais gads arī izskatās labs, prognozējam, ka 10. klasē būs 20 audzēkņi. Esam veikuši aptauju, tā šobrīd izskatās, – turpina skolas direktors. – 9. klase aizvadītajā mācību gadā uzrādīja labus mācību rezultātus, vidējā atzīme skolēniem bija 6,48 balles. Ņemot vērā pandēmijas grūtības, tas ir labs sasniegums, kas iegūts, pateicoties tehnoloģijām, skolotāju darbam un pašu audzēkņu uzcītībai. Arī izlaidums viņiem bija ļoti emocionāls, vecāki notrausa pa aizkustinājuma asarai, un pie mums viesojās arī Saeimas deputāts Andris Skride. Klasē ar sportiskiem sasniegumiem izcēlās Eiropas medaļas ieguvējs orientēšanās sportā Ritvars Ļepeškins. Arī šogad Ritvars tika pie medaļas Baltijas čempionātā orientēšanās sportā.

Pārmaiņas kolektīvā neplāno
Jautāts par skolotāju kolektīvu, iestādes vadītājs uzsvēra, ka pārmaiņas netiek plānotas. – Kolektīvs mums ir spēcīgs un pieredzējis, nav vajadzības neko mainīt. Iespēju, ka kolektīvā varētu ienākt gados jauni skolotāji tūlīt no studiju sola, pagaidām kā nepieciešamību neredzu. Katrā ziņā nākamajā mācību gadā Cesvaines vidusskolā būs tie paši pedagogi. Vasarā, visticamāk, skolotāji papildinās profesionālās prasmes kādā no semināriem, bet visiem rosinu arī atpūsties. Aizvadītais mācību periods iezīmējās ar jaunu mācību saturu, kura apguvi apgrūtināja fakts, ka mācību līdzekļu praktiski nebija, metodiskie materiāli centralizēti netika doti, viss bija jāiznes uz saviem pleciem skolotājiem pašiem. Tā bija milzīga pārslodze, tāpēc mana doma ir tāda, ka vasarā vajag atpūsties un nedomāt par papildu kursiem un semināriem. Svarīgi ir atjaunot enerģiju un spēku, lai normāli varam strādāt nākamajā mācību gadā. Spriedze ir liela, šobrīd dzirdamas interesantas lietas par jauno darba samaksas modeli. Nevar saprast, kad šai ziņā būs skaidrība, un tas velkas gadiem. Vajadzētu valdībai reiz atrisināt jautājumu, lai pavasarī skolas jau zina par rudeni, par gaidāmo finansiālo situāciju, nevis direktors par to uzzina tikai oktobrī. Kaut gan arodbiedrība risina skolotāju darba algas jautājumu, nozares ministrija un valdības augstākie plaukti negrib ieklausīties Latvijas pedagogu un izglītības iestāžu vadītāju viedoklī.

Skolas saimnieciskā dzīve
Jautāts par gaidāmo rudeni, skolas ēkas plašajām telpām un to apkuri pie sadārdzinājuma prognozes skolas direktors atbildēja: – Tikko pārskatījām un izanalizējām savu budžetu, veicām nepieciešamos grozījumus. Skolas budžets pagaidām izskatās saprātīgs, neredzam, ka būtu lielas problēmas, tai skaitā par elektroenerģiju, apkuri un ūdeni. Budžets tika plānots, ņemot vērā cenu kāpumu. Ja vēlā rudens periodā cenas visam kāps patiešām dramatiski, būs jādomā, kā problēmu risināt, bet tad tas vairāk būs deputātu un pašvaldības ziņā. Jau vairākus gadus Cesvaines vidusskola ir pieslēgta pilsētas katlumājai. Tika uzbūvēta jauna ar šķeldu kurināma katlumāja, un, veicot aprēķinus, sapratām, ka skolai izdevīgāk ir pieslēgties tai. Mums nav jāalgo darbinieks, nav jāturpina skolas apkure ar granulām, kas cenu kāpuma apstākļos patiešām būtu ekonomiski neizdevīgi. No saimnieciskām lietām jāpiemin vēl arī skolas stadions. Tā izbūve šobrīd nav apturēta, bet vērojama ļoti nepatīkama kavēšanās, kas ir rezultāts būvnieka un apakšuzņēmumu savstarpējām nesaskaņām. Vasarā visam vajadzēja ritēt pilnā sparā (lielākā daļa darbu arī ir paveikti), bet šobrīd nekas neturpinās, kaut laikapstākļi ir ideāli.


14.06.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px