Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Piedāvā pārņemt valsts ceļus un to posmus

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 09.06.2022.

Piedāvā pārņemt valsts ceļus un to posmus
Burtu lielums

Madonas novada dome kārtējā sēdē 31. maijā izskatīja jautājumu par valsts vietējo autoceļu pārņemšanu Madonas novadā.

Tika atzīmēts, ka atbilstoši likuma „Par autoceļiem" 3. panta trešajā daļā noteiktajam valsts autoceļu iedalījumam valsts vietējie autoceļi savieno novada administratīvos centrus ar novada pilsētām, novada apdzīvotām teritorijām, kurās atrodas pagastu pārvaldes, ciemiem vai citiem valsts autoceļiem vai savā starpā atsevišķu novadu administratīvos centrus. Ņemot vērā, ka atsevišķi valsts vietējie autoceļi ir būtiski infrastruktūras elementi tieši konkrētas pašvaldības mērogā, Satiksmes ministrija sadarbībā ar VSIA „Latvijas Valsts ceļi" pēc administratīvi teritoriālās reformas stāšanās spēkā ir veikusi visu valsts vietējo autoceļu atbilstības likuma „Par autoceļiem" 3. panta trešajā daļā noteiktajai funkcionālajai definīcijai izvērtējumu.
Savukārt 2021. gada 14. decembrī Ministru kabineta sēdē pieņemti grozījumi Ministru kabineta 2008. gada 11. marta noteikumos Nr. 173 „Valsts pamatbudžeta valsts autoceļu fonda programmai piešķirto līdzekļu izlietošanas kārtība", kuru 9.1. punkts paredz, ka Satiksmes ministrija ne vairāk kā piecus gadus pārskaita attiecīgajai pašvaldībai papildu mērķdotācijas finansējumu 1560 eiro gadā par katru attiecīgās pašvaldības īpašumā pārņemto valsts vietējā autoceļa vai tā posma kilometru.
Madonas novada pašvaldība, pamatojoties uz Satiksmes ministrijas pārņemšanai piedāvāto valsts vietējo autoceļu posmu sarakstu, to ir izskatījusi un plāno pārņemt valsts vietējos autoceļus.
Atbalsts piedāvāto valsts vietējo autoceļu un to posmu daļējai pārņemšanai tika pausts jau 17. maijā notikušajā domes uzņēmējdarbības, teritoriālo un vides jautājumu komitejas un 24. maija finanšu un attīstības komitejas sēdē. Arī domes sēdē par pārņemšanu bez atlīdzības Madonas novada pašvaldības īpašumā valsts autoceļu posmus nobalsoja 17 deputāti, bet viens (Andrejs Ceļapīters) balsoja „pret".
Jāpiebilst, ka pašvaldība ir gatava pārņemt šādus valsts vietējos autoceļus un to posmus: Grotūži-Klētskalns (5,370 km); Migļi-Valēni (3,650 km); Meiteņkalns-Kalnamuiža (2,2 km); Pievedceļš Dzelzavas stacijai (0,400 km); Prauliena-Linājkalns (2,5 km); Saikava-Visagala stacija (6,540 km); Mūrnieki-Gaigalieši (posms Mūrnieki-a/c V871 pieslēgumam – 4,33 km), un tiem visiem ir D uzturēšanas klase.
Pirms lēmuma pieņemšanas domes sēdē izraisījās arī neliela diskusija. Domes priekšsēdētāja vietnieks Aigars Šķēls informēja, ka VSIA „Latvijas Valsts ceļi" piedāvājums pašvaldībai pārņemt valsts nozīmes ceļus un to posmus tika izvērtēts vairākās komitejās un apspriests arī ar pagastu pārvalžu vadītājiem. Šajā sarakstā bijuši ceļi vairāk nekā 300 km garumā, kurus vēlējās nodot pašvaldībai, bet izdiskutējot vienojušies par septiņu ceļu pārņemšanu (kopā 24,99 km).
Madonas novada domes deputātu Andreju Ceļapīteru interesēja finanšu plūsma pēc šo ceļu pārņemšanas – vai palielinātais finansējums tiks nodrošināts tikai pirmos piecus gadus un pēc tam tas būs jādara no novada pašvaldības budžeta līdzekļiem.
Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs skaidroja, ka runa ir par papildu mērķdotācijas finansējumu 1560 eiro apmērā par katru attiecīgās pašvaldības īpašumā pārņemto valsts vietējā autoceļa vai tā posma kilometru pirmos piecus gadus, kas gadā ir par aptuveni 500 eiro vairāk, nekā šobrīd novads saņem par pašvaldības ceļu vienu kilometru.
– Paralēli tam pašvaldības, kuras ir gatavas pārņemt šos ceļus, ar valsts autoceļu uzturētājiem ir runājušas par to, ka tā varētu būt pastāvīga palielinātā maksa un pielīdzināta tai, ko attiecīgi saņem par valsts ceļiem. Pašvaldības, iestājoties par šādu pieeju, raksta to savās vēstulēs ministrijai. Arī man gribētos domāt, ka tā būs, bet šobrīd tie ir pieci gadi, – atzīmēja Agris Lungevičs.
Pēc deputāta A. Ceļapītera domām, šī vēlme tomēr būtu jāieraksta līgumā, lai pašvaldībai finansējums to uzturēšanai, pārņemot šos ceļus, tiktu aprēķināts pēc tās pašas formulas kā valsts ceļiem, jo ir ļoti svarīgi to nostiprināt divu pušu līgumattiecībās. – Uz to arī būtu jāuzstāj. Katrā ziņā es aicinu nesteigties ar šī lēmuma pieņemšanu. Mūsu priekšlikums varētu būt šāds – mēs bez problēmām varētu pārņemt visus ceļus, kurus piedāvā Satiksmes ministrija, taču ar nosacījumu, ka līgumā pie pārņemšanas netiktu limitēti termiņi, kurā pašvaldība saņemtu finansējumu atbilstoši konkrētā gada „Latvijas Valsts ceļu" attiecīgās kategorijas finanšu apjomam. Es domāju, ka šāds priekšlikums būtu jāsagatavo piedāvātā domes lēmuma projekta vietā. Mums nedeg, mums uz sitiena šie ceļi jau nav jāpārņem savā īpašumā. Ir laiks, lai turpinātu sarunas un gūtu labākus nosacījumus, – pauda Andrejs Ceļapīters, bet tas neguva pārējo deputātu atbalstu. Acīmredzot tāpēc A. Ceļapīters arī balsoja „pret".


10.06.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px