Pēc divu gadu pārtraukuma rīt, 14. maijā, klātienē norisināsies ikgadējā Muzeju nakts. Šogad bezmaksas ieeju un īpašu programmu piedāvās 190 muzeji Latvijā, bet programmā nav atrodami Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un tā struktūrvienību vārdi.
Muzeju nakts vietā iestādes komanda izlēmusi koncentrēties uz Starptautisko muzeju dienu – 18. maiju -, kad visas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) ēkas būs atvērtas ikvienam interesentam bez maksas. Maija beigās LNMM galvenajā ēkā savukārt tiks atklāta apjomīga Vilhelma Purvīša darbu izstāde, kas būs veltījums izcilā ainavista 150. jubilejai.
Tostarp Madonā gan rīt, Muzeju naktī, gan Starptautiskajā muzeju dienā esam aicināti izbaudīt mākslinieka Alekseja Naumova košo un vērienīgo ainavu glezniecību. Gleznotājs konsekventi darbojas ainavas žanrā, intensīvi glezno plenērā visdažādākajās pasaules vietās.
– Man pieredze ir tik liela, ka apkārt notiekošais netraucē, no gleznošanas neizsit, – tiekoties Madonā, par attiecībām ar vidi sacīja mākslinieks. – Gleznojot ārā, nereti pieskrien bērni, putni, ir auksts vai karsts. Ja interesentu apkārt ir pārāk daudz, lūdzu netraucēt, bet parasti turpinu gleznot. Dažreiz tas varbūt pat palīdz, tad gleznā neienesu par daudz – dažkārt vajag ātri un neķibināt, detaļu izzīmēšana var traucēt. Vai man ir mūza? Profesionālam cilvēkam vajag atrast laiku, kad gleznot. Ir visādas citas lietas, bet mūzas gan nav, ja nu vienīgi daba, vide. Ja esi izvēlējies kļūt par gleznotāju, tad glezno, ko gan citu? Vēl svarīgi ir studenti, pasniegšana. Senos laikos strādāju Carnikavas astoņgadīgajā skolā. Biju pacifists, un vīriešus, kuri strādāja skolā, toreiz neņēma armijā. Carnikavā nostrādāju ilgi, šī pieredze vēlāk noderēja pie studentiem Mākslas akadēmijā. Esmu bijis arī mācību iestādes rektors, šobrīd akadēmijā pasniedzu glezniecību, varu veltīt laiku savam darbam, nav jābūt pieejamam 24 stundas diennaktī.
Ko vēl gribētu uzgleznot pasaulē? Man patīk darboties daudzās vietās, arī Latvijā – noliekties tā zemāk – pie pļavām. Gribētu gleznot Antarktīdu, bet tur grūti nokļūt. No siltajām zemēm – Dienvidameriku, Meksiku, kur neesmu bijis.
Jautāts par aprīkojumu aukstumā, karstumā, lietū, mākslinieks atklāja: – Reiz gleznoju Daugavu Jēkabpilī. Bija smuks laiks, pietrūka lupatiņas un ūdens, aizskrēju uz muzeju pakaļ. Pēkšņi redzu – sāk līt lietus. Biju iesācis gleznot ar akrilu, un bilde lietū sāka tecēt. Izveidojās smuks akvarelis, vēlāk to paņēmu līdzi uz Venēciju, uz tā paša uzgleznoju atspīdumus. Kad reiz ziemā gleznoju lielā aukstumā, krāsai pieliku alkoholu, lai nesasalst. Gleznojot pie mīnus 19 grādiem, tas man bija rekords, kad sasalst viss. Tad ūdeni neatšķaidīju ar alkoholu, bet pamēģināju gleznot ar šņabi. Sanāca akvareliski. Otrs tāds unikālais gadījums bija Abū Dabī, kur bija plus 49 grādi. Krāsa ne tikai izžuva, tā uzreiz sakalta. Tad slapināju un pamanīju, ka plus 39 grādos jau varu pagleznot.
Cik ilgu laiku aizņem darbs pie vienas gleznas? Trīs četras stundas, bet sagatavošanās prasa ilgāk. Ilgi mācījos, ātri gleznoju. Kurš ir vislaikietilpīgākais darbs? Dažreiz arī mazs formāts paņem trīs četras stundas. Esi iegājis detaļās, un laiks aiziet. Kad savulaik radošajā aspirantūrā mācījos profesora Eduarda Kalniņa meistardarbnīcā, viņš bija gleznojis Sicīliju. Vēlāk bildi piekrāsoja un man teica: "Tu tā nedari, jo būs pavisam cits darbs." Katrs plenēra darbs top konkrētajā mirklī, uzlabot nevajag. Darbnīcā es negleznoju, mana darbnīca ir visa pasaule. Turklāt, ja esi iesācis, darbs jāpabeidz, nevar to atmest vai sagriezt. Ja dari, vajag arī nobeigt.
Taujāts, vai gleznošanas laikā klausās mūziku, mākslinieks atbildēja: – Varbūt elektronisko, tādu neitrālu. Tas notiek darbnīcā, kad top ilustrācijas. Mūzika kopumā man ir ļoti svarīga, labprāt klausos džezu. Mūzika dod atmosfēru un noskaņo. Šobrīd man jāzīmē ilustrācijas Ineses Zanderes grāmatai par mašīnām. Tēma ir sarežģīta, bet interesanta. Savulaik gleznoju autores darbu par kaķiem. Kaķi man arī patīk, tie bieži parādās manās gleznās. Savukārt ilustrācijas žanrā mani ievilka sieva Anita Paegle. Viņa pati ir ilustrējusi jau kādas 20 bērnu grāmatas.
13.05.2022.