Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Sveic un informē daudzbērnu ģimenes

LAURA KOVTUNA

Autors • 19.04.2022.

Sveic un informē daudzbērnu ģimenes
Burtu lielums

13. aprīlī Madonas slimnīcā tika uzsākta biedrības „Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība" īstenotā māmiņu, kurām piedzimis trešais mazulis, apsveikšana, kā arī informēšana par atbalsta saņemšanas un interešu aizstāvības iespējām. Līdz gada nogalei šīs Vislatvijas akcijas ietvaros plānots sumināt vairāk nekā 30 daudzbērnu māmiņas Madonas slimnīcā.

Slimnīcas apmeklējuma dienā tika sveikta Inuta Petrova, kas nupat pasaulē bija laidusi ceturto meitiņu Kimberliju. Viņu mājās gaida 14, astoņus un nepilnus divus gadus vecas māsas. Inuta nāk no Gulbenes, šobrīd dzīvo Jēkabpilī, tomēr par abu jaunāko meitiņu dzimšanas vietu izvēlēta tieši Madonas slimnīcas dzemdību nodaļa.
– Patīk šeit uzņemšana, apstākļi, visi ir ļoti pretimnākoši, sirsnīgas vecmātes un māsiņas, jūtamies mīlētas un apčubinātas. Painteresējas, vai nevajag palīdzēt. Ja būs vēl nākamais bērniņš, tad tikai Madonas slimnīcā, – savu izvēli skaidroja Inuta Petrova. Viņa priecājās par akcijas ietvaros saņemtajiem sveicieniem un informāciju, atzīstot, ka daudzbērnu ģimenēm atbalsts noteikti noder.
Madonas slimnīcas valdes priekšsēdētāja Līga Šerna novērtēja Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības uzsākto akciju un aizdomājās, ka arī no slimnīcas puses ģimenes, kurām piedzimis jau trešais bērniņš, varētu tikt kā īpašāk atbalstītas.
– Priecājamies par katru bērniņu, kas nāk pasaulē Madonas slimnīcā, par daudzbērnu ģimenītēm vēl jo īpaši, – pauda Līga Šerna.
Madonas novada pašvaldības vārdā Inutu Petrovu sveica domes priekšsēdētāja vietnieks Artūrs Čačka.
Ar akciju „Sveicam un informējam jaunās daudzbērnu ģimenes!" vienkāršā un saprotamā veidā jaunās daudzbērnu ģimenes tiek informētas, kāds atbalsts pieejams no valsts un pašvaldības puses un kādas ir iespējas plašāk aizstāvēt daudzbērnu ģimeņu intereses reģionālā un nacionālā mērogā.
Katru māmiņu, kas piepulcē savu ģimeni daudzbērnu ģimenes statusam, gaida arī īpašs apsveikums, jo apvienības ieskatā katrai daudzbērnu māmiņai ir individuāli jāpasaka paldies par drosmi.
Visa 2022. gada garumā Latvijas dzemdību nodaļās katra māmiņa, kas pasaulē sagaidīs trešo bērniņu, saņems organizācijas un kampaņu atbalstošo uzņēmēju dāvanu, kā arī īpaši apkopotu informāciju par atbalsta iespējām.

Apvienības veidotā kampaņa uzsākta 25. janvārī Jēkabpils reģionālajā slimnīcā, savukārt 28. janvārī – Vidzemes reģionālajā slimnīcā Valmierā.
Viesošanās laikā Madonā apvienības valdes priekšsēdētāja Elīna Treija atklāja, ka akcijas ideja, kas šogad iesākusies vien ar pāris reģionālajām slimnīcām, strauji izaugusi līdz visas valsts mērogam. – Sāka piepulcēties atbalstītāji, un sapratām, ka līdz Jāņiem šo akciju varēsim ieviest visās 17 Latvijas slimnīcās. Kur akciju uzsākam, tur solāmies līdz pat gada beigām mammas sveikt. Gada ietvaros ir kādas 3000 šādas māmiņas, vidēji mēnesī tie ir ap 250 bērniņu, kas dzimst kā trešie Latvijā, – piebilda Elīna Treija.
Apvienība savā interneta vietnē kustiba3plus.lv vēlmi uzsākt jauno daudzbērnu ģimeņu sveikšanu skaidrojusi ar to, ka Latvijā arvien sarūk vidējais bērnu skaits ģimenē. Šobrīd summārais dzimstības koeficients Latvijā esot 1,6, kas stipri atpaliek no minimālā nepieciešamā dzimstības līmeņa 2,1 bērns uz vienu sievieti, lai nodrošinātu paaudžu nomaiņu. Tādēļ katra māmiņa, kas uzdrošinās laist pasaulē trešo vai ceturto mazuli, ir īpaši atbalstāma.
Apvienības aptaujas liecina, ka ne visas māmiņas ir tik zinošas par valsts un pašvaldību atbalstu, kas tām kļūst pieejams, iegūstot daudzbērnu vecāka statusu, tāpēc arī informēšana par iespējām ir ārkārtīgi būtiska. Apvienība atzinusi, ka daudzām māmiņām, kuru vecākie bērni jau ir izauguši, esot vilšanās, ka trešā bērniņa laišana pasaulē nenodrošina viņai valsts atzītu daudzbērnu mammas statusu un tam sekojošu atbalstu. Apvienība īpaši vēlas morāli atbalstīt šīs ģimenes.
Būtiski arī tas, ka daudzbērnu ģimenes joprojām ir sociālā grupa, kas pakļauta augstam nabadzības un sociālās atstumtības riskam. Daudzbērnu ģimeņu interešu aizstāvībai ir nepieciešama aktīva, reģionāli plaša kustība, tādēļ Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība ar šiem apsveikumiem un informēšanas kampaņu vēlas iedrošināt ģimenes pievienoties 3+ kustībai – iesaistīties esošajās vai veidot jaunas lokālās biedrības, jo tikai organizēti ir iespēja virzīt kopīgas iniciatīvas un panākt paliekošus uzlabojumus ģimenēm.
Kā uzsvēra četru bērnu mamma Elīna Treija, daudzbērnu ģimeņu interešu aizstāvībai pēdējos desmit gados ir ļoti daudz izdarīts, bet vēl ir jāpanāk vairākas regulējuma izmaiņas, kas mazinātu nevienlīdzību bērnu audzināšanas dēļ. Tāpat ik dienu apvienība uzzina par sistēmiskām netaisnībām valsts vai pašvaldību regulējumos attiecībā pret daudzbērnu ģimenēm. – Strādājam ģimenes valsts politikas virzienā, cenšamies virzīt labvēlīgākus lēmumus, bet pie reizes vēlamies, lai viss Latvijas daudzbērnu ģimeņu tīkls būtu sabiedriski aktīvs, – vēstīja apvienības vadītāja, aicinot arī daudzbērnu ģimenes Madonā iesaistīties reģionālajā daudzbērnu ģimeņu kustībā – tie var būt gan kopīgi organizēti svētki, gan interešu aizstāvības aktivitātes, gan paliekošu uzlabojumu ģimenēm panākšana.
Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība pateicas Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas grantu programmai „Aktīvo iedzīvotāju fonds", kura pamudināja šādai 3+ kustības atpazīstamības un izaugsmes veicināšanas akcijai, kā arī Sabiedrības integrācijas fondam, kas ļauj stiprināt ģimeņu intereses pārstāvošu nevaldības organizāciju darbību. Īpašs paldies akcijas ģenerālsponsoram SIA „Centrālā laboratorija", kura katru māmiņai paredzēto dāvaniņu papildinājusi ar dāvanu karti bezmaksas D vitamīna līmeņa noteikšanai un Latvijas senioru adītu zīdaiņu jaciņu, kā arī citiem uzņēmējiem: bērnu preču internetveikalam www.babycolors.lv, Lietuvas uzņēmumam www.aromama.lv un Somijas farmācijas uzņēmumam www.vitabalans.fi/lv, kas pārmaiņus papildina dāvaniņas ar savu produkciju. Apvienība no savas puses sarūpējusi tējas krūzes un informatīvo materiālu. Madonas jauno daudzbērnu ģimeņu apsveicēju lokam tiek aicināti pievienoties gan reģiona uzņēmēji, gan pašvaldība.

20.04.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px