Trīs mēnešus noritējušie Madonas novada bāriņtiesas priekšsēdētāja meklējumi beidzot būs rezultējušies ar kandidātes iecelšanu šajā amatā, tā lēma domes deputāti 22. marta domes ārkārtas sēdē.
Pirms domes sēdes norisinājās finanšu un attīstības komitejas sēde, kur, skatot šo jautājumu, domes izpilddirektors Uģis Fjodorovs atgādināja, ka tika izsludināts atklāts pretendentu konkurss uz šo amatu un šā gada 18. janvārī tika izveidota konkursa atlases komisija Zigfrīda Goras vadībā.
Madonas novada pašvaldībā tikuši saņemti divi pieteikumi Madonas novada bāriņtiesas priekšsēdētāja amatam. Izvērtējot abu pretendentu izglītību, kvalifikāciju apliecinošos dokumentus un darba interviju laikā iegūto informāciju, atlases komisija atzina Olgas Elsiņas kandidatūru par atbilstošu. Pretendente atbilst Bāriņtiesu likuma 10. panta pirmās daļas prasībām, un uz viņu nav attiecināmi likumā noteiktie ierobežojumi.
Olga Elsiņa šobrīd ir darba attiecībās juridiskajā nodaļā Madonas novada pašvaldības centrālajā administrācijā, tādēļ tika rosināts par viņas amata spēkā stāšanās datumu noteikt 11. aprīli, ko deputāti arī vienbalsīgi atbalstīja.
Madonas novada bāriņtiesas priekšsēdētāja p. i. Andris Kļaviņš pauda gandarījumu, ka konkurss noslēdzies veiksmīgi, tomēr neslēpa, ka šobrīd situācija ar darba apjomu bāriņtiesā ir gana dramatiska. Tādēļ lūdza priekšsēdētājas amatā stāšanās datumu noteikt ātrāk – pat nekavējoties. – Šobrīd bāriņtiesa jau trīs mēnešus ir strādājusi, var teikt, izdzīvošanas režīmā darbinieku trūkuma dēļ. Vairākas teritorijas attiecīgi nav nosegtas. Ir vairāki iekavējušies darbi, ir kovids, esošie darbinieki ir atvaļinājumā, ir ilgstošā prombūtnē, ir jauni darbinieki, kas jāapmāca. Līdz ar to nevaram pilnvērtīgi sniegt šo pakalpojumu. Situācija ir diezgan dramatiska, un tā jau ilgstoši, – rast ātrāku risinājumu aicināja Andris Kļaviņš. Viņš arī piebilda, ka jau šobrīd sākušies kursi, kas bāriņtiesu priekšsēdētājiem obligāti jāapgūst.
Domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs atbildēja, ka juridiskajā nodaļā par personāla speciālisti strādā Olga Elsiņa un viņas kolēģe, kura šobrīd esot atvaļinājumā. – Lai neparalizētu darbu juridiskajā nodaļā, nevaram ātrāk atbrīvot no darba, – akcentēja domes priekšsēdētājs.
Uģis Fjodorovs piebilda, ka arī kopumā situācija ar darbiniekiem pašvaldībā nav spīdoša, ne tikai attiecībā uz juridisko nodaļu vai bāriņtiesu. – Ir problēmas ar darbiniekiem visās jomās, darba tirgū ir ļoti liela konkurence. Ne velti konkurss uz šo amatu ilga trīs mēnešus. Mums kā pašvaldībai ir jāplāno darbs visās nodaļās, struktūrvienībās un citās, kas saistītas ar pašvaldības funkciju. Tādēļ arī šis lēmums par 11. aprīli ir pārdomāts un apsvērts. 2000 darbinieki nevar palikt pilnībā bez personāldaļas darbiniekiem, – to, kādēļ nav iespējams darba uzsākšanu noteikt ātrāk par 11. aprīli, pamatoja Uģis Fjodorovs. Turklāt normālos apstākļos pašvaldībai būtu mēnesis laika – kopš 22. marta – atrast vietā juridiskās nodaļas darbinieci, norādīja Agris Lungevičs. Tādējādi 11. aprīlis jau esot kompromiss.
Uz deputātes Sandras Maksimovas aicinājumu pretendentei mazliet pastāstīt par sevi, savu redzējumu un iespējamiem uzlabojumiem bāriņtiesas darbā, Olga Elsiņa atbildēja, ka Latvijas Universitātē viņa ieguvusi maģistra grādu tiesību zinātnēs. Jau kopš 1998. gada ir darba pieredze jurisprudencē – gan valsts, gan pašvaldības iestādēs. Olga Elsiņa uzskaitīja iespaidīgu izglītības un darba pieredzi, kas radīja pārliecību arī deputātu vidū par viņas spēju tikt galā ar bāriņtiesas vadību.
– Šis amats dotu man iespēju ar likumīgām metodēm padarīt mūsu novada bērnu dzīvi labāku, kvalitatīvāku, droši justies savās mājās. Esmu gatava aizstāvēt bērnu intereses, pārstāvēt visas kompetences iestādēs, lai uzlabotu bērnu dzīves kvalitāti, emocionālo stāvokli, – gatavību darbam bāriņtiesā izteica Olga Elsiņa. Savukārt uz jautājumu, kā varētu mēģināt risināt slodžu sadali, kas pilsētā ir lielāka un pa pagastiem mazāka, pretendente atbildēja, ka tas sākumā ir jāizvērtē, jāiepazīstas ar aktuālāko situāciju saistībā ar slodzēm. Kā daļa risinājuma ir tas, ka šobrīd bāriņtiesa nestrādāja pilnā sastāvā – trūkst trīs darbinieku. Olgas Elsiņas ieskatā Madonas darbinieku noslodzi varētu atvieglot, pārņemot, piemēram, apliecināšanas funkcijas citiem darbiniekiem.
– Gribētu zināt jūsu rīcību saistībā ar ukraiņu bēgļiem, kāda ir jūsu attieksme pret to, kas notiek Ukrainā? –
jautāja deputāte Vita Robalte. Olga Elsiņa atbildēja, ka bez šaubām neatbalsta karadarbību, „tāpat kā jebkurš normāls cilvēks". Viņa pieļāva, ka situācijās, kad Latvijā ierodas ukraiņu bērni bez vecākiem, tas radīs vēl lielāku slodzi bāriņtiesai, taču pauda gatavību to risināt. – Protams, ka ir jāpalīdz, un Latvija aktīvi iesaistās šajā procesā, Latvijas pilsētas pieņem šos cilvēkus. Noteikti būs jāmeklē ģimenes, tagad jau, cik saprotu, ļoti aktīvi piesakās cilvēki, lai iegūtu audžuģimenes statusu, lai varētu paņemt pie sevis uz noteiktu laiku šos bērnus, līdz 18 gadu vecumam. Valsts arī gribētu atvieglot prasības audžuģimenēm statusa iegūšanai, varbūt atcels apmācību, kas gan varētu radīt citu problēmu, jo bāriņtiesas pienākums būs tik un tā, pirmkārt, iekārtot audžuģimenē vajadzības gadījumā bērnu, otrkārt, novērot šo procesu, pastāvīgi komunicēt gan ar ģimeni, gan ar šo bērnu. Ja būs tā, ka tiks atvieglotas prasības un tiks pieņemts šis lēmums, bāriņtiesai būs jāpievērš lielāka uzmanība tam visam, – komentēja Olga Elsiņa.
30.03.2022.