Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Modina mākslas un dizaina balsi

INESE ELSIŅA

Autors • 08.03.2022.

Modina mākslas un dizaina balsi
Burtu lielums

Jāņa Simsona Madonas mākslas skolas atbalsta biedrības organizēto izstādi „Gaisma", kas jau labu brīdi izlikta Madonas muzeja izstāžu zālēs, kopš marta aicināti skatīt ne vien individuāli apmeklētāji, bet pandēmijas mainīto ierobežojumu dēļ to beidzot var apmeklēt arī interesentu grupas, tai skaitā skolēnu klases.

Izstāde pārsteidz. Tā uzrunā, ļauj uzpildīties, pieaugt, spēlēties, ietērpties, iedvesmoties un aizdomāties. Izstādes kodolu veido vairāku saskaitāmo summa: Jāņa Simsona Madonas mākslas skolas absolventu darbi, projekta „Dizaina balss" devums, Latvijas dizaina un mākslas vidusskolu pienesums, animācijas konkursa „Gaismas parole" un konkursa „Gaismas rādiusā" dalībnieku darbi no reģiona un pat visas Latvijas.

Tikšanās klātienē beidzot iespējama
Iezīmējot izstādes turpinājumu, kas Madonas muzejā līdz 27. martam nu iespējams plašākam apmeklētāju lokam, Jāņa Simsona Madonas mākslas skolas direktore Kristīne Šulce klātienē muzeja izstāžu zālēs un tiešsaistē caur Zoom aplikāciju ekrānā sadarbības partneriem izteica gandarījumu, ka beidzot pēc diviem gadiem ir iespēja būt kopā.
– Latvijas kultūrpolitikas nostādnes mākslas skolām izvirza mērķi saskatīt un ieraudzīt jaunos talantus, vest viņus tai ceļā, ko esam izvēlējušies arī mēs, pedagogi paši. Mākslas skolā veidojam talantu ataudzi, un pedagogu pienākums ir attīstīt radošumu audzēkņos, atklāt viņiem iespējas, kas Latvijā mākslas un dizaina izglītībā šobrīd ir pieejamas, – vēstīja Kristīne Šulce.
Vadītāja atcerējās, ka arī viņai savulaik ceļu uz profesiju ierādīja pedagogi un palīdzēja vecāki:
– Skolotāji un vecāki pārveidoja manu dzīvi, iedeva gaismas staru tālākajam, kad no Cesvaines vidusskolas nonācu Rēzeknes mākslas koledžā, kur ieguvu jaunus draugus un profesiju.

Sadarbība ar profesionālajām skolām
Izstādes „Gaisma" tapšanas ietvaros notika veiksmīga sadarbība ar vairākām profesionālās izglītības vidusskolām, tāpēc Madonas muzejā uzmanību pievērš eksponētie audzēkņu sasniegumi no profesionālās izglītības kompetences centra Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas „Saules skola", Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas, kā arī Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas krājuma.
– Devāmies uz šīm trim mākslas vidusskolām reģionā – apciemojām mākslas un dizaina vidusskolas Rēzeknē, Daugavpilī, Valmierā, un to pārstāvji mums pauda, ka ir atvērti uzņemt mūsu audzēkņus, lai tikai viņi no Madonas puses dotos uz konkrētajām mācību iestādēm papildināt izglītību mākslas un dizaina jomā, – uzsvēra Kristīne Šulce. – Redzētais mums bija vērtīga un interesanta pieredze. Nonācām pie atziņas, ka visums ir mūsos pašos, visums ir mums līdzās, un mēs esam tik lieli, cik lieli savās sirdīs varam augt, cik dziļi savas idejas un mīlestību uz darbu sevī nesam. Ir gandarījums par izstādes rezultātu, gandarījums par komandu, kas apliecina spēku.

Sadarbība ar muzeju
Tā kā muzejs vienmēr bijis kā medijs starp mākslinieku un skatītāju, izstādes veidotāji pateicās par lielisko sadarbību ar Madonas muzeju. – Šī ir Madonas mākslas skolas 19. izstāde muzeja izstāžu zālēs. Skaitlis liecina, ka ejam ceļu, ko savulaik iesāka un iecerēja mūsu skolas dibinātājs un direktors Jānis Simsons, vēlāk turpināja skolas vadītājs Haralds Dirnēns. Madonas mākslas skolas pastāvēšanas teju 50 gados ar divu gadu intervālu regulāri ar savu pienesumu un savām radošajām idejām esam izstāžu zālēs. Prieks, ka muzejs ir atvērts sadarbībai un mūsu projektiem.

Labs treniņš valsts konkursa tēmā
Būtiski, ka kopā ar audzēkņiem mākslas skolas kolektīvs šajā mācību gadā aicināts piedalīties valsts konkursā, kura tēma ir „Mana izstāde". Augstvērtīgā ekspozīcija Madonas muzeja izstāžu zālēs ir kā pierādījums Madonas mākslas skolas jaudai un varēšanai. Projektu laikā izdots kalendārs, notikusi izstāde Madonas pilsētvidē, izveidota spēle no „Skaliņa līdz elektrībai", īstenots video un foto projekts „Dizaina balss", turpināta modes skates ideja, un iesaistīto skolu tērpu skate muzejā apskatāma uz pašizgatavotiem manekeniem. Aktivitātes „Dizains izgaismo!" ietvaros starp mākslas un dizaina vidusskolām meklēts nākotnes jaunais dizainers – Dizaina Balss, ar potenciālu nest Latvijas vārdu pasaulē.
– Jā, mēs esam piepildījuši valsts konkursa tēmas „Mana izstāde" uzdevumu, esam mācījušies un nu jau var teikt, ka procesu, kā izveidot izstādi, esam izgājuši ne tikai teorētiski, bet arī praktiski. Varam būt piemērs un dalīties ar informāciju, kā vissarežģītākajos pandēmijas apstākļos iespējams nonākt līdz labam rezultātam, – apliecināja Madonas mākslas skolas direktore.

Nākotnes ieskicējums
Vadītāja iezīmēja, ka nākamā lielā darbu parāde muzejā mākslas skolai varētu būt 2025. gadā, kad Jāņa Simsona Madonas mākslas skola atzīmēs apaļu jubileju, un apaļu skaitli skola tad varētu sasniegt arī izstāžu jomā.
Tā kā izstāde par gaismas tēmu ir vairāku projektu apkopojums un iesaistītās personas – pedagogi – šo divu gadu laikā ir mainījušies (visu izmaiņu pamatvārds ir kovids), Kristīne Šulce nosauca kolēģu vārdus, kas katrs devis savu pienesumu kopīgajā lietā. Tika uzsvērts, ka paralēli pamatdarbam – audzēkņu mācīšanai – skolotāji bez maksas savā brīvajā laikā veica papildu uzdevumus īstenotajos projektos.

Izstāde nes cerību
Madonas novada pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora, sveicot izstādes organizatorus, apliecināja, ka paveikts milzīgs darbs. Viņu pašu uzrunā jau izstādei dotā tēma „Gaisma". – Divus gadus esam dzīvojuši pandēmijas apstākļos, šobrīd ir nākamais izaicinājums – karš Ukrainā, kara draudi, – komentēja Zigfrīds Gora. – Tā rezultātā mūsu visu līdz šim bezrūpīgā dzīve, kas koncentrējās uz dzīves kvalitātes uzlabošanu, jaunu radošumu, jaunu brīvības pilnveidošanu, nonākusi atpakaļ pie paša pamata – eksistences un izdzīvošanas jautājuma. Apzināti vai neapzināti izstāde „Gaisma" apliecina stāstu par to, ka mums ir cerība. Jēdziens „gaisma" asociējas ar brīvību, dzīvību, cerību. Gaismu mēs visi varam izmantot kā simbolu, kas sabiedrību stiprina un pauž, ka pat bezcerīgos apstākļos vienmēr ir cerība, ir izeja. Izstādes rezultāts stiprina šo vēstures patiesību, savukārt jauniešiem projekts devis iespēju iemācīties strādāt pat grūtajos pandēmijas apstākļos.
Madonas muzeja vārdā mākslas skolas kolektīvu sveica muzeja direktore Līvija Zepa, uzsverot, ka mākslas skola Madonā ir kā jaunrades sala: – Ja arī visi skolas audzēkņi nekļūs par māksliniekiem, savu apkārtni un dzīves vidi viņi noteikti iekārtos un sakops. Paldies pedagogiem!

9.03.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px