Latvijas Universitātes (LU) Madonas filiāles studenti sekmīgi noslēguši rudens semestri un šonedēļ atsāk studijas pavasara semestrī.
Daži no pirmā kursa studentiem ir pārtraukuši studijas, ar domu pagaidīt situācijas uzlabošanos, kad varēs lekcijas apmeklēt tikai klātienē. Ir studenti, kuri ir pievērsušies citiem dzīves izaicinājumiem un studijas pagaidām pārtraukuši.
– LU Madonas filiāles saimei pagājušais rudens semestris bija ļoti darbīgs, – uzsver filiāles vadītāja Lolita Kostjukova. – Studijām pirmajā kursā uzņēmām programmas "Sporta treneris" 14 studentus no Madonas, Pļaviņām, Smiltenes, Siguldas, Vecpiebalgas, Cēsu, Smiltenes un pat Saulkrastu puses. Programmā "Pirmsskolas skolotājs" uzņēmām 25 studētgribētājas no Madonas, Dzelzavas, Liezēres, Ošupes,
Kokneses, Madlienas, Līvāniem, Gulbenes un citiem novadiem. Studenti novērtē un izmanto iespēju studēt sestdienās un iespējami tuvāk mājām, kas ir gan emocionāli ērtāk, gan finansiāli izdevīgi. Prieks, ka studiju gadu uzsākām klātienē, studenti satika un kaut nedaudz iepazina savus kursabiedrus, bet valstī noteiktā ārkārtējā situācija arī mums lika studiju procesu organizēt attālināti. Tam bijām gatavi, ņemot vērā iepriekšējā semestra pieredzi. Pirmo kursu studentiem tā bija jauna lieta – uzsākt studijas klātienē un pavisam drīz turpināt attālināti. Šāds process daļai studentu bija neierasts, ne visi ar attālināto studiju procesu ir apmierināti, taču pagaidām citas iespējas nav. Kā galējais risinājums studentam ir lēmums pieteikt akadēmisko pārtraukumu un nogaidīt, līdz studijas pilnībā atsāksies klātienē, vai pat eksmatrikulēties. Tikai jautājums – vai nākotne mums būs tāda, kāda tā bija pirms diviem gadiem?
Filiāles vadītāja piebilst, ka digitālo tehnoloģiju lietojumā var saskatīt arī ērtības. Neraugoties uz atsevišķiem iebildumiem par studiju organizāciju tiešsaistē, kopumā studenti pozitīvi novērtē tehnoloģiju un elektroniskā paraksta sniegtās iespējas.
Vaicāta par studentu sekmēm eksāmenos, Lolita Kostjukova komentē: – Pagājušā gada nogalē filiāli sekmīgi absolvēja 35 studenti: trīsdesmit programmas "Pirmsskolas izglītības skolotājs" un pieci programmas "Sporta treneris" studenti. Pirmsskolas skolotāju kurss bija pēdējos gados lielākais, tajā studēja 54 studenti. No visiem absolvēja 30 studentes, kuras bija izpildījušas saistības un noteiktajā termiņā augstskolā iesniegušas noslēguma darbu. Studentu pētījuma tēmas saistītas ar pirmsskolu, piemēram, bērnu vārdu krājuma aktivizēšanu, folkloras žanra izmantošanu, dabas materiālu pielietojumu izziņas intereses veidošanā.
– Prieks par madonieti Sintiju, kuras kvalifikācijas darbu komisija (un to veidoja gan augstskolas docētāji, gan nozares praktiķi) novērtēja ar "izcili". Sešas studentes saņēma teicamu vērtējumu. Sešpadsmit studentes jauno Tīģera gadu ir uzsākušas apņēmīgi, viņas turpina izstrādāt savu pētījumu un izmantos iespēju to aizstāvēt vasaras sākumā. Dažas studentes, kurām bija uzkrājušies nenokārtotu kursu parādi, pārgāja studēt uz Rīgu, kur šos kursus apgūs un kārtos eksāmenus kopā ar attiecīgā semestra studentiem. Dažādu personisku iemeslu dēļ, tai skaitā pārceļoties dzīvot ārpus Latvijas vai mainot nodarbošanos, diplomu šajā gadā nesaņems četras filiāles studentes. Divām no viņām bija atlicis salīdzinoši nedaudz – pabeigt izstrādāt un aizstāvēt kvalifikācijas darbu, jo visi 29 studiju kursi divu gadu laikā bija sekmīgi apgūti. Šādos brīžos, kad ir palicis tik maz līdz pirmajam diplomam, raugoties no malas, ir sāpīgi. Tomēr šķiroties saku, ka filiāles durvis studentēm ir vaļā, ja vien būs vēlēšanās atgriezties studijās, – uzsver vadītāja.
Bez tam filiāles saime lepojas ar pieciem studiju programmas "Sporta treneris" absolventiem: Līgu, Ingusu, Klāvu, Aivi un Gati. Viņi paliks filiāles vēsturē, jo ir pirmie, kuri absolvē jauno studiju programmu un iegūst kvalifikāciju, ko izvēlējās apgūt padziļināti, – kļūt par futbola vai basketbola treneri. Šobrīd Madonas puses un Varakļānu diplomēto treneru saimei ir pievienojušies četri jaunie futbola treneri, Rēzeknē – viena basketbola trenere. Paralēli studijām uzņēmīgie cilvēki paši spēlēja dažādās sporta komandās novada un Virslīgas klubu līmenī. Nav izbrīna, ka sporta treneru pētījuma tēmas saistītas ar attiecīgo sporta jomu, piemēram, par basketbola dribla ātruma izpausmju formu un tehniskā izpildījuma izmaiņām bērniem, par video analīzes pielietošanu un izturības īpašību un ātruma attīstīšanu futbola treniņu procesā, ātrspēka attīstīšanu futbolistiem.
Lai arī studiju process organizēts attālināti Microsoft Teams platformā, sporta treneriem praktiskās nodarbības rudens pusē notika klātienē Madonas sporta centra un Madonas pilsētas vidusskolas renovētajā sporta zālē, ievērojot valstī un augstskolā noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus.
Pagājušā gada nogalē filiālē veiksmīgi tika veikts Sociālo zinātņu fakultātes studiju virziena "Sociālā labklājība" akreditācijas process. – Vēlos pateikties Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniekam Zigfrīdam Goram un Mārcienas pansionāta vadītājai Dacei Zeilei par piedalīšanos sarunās ar starptautisko akreditācijas komisiju, – teic filiāles vadītāja.
Kā studijas turpināsies, jau nedaudz tuvojoties pavasarim? Augstskolas pārstāvji plāno attālinātās lekcijas organizēt līdz februāra beigām un cer, ka pavasara semestra nākamos četrus mēnešus studenti un docētāji tiksies klātienē.
– Plānojam arī jauno studentu informēšanu, no 11. līdz 13. martam Ķīpsalā izstādes "Skola 2022" ietvaros aicināsim studētgribētājus uz LU stendu iegūt detalizētu informāciju par studiju procesu lielākajā Latvijas augstskolā, – informē Lolita Kostjukova. – Marta beigās tiks organizēta Atvērto durvju diena, aprīļa otrajā pusē kā palīgs studiju izvēlē tiks organizēts pasākums "LU Studenta kurpēs". Savukārt maija beigās vidusskolas eksāmenu priekšvakarā organizētā pasākumā LU mācībspēki sniegs padomus un palīdzēs jauniešiem sagatavoties eksāmeniem, jo īpaši izceļot būtiskāko no iepriekšējo gadu pieredzes.
15. martā tāpat kā iepriekšējā gadā LU filiālēs attālināti tiks organizēta reģionālā konference, kas notiks LU 80. Starptautiskās zinātniskās konferences ietvaros. Šā gada konferences tēma – "Ilgtspējīgu vērtību radīšana un sabiedrības labbūtība Latvijas reģionos". Madonas filiāles sekcijā kā referenti aicināti piedalīties LU docētāji, nozaru profesionāļi, LU absolventi.
– Uzskatu, ka sabiedrības ilgtspējīgai attīstībai būtiska ir pētniecības un starpdisciplinaritātes mijiedarbība, katras kopienas izturētspēja un attīstība, sabiedriskā iesaiste un aktivitāte, demokrātija, kvalitatīvas sarunas un diskusijas, vēršot uzmanību uz vēl ciešāku sadarbību starp nozarēm, sabiedrības grupām, paaudzēm un aicinot aizbraukušos novadniekus atgriezties Latvijā, – par konferences pienesumu aizdomājas Lolita Kostjukova. – Ir būtiski, lai mēs stiprinātu universitāti kā vērtību sabiedrībā, dalītos zinātībā, paaugstinātu akadēmisko un pētniecības vērtību sabiedrībā, risinot būtiskus izaicinājumus, arī stiprinātu sadarbību ar vietējām pašvaldībām, kopienām un iedzīvotājiem. Vēlos pilnveidot savu kompetenci šādu pasākumu organizēšanā. Šonedēļ un vēl maijā studentiem organizēsim attālinātu tikšanos ar LU Izglītības zinātņu un psiholoģijas bibliotēkas galveno bibliotekāru Māri Pavlovu par bibliotēkas resursu un datubāzu lietošanu. Līdzīgu praktisku nodarbību plānojam kopā ar mūsu ilggadējo sadarbības partneri – Madonas novada bibliotēku. Iegūtās kompetences studentiem lieti noder, kvalitatīvi izstrādājot gan mājasdarbus, gan noslēguma darbu.
Sekojam līdzi un turam īkšķi par trim LU studentiem, tajā skaitā par madonieti Raimo Vīgantu (Ķīmijas fakultātes maģistrantūras studentu), kuri startē Ziemas olimpiskajās spēlēs Pekinā!
Viennozīmīgi vēlos, lai studenti atkal atgriežas studijās klātienē, lai nezaudētu studētprieku un studiju garu, kāds tas Madonā bijis vairāk nekā 20 gadu. Tad arī studiju vieta, Madonas pilsētas vidusskola, sestdienās čalos, pie kafijas automāta ritēs neformālas sarunas un raisīsies jaunas idejas, pilsētas kafejnīcas pusdienlaikā iegūs vairākus desmitus stiprināties gribētāju, un studenti uz mājām brauks ar Madonas puses ražotāju gardumiem. Jācer, ka marta beigās varēsim tikties un baudīt LU kora "Juventus" 100. gadadienas koncertu LU Lielajā aulā, jo vairāk tāpēc, ka tā mākslinieciskais vadītājs ir madonietis Valdis Tomsons.
9.02.2022.