Vairāk nekā stundu 27. janvāra domes sēdē tika diskutēts par Madonas novada pašvaldības 2022. gada budžeta lēmumprojektu, ko izstrādājusi finanšu nodaļa. Šā gada budžets tika raksturots kā piesardzīgs, lai spētu nodrošināt gan pamata pakalpojumus, gan arī zināmu attīstību novadā; savukārt opozīcija pārmeta, ka iepriekš budžeta projekts nav izskatīts sīkāk, kā arī nav uzklausīti izteiktie ieteikumi.
Budžeta raksturojums
Finanšu nodaļas vadītāja Liene Ankrava atklāja, ka 2022. gada budžeta ieņēmumos ir plānoti 39,6 miljoni eiro, izdevumos – 42,8 miljoni eiro. 3,2 miljonu eiro "deficīts" tāds esot tikai grāmatvedības izpratnē, kamēr realitātē esot pat neliels naudas atlikums starp izdevumiem un ienākumiem.
Lielākā daļa izdevumu, kā ierasts arī citus gadus, ieplānoti izglītībai – 45%, tam seko sociālā aizsardzība – 18%, teritoriju un mājokļu apsaimniekošana – 18%, atpūta, kultūra, reliģija – 7%, sabiedriskā kārtība un citi dienesti – 9%. – Principā budžetu plānojām ļoti, ļoti piesardzīgi, budžetā ir iekļautas algas, atlīdzības, neatraidāmie izdevumi, komunālie izdevumi, degviela, arī ēdināšanas izdevumi. Centāmies visus deputātu priekšlikumus, ko dzirdējām, iekļaut. Bija priekšlikumi samazināt sociālo budžetu, tas tika ļoti ievērojami samazināts, no sākotnēji plānotā bija deputātu priekšlikumi iziet uz nulles budžetu. Šķiet, ka šogad esam tik tuvu šim mērķim kā vēl nekad, jo tiešām budžetā ir iekļautas tikai obligātās algas, komunālie un citi neatraidāmie izdevumi, lai iestādes var funkcionēt un strādāt, – vērtēja Liene Ankrava.
No savas puses domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs atzinīgi uzteica veikto darbu pie budžeta sagatavošanas, kam aizsākums bijis jau kopš novadu apvienošanas, tostarp ar jaunās struktūras izveidi, štatu sarakstu, atalgojumu līmeņu, pabalstu sistēmas izveidi ar domes jau pieņemtajiem lēmumiem.
– Esam apstiprinājuši visas algas, gada beigās – visu jauno štatu sarakstus, jaunās iestādes, esam apstiprinājuši visus pabalstus ar lēmumiem, kādi tie būs un kādos apmēros. Tas viss ir ievērtēts šajā budžetā, pamatā uz vecā Madonas novada bāzes, būtiski palielinot kopējo pabalstu apjomu iedzīvotājiem. Esam saglabājuši bezmaksas ēdināšanu visā novada teritorijā, ieviešam to arī bērnudārzos Ērgļos, Cesvainē, kur tas līdz šim nebija. Tāpat esam lēmuši par ceļu fonda sadalījumu visām apvienībām, pārvaldēm un pilsētai, lemjot, ka tīrām sniegu uz katru lauku viensētu, jo šis pakalpojums ir ļoti vajadzīgs. Kā jau minēja, mums ir ievērtēti visi komunālie pakalpojumi, nenoraidāmie maksājumi, lai iestādes varētu funkcionēt un veikt savu darbību. Mums ir paredzēti 100 tūkstoši tā saucamās „Covid-19" naudas seku novēršanai, kas nepieciešami 2022. gadā; tāpat paredzēti dažāda veida pasākumi un atbalsts, tostarp uzņēmējdarbībā, ko esam apstiprinājuši jau iepriekšējās domes sēdēs, „Madona var labāk!" un citi. Tāpat ir atbalsts sporta, kultūras pasākumiem. Tas, kas šajā budžetā ir papildus, – ir ielikti visi zināmie investīciju projekti, ko pašvaldība šogad realizēs. Skaidrs, ka tādi būs vairāki un vēl nāks klāt citi projekti, bet zināmie ir ievērtēti. Diezgan skaidri varam pateikt, ka 8 miljonus eiro šogad ieguldīsim dažādos projektos. Tajā skaitā iesāktajos projektos, kā, piemēram, Lubānas ielu asfalta līdzfinansējums ir paredzēts, kas šogad jāsamaksā. Cesvaines vidusskolas stadiona kredīta līdzfinansējums, kur jāpabeidz darbi. Arī tipogrāfijas ēkas, industriālās zonas projekts, kas jāpabeidz; vidusskolas 5. kārta, kas jāuzbūvē. Tāpat piešķirts finansējums no Satiksmes ministrijas apvedceļa rekonstrukcijai, kam nepieciešams pašvaldības līdzfinansējums, tas arī ievērtēts budžetā, lai varam šīs investīcijas veikt. Šo visu ievērtējot, mums ir vēl 1,7 miljoni šobrīd nesadalītie līdzekļi – tur ir gan tas, ko esam runājuši iepriekšējās sēdēs par pārdotajiem īpašumiem ap pusmiljonu eiro, ko varēsim lemt, kādā veidā realizēt. Tāpat ir iespēja paņemt līdzfinansējumu vai kredītus cita veida projektiem, ja tādi būs, un es domāju, ka tādi būs, – pauda Agris Lungevičs.
Viņš apstiprināja, ka budžets veidots piesardzīgi, jo pašvaldībai jābūt gatavai iespējamiem pavērsieniem komunālajā sadaļā, tostarp elektrības cenās. – Skaidrs, ka tas ir starts 2022. gadam, pilnīgi skaidrs, ka budžets tiks grozīts – ne vienu reizi vien, kā jau līdz šim to esam darījuši; varbūt šogad tas būs jādara pat biežāk, ņemot vērā kopējo nestabilo situāciju dažādās jomās. Bet mēs būsim tam gatavi un darīsim, – uzsvēra domes priekšsēdētājs.
Cita pieeja budžeta iepriekšējai skatīšanai
Deputāts Andrejs Ceļapīters pārmeta, ka budžeta lēmumprojekts nav likts deputātu balsojumam finanšu un attīstības komitejas sēdē, kā ierasts, bet gan tikai skatīts informatīvi. Turklāt laika gaitā informācija un cipari dažādās budžeta pozīcijās mainījušies.
Viņam tika atbildēts, ka tikušas rīkotas gan klātienes (Ērgļos), gan attālinātās tikšanās (tobrīd strauji pieaugušās saslimstības ar kovidu dēļ) ar apvienību pārvaldēm, iestāžu vadītājiem, lai iepazītos ar situāciju. Kā uzsvēra domes priekšsēdētāja vietnieks Aigars Šķēls, iestāžu vadītājiem, sastādot budžetu, izrādīta uzticība viņu plānošanā un pieejamā finansējuma konkrētajai nozarei ietvaros. – Neuzskatu, ka domes sēdē būtu jādala pannas, katli, rakstāmmašīnas un veļasmašīnas; mums jālemj par kopējiem lielajiem novada cipariem. Par pannām, katliem bija iespēja izteikties, kad pa nozarēm, pa komiteju sēdēm tas tika skatīts, – norādīja Aigars Šķēls.
Liene Ankrava arī piebilda, ka deputātiem bijuši pieejami dažādi finanšu nodaļas sagatavotie apkopojumi, piemēri un aprēķini, kas augšupielādēti datu uzglabāšanas vietnē. – Liela daļa to izmantoja; deputātiem bija arī iespēja atnākt klātienē uz finanšu nodaļas konsultācijām – bija, kas izmantoja arī šo iespēju. Visu šo trīs nedēļu laikā deputātiem bija arī iespēja google mākonī rakstīt savus priekšlikumus, ierosinājumus, kļūdu labojumus – nevienu šādu gan netikām saņēmuši, – atklāja finanšu nodaļas vadītāja.
Agris Lungevičs arī atgādināja, ka par vairākām būtiskām sadaļām, kas ietvertas šā gada budžetā, deputāti jau pieņēmuši lēmumus iepriekšējās domes sēdēs, piemēram, par štatiem, budžetu sociālajiem pabalstiem, ceļu fondu.
„Vēl ļoti daudz darāmā"
Deputāte Vita Robalte gan vērtēja, ka personīgi viņai izteiktie solījumi, atsevišķus jautājumus par 2022. gada budžetu izskatot sociālo un veselības jautājumu komitejā, neesot izpildīti. Tāpat viņas skatījumā, apstiprinot pašvaldības štatu sarakstus, izlaista ļoti būtiska lieta – funkcionālais audits.
– Nevis, lai kādu atlaistu, bet noskaidrotu, vai pienākumi nepārklājas, vai – tieši otrādi – vai kāds ķēdes posms nav iztrūcis, lai pakalpojumu iedzīvotājiem pilnvērtīgi varētu sniegt? Nav pat darba plāna nodaļām. Kā mums var būt, piemēram, attīstības nodaļa, ja mums nav pat attīstības plāna? Kāds ir rezultatīvi sasniedzamais rādītājs šai attīstības nodaļai? Tie pāris atbalstāmie, pirms desmit gadiem izveidotie projekti? Arī skatoties uz mūsu sociālās aprūpes centriem – mēs pat nezinām, kas ir pakalpojuma grozā. Vai friziera pakalpojums ir pakalpojuma grozā? Tas nav aizrādījums vai nonicinājums, mums vienkārši nav vienotas pieejas. To mums tika solīts izdarīt līdz domes sēdei, bet nekādi papildinājumi attiecībā uz šiem jautājumiem nav saņemti, – šos un citus piemērus tam, ka daudzi jautājumi vēl ir risināmi, minēja Vita Robalte.
Viņas izteiktajai replikai, ka darba priekšā vēl daudz, piekrita gan iepriekšējie runātāji, gan domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora. Viņa ieskatā pēdējā pusgada laikā, kopš izveidojies jaunais Madonas novads, paveikts ļoti daudz. Un 2022. gada budžets arī esot par to, lai normāli varētu funkcionēt jaunais novads, dažādās iestādes, tiktu nodrošināti pakalpojumi, un situācija cilvēkiem nepasliktinātos, vēl turklāt apkārt valdošo dažādo krīžu apstākļos. Savukārt nepieciešamības vai jaunu iespēju gadījumā, grozot budžetu, varētu veikt arī jaunas aktivitātes. Deputāts Māris Olte piekrita, ka līdzšinējais domes darbs apstiprina spēju būt fleksibliem; ja budžets tiekot veidots piesardzīgi, tas nebūšot akmenī cirsts un pie tā varēs turpināt strādāt visa gada garumā.
Ar balsu vairākumu, diviem „pret" (Sandra Maksimova, Vita Robalte), vienu „atturas" (Kaspars Udrass), nebalsojot deputātam Andrejam Ceļapīteram, Madonas novada pašvaldības dome nolēma apstiprināt Madonas novada pašvaldības Saistošos noteikumus Nr. 3 „Par Madonas novada pašvaldības 2022. gada budžetu".
8.02.2022.