To sola Zemkopības ministrija, kas, izvērtējot situāciju pārtikas produktu tirgū un reaģējot uz svaigpiena iepirkuma cenas pieaugumu, sagatavojusi nepieciešamās izmaiņas normatīvajos aktos, kas palielinās atbalsta likmes pienam programmā "Piens un augļi skolai".
Kā tiek vēstīts ZM preses relīzē, tādējādi, valdībai apstiprinot izmaiņas, arī turpmāk Latvijas pirmsskolas izglītības iestāžu bērni un 1. līdz 9. klašu skolēni, līdzīgi kā iepriekš, trīs reizes nedēļā saņems bezmaksas pienu, kas ražots mūsu valsts piena pārstrādes uzņēmumos.
Arī AS "Lazdonas piensaimnieks" gaida to februāra dienu, kad zinās galīgo lēmumu.
Piena pārstrādes uzņēmums "Lazdonas piensaimnieks" programmā "Skolas piens" iesaistās jau 20 gadu un darbojas kopš tās pirmsākumiem.
Kopš "Lazdonas piensaimnieks" iepērk arī bioloģiski slaukto pienu, skolēniem tiek piegādāts augstvērtīgais produkts – biopiens.
Uzņēmuma "Lazdonas piensaimnieks" valdes priekšsēdētāja Elvīra Utināne uzskata, ka "Skolas piena" programma, kas pastāv daudzus gadus ar mērķi sniegt ieguldījumu veselīga uztura paradumu veidošanā jau no bērnības, ir jāturpina, taču ir jāsaprot arī uzņēmumu situācija. – Viss jau ir nokavēts un novēlots, un ļoti lēnām virzās process. Jau decembra sākumā rakstīju Zemkopības ministrijai vēstuli par radušos situāciju. Palielinoties ražošanas izmaksām, mainoties svaigpiena iepirkuma cenām, arī "Skolas piens" kļuva dārgāks. Jauki jau tas skan, ka "Lazdonas piensaimnieks" piedalās "Skolas piena" programmā. Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests nebija atradis finansējumu tādā apjomā, kā tas būtu nepieciešams pēc šābrīža situācijas, tāpēc piena piegāde skolām notiek dažādi, ir uzņēmumi, kas to veic ar mīnus zīmi. Projektā ir minēts, ka uzņēmumiem, kas darbojas programmā, palielinās samaksu par 23%, taču tas vispār nesedz pašizmaksu. Ne jau tikai izejvielai vidējā cena ir palielinājusies par 30%, bet arī viss pārējais, kā elektrība, degviela, darba-spēks u. c. Mēs neesam pārtraukuši sadarbību programmā "Piens un augļi skolai", bet pastāv atklāts jautājums, vai mēs vēl darbosimies nākamgad.
Akciju sabiedrības "Lazdonas piensaimnieks" valdes locekle Elvīra Utināne saka, ka pagaidām ir tikai atbalsta projekts, atbalsts nav rasts, bet no Zemkopības ministrijas ir atnākusi vēstule, kur solīts, ka atbalstu varētu piešķirt no 2022. gada 1. janvāra. Tuvākajā valdības sanāksmē spriedīs par šo jautājumu. – Gaidām lēmumu un arī atbalstu, kas stāsies spēkā no 1. janvāra, bet ir svarīgs arī atbalsta apmērs. Mums, piensaimniekiem, apgrozāmo līdzekļu ir tik, cik ir, visi izjūtam gan energoresursu, gan visu citu cenu izmaksu palielinājumu. Pašlaik pienu skolām, kur bērni mācās klātienē, piegādājam, cerot, ka atbalstu par skolas piena sadārdzināšanos piešķirs, – pauž Elvīra Utināne.
Atbilstoši ZM sagatavotajiem priekšlikumiem, atbalsta likmes plānots palielināt pienam, kas ražots atbilstoši "zaļās" vai "bordo karotītes" prasībām un tiek fasēts iepakojumā virs 250 ml, no pašreizējiem 0,70 eiro par litru uz 0,87 eiro litrā, šādam pienam mazajos porciju iepakojumos līdz 250 ml no pašreizējiem 0,95 eiro par litru uz 1,11 eiro litrā, bioloģiskajam pienam – par 2 centiem par litru.
Sagaidāms, ka ZM sagatavotās izmaiņas steidzamības kārtībā tiks izskatītas valdības sēdē februāra pirmajā pusē.
ZM īstenotajā ES atbalsta programmā "Piens un augļi skolai" kopumā ik gadu piedalās vidēji 90% pirmsskolas izglītības iestāžu bērnu un 1.-9. klašu skolēnu. Šo gadu laikā kopumā ir izdzerts 40,5 tūkstoši tonnu piena, viena mācību gada laikā bērniem izdzerot vidēji 2,5 tūkstošus tonnu piena. Programmā 2019.-2021. gadā bērni bez maksas saņēma 8024 tonnas Latvijā ražota piena.
8.02.2022.