Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Sadarbības līgums par atskurbšanas pakalpojumu

LAURA KOVTUNA

Autors • 27.01.2022.

Sadarbības līgums par atskurbšanas pakalpojumu
Burtu lielums

Atskurbšanas pakalpojuma sniegšana, kas saskaņā ar likumu „Par pašvaldībām" ir brīvprātīga pašvaldības iniciatīva, līdz šim Madonas novadā netika veikta. Tomēr, kā izskanēja 18. janvāra domes ārkārtas sēdē, ik mēnesi ir vairāki iedzīvotāji, kurus būtu nepieciešams nogādāt atskurbšanai, tādēļ Madonas novada pašvaldība lēma par sadarbības līguma noslēgšanu ar Balvu novada pašvaldību šāda pakalpojuma nodrošināšanai.

Pirms domes sēdes noritējušajā finanšu un attīstības komitejas sēdē deputāts, sociālo un veselības jautājumu komitejas vadītājs Andris Sakne vērtēja, ka līdz šim Valsts policijas (VP) Madonas iecirknis daļēji ar atskurbšanas pakalpojuma neesamības problēmu ticis galā savās telpās; tomēr arī policijai jāievēro noteiktais stundu skaits, cik ilgi iereibušu personu drīkst aizturēt. Tādēļ nereti radušās situācijas, kad, piemēram, vēl iereibusi persona jāizlaiž pulksten 2, īsta risinājuma nav bijis arī tiem gadījumiem, kad no ģimenes jānošķir iereibis varmāka, u. c.
Tādēļ, uzklausot arī VP Madonas iecirkņa vadītāja Gundara Tropa viedokli un redzējumu problēmas risināšanai, sagatavots lēmumprojekts par sadarbības līguma noslēgšanu ar Balviem. Andris Sakne atklāja, ka kaimiņu novadā izveidota moderna atskurbtuve, kas spēj nodrošināt visu nepieciešamo prasību ievērošanu šāda pakalpojuma sniegšanā.
– Tur ir ar visiem štatiem, noteikumu prasībām, tur droši cilvēku var aizvest, ka būs arī mediķa uzraudzībā. Uz Balviem nogādās policija, vairāk tas domāts par tādiem klientiem, kas jāizņem no ģimenes, kaut kur jānogādā un jānotur tā diennakts, – īsumā raksturoja Andris Sakne.

Tuvākas atskurbtuves nav
Deputāti Sandra Maksimova un Andrejs Ceļapīters vēlējās noskaidrot, vai tiešām citur tuvumā neesot pieejama atskurbtuve, taču Andris Sakne atklāja, ka pēc viņam pieejamās informācijas tādas neesot ne, piemēram, Gulbenē, ne Jēkabpilī. Jēkabpilī esot tikai nakts patversme, ar ko Madonas novada pašvaldība jau sadarbojas tādu iedzīvotāju nogādāšanā, kuriem nav savas mājvietas, bet viņi nedrīkst būt alkohola reibumā.
– Tas nav loģiski no izmaksu viedokļa, tas varbūt ir formāls variants. Bet dzīvē to taču nevar realizēt – 85 kilometri uz vienu pusi, 170 kilometri kopā, lai vienu dzērāju aizvestu līdz Balviem. Pēc tam, kad viņš būs atskurbis, parasti viņi ir bez naudas, tādi kā no ielas savākti, tad acīmredzot jābrauc pakaļ. Policijai taču arī nav bezizmēra finansējuma degvielai, lai braukātu šādus gabalus, piedevām policijai ir pietiekami labi aprīkota pēc remontiem atskurbšanas telpa, kur šo alkoholiķi varētu izvietot. Tas vienkārši juridiski jāsakārto. Piedāvātais ir formāls risinājums, bet ne pēc būtības, – kritiski uz sadarbības līguma slēgšanu ar Balvu atskurbtuvi raudzījās Andrejs Ceļapīters.
Atbildes replikā Andris Sakne pauda, ka atskurbušajiem klientiem tiekot iedota ceļanauda atpakaļceļam. Viss šis pakalpojums kopumā sanākšot lētāk, nekā Madonā būvēt savu atskurbtuvi, jo tā nevar būt vienkārši telpa, kur iereibušajiem uzturēties, – jāatbilst higiēnas prasībām, jānodarbina arī mediķis, dežuranti. Ministru kabineta noteikumos Nr. 570 pausts, ka atskurbtuves pakalpojuma sniegšanas vietā jābūt uzņemšanas telpai, atskurbināšanas telpām atsevišķi vīriešiem un sievietēm, dušas un tualetes telpām, telpai personālam un arī uzkopšanas līdzekļiem.
Sandra Maksimova piekrita paustajam: – Ir tāda lieta, ka likumā ir pagaidu aizsardzība pret vardarbību, ko Andris jau teica. Šajā momentā tiek izņemts tas cilvēks, jo iepriekš bija tā, ka viņu it kā izmet no mājas, kur dzīvo, kā varmāku. Ja viņš ir dzēris, neviens nelikās ne zinis, bet nu likumdošanā ir tā, ka jānogādā šajā atskurbšanā. Tā ir. Tas vispār, ja tā padomā, ir lētākais variants, jo Madonai šādā telpā būtu atkal kaut kādi remonti jāveic, tā nav atbilstoša tam, kādai jābūt.
Domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs un viņa vietnieks Aigars Šķēls uzsvēra, ka līdz šādam risinājumam nonākts tieši diskusijā ar Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Madonas iecirkņa priekšnieku Gundaru Tropu, kas kā tuvāko, piemērotāku vietu šāda pakalpojuma nodrošināšanai minējis Balvus.

Kas par to maksās?
Savukārt deputāts Andris Dombrovskis vēlējās uzzināt, kam tiek piestādīts rēķins par izmantoto pakalpojumu. Sadarbības līgumā noteikts, ka to sedz klients, kurš saņem pakalpojumu atbilstoši 2020. gada 20. marta Balvu novada domes lēmumam „Par Balvu novada pašvaldības policijas pakalpojuma „Personas atskurbināšana" maksas cenrāža apstiprināšanu". Tajā minēts, ka uzturēšanās reize atskurbtuvē maksā 50,99 eiro (ar PVN). Dušas izmantošana atskurbtuvē izmaksā 1,40 eiro (ar PVN). Ja no pakalpojuma saņēmēja administratīvās teritorijas uz atskurbtuvi atvestais klients noteikto samaksu neveic, izmaksas sedz pašvaldība. Saskaņā ar Ministru kabineta protokollēmuma (Nr. 24, 48. §) 3.1. apakšpunktā noteikto Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija apmaksā pašvaldības izdevumus līdz 15 eiro apmērā par katru atskurbšanas telpā ievietoto personu.
Tomēr vēl ne līdz galam atbildēts jautājums saglabājas par transporta nodrošināšanu, lai iereibušos Madonas novada iedzīvotājus nogādātu atskurbšanai Balvos. Kā jau izskanēja komitejas sēdē, līdz ar līguma noslēgšanu to veiks Valsts policijas Madonas iecirkņa darbinieki. Tomēr, kā pēc komitejas un domes sēdēm laikrakstam „Stars" apstiprināja Gundars Trops, tas esot pagaidu risinājums sākuma periodam.
– Šobrīd šo pakalpojumu nodrošinām, savukārt pašvaldība nāca pretī un noslēdza līgumu (ar Balviem par atskurbšanas pakalpojuma izmantošanu. – Aut.). Reāli tā ir pašvaldības sāpe par šiem transporta izdevumiem. Pagaidām nekas netiek piestādīts, tā ir arī it kā pašvaldības policijas kompetence, mums ir arī kārtībnieki, tāpēc šobrīd šī jautājuma izskatīšana vēl ir procesā. Saprotams, ka Valsts policijas funkcija nav transporta jeb taksometra funkciju nodrošināšana. Šobrīd vienkārši izpalīdzam, ejam pretī, bet ar laiku, ceru, šī lieta tiks atrisināta un sakārtota. Policijai rodas papildu izdevumi, laika patēriņš, un tā vietā, lai veiktu šo pakalpojuma transportu, darbinieks varētu nodarboties ar tiešo funkciju veikšanu. Runājam, komunicējam un domājam, kā šis transporta jautājums ir atrisināms, – komentēja Gundars Trops.
Viņš atklāja, ka 2021. gadā 69 gadījumos bijusi nepieciešama tūlītēja iereibuša varmākas izolācija no ģimenes konflikta laikā, savukārt 143 gadījumos iedzīvotāji sabiedriskā vietā atradušies tādā alkohola reibumā, ka nav spējuši patstāvīgi pārvietoties, un viņi nogādāti savā dzīvesvietā. Pēc būtības tās aizvadītā gada laikā ir bijušas vairāk nekā 200 personas, kuras būtu jānogādā atskurbšanas pakalpojuma saņemšanai, sacīja Madonas iecirkņa priekšnieks.
Ar balsu vairākumu un vienu balsi „pret" (Andrejs Ceļapīters) Madonas novada pašvaldības dome nolēma slēgt līgumu ar Balvu novada pašvaldību par Balvu novada pašvaldības policijas atskurbtuves sniegto pakalpojumu izmantošanu.

28.01.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px