Nereti var novērot skatus, kad atkritumu laukumos iedzīvotāji pie sadzīves atkritumu konteineriem novietojuši lielgabarīta atkritumus – mēbeles, būvgružus, sadzīves tehniku. Atkritumu apsaimniekotāji to savāc, lai gan par lielgabarīta atkritumu nodošanu būtu jāparūpējas pašiem iedzīvotājiem.
Regulāri šāda situācija, kad pie sadzīves atkritumu konteineriem tiek izmests viss iespējamais, ir novērojama arī Jaunkalsnavā. Mārcienas, Bērzaunes, Vestienas un Kalsnavas pagastā par atkritumu izvešanu rūpējas SIA „Bērzaunes komunālais uzņēmums", kas norāda, ka šādas problēmas ir ne tikai šajos pagastos, bet novadā un valstī kopumā.
– Saprotams, ka iedzīvotājiem nokalpojušās mēbeles, sadzīves tehnika un citi lielgabarīta atkritumi kaut kur ir jāliek. Tas ir maksas pakalpojums, un to var pasūtīt uzņēmumā. Tāpat tos paši var nodot poligonā un norēķināties. Diemžēl reālā situācija ir citādāka – iedzīvotājiem vieglāk ir atkritumus novietot laukumos. Jāsaka, ka šajās situācijās cilvēkiem negribas maksāt par šo pakalpojumu atsevišķi. Piemēram, Sauleskalnā laukumā ir izvietotas kameras, aplūkojot ierakstus, var konstatēt, kas šos atkritumus neatļauti ir novietojis. Ir sodīti, ir lūgta policijas palīdzība, bet ne visos gadījumos var konstatēt pārkāpējus. Reizi divās nedēļās apbraukājam laukumus, ja ir lielgabarīta atkritumi, tos savācam, satīrām, tomēr atkal un atkal šādas situācijas atkārtojas. Gribas, lai pagasti un novads ir tīri un sakopti, – norāda Māris Belorags, SIA „Bērzaunes komunālais uzņēmums" valdes loceklis. – Sadarbojamies ar SIA „Madonas namsaimnieks", un jāatzīst, ka šādas problēmas ir arī viņu apkalpojamajā teritorijā. Grūti ar to cīnīties. Manuprāt, vislabākais veids būtu pašvaldības policijas izveidošana. Lai kā negribētos, tomēr šādi iedzīvotāji būtu jāsoda, varbūt tad aizdomātos un paši rūpētos par tīrību un kārtību. Novērots, ka lielgabarīta atkritumus pie konteineriem visbiežāk novieto diennakts tumšajā laikā, kad mazāk tiek pamanīti. Situācija ir bēdīga, jārod risinājumi, kā to novērst.
Nereti ir gadījumi, kad arī šķirojamo atkritumu konteineros tiek samesti priekšmeti, kuriem tur nepavisam nevajadzētu būt.
Māris Belorags stāsta: – Šķirojamo atkritumu konteineri ir izvietoti katrā pagastā vairākās vietās, lai iedzīvotājiem būtu plašākas iespējas šķirot un ērti piekļūt. Vēlos uzteikt Jaunkalsnavas, Mārcienas, Bērzaunes un Sauleskalna iedzīvotājus, kuri to dara ļoti apzinīgi. Tomēr ir vietas, kur konteinerus izmanto arī citu atkritumu izmešanai. Piemēram, ir bijuši gadījumi, kad mašīna aizbrauc iztukšot konteinerus, bet tur samesti ķieģeļi vai sadzīves atkritumu maisiņi. Protams, šie konteineri tiek izbrāķēti. Tā ir iedzīvotāju atbildība. Uz katra konteinera ir informācija, ko tajā drīkst mest, kā pareizi jāšķiro, bet ne visi to ievēro. Manuprāt, novadā kopumā atkritumu šķirošanas iespējas ir plašas, šī joma ir ļoti sakārtota. Cilvēkiem konteineri ir brīvi pieejami, atliek tikai šķirot un to darīt pareizi.
12.01.2022.