Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Uzņēmējiem jāmaksā par dalīto atkritumu izvešanu

LAURA KOVTUNA

Autors • 03.01.2022.

Uzņēmējiem jāmaksā par dalīto atkritumu izvešanu
Burtu lielums

Līdz ar jaunā gada iestāšanos juridiskajām personām Madonas novadā būs jāmaksā par dalīto atkritumu izvešanas pakalpojumu, ko nodrošina SIA „Madonas namsaimnieks". Šādas izmaiņas ieviestas, lai pašvaldības kapitālsabiedrība spētu segt zaudējumus, kas pagājušajā gadā sastādīja ap 1000 eiro mēnesī, izvedot juridisko personu dalītos atkritumus bez maksas.

Kā uzsvēra SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Oskars Janovičs, juridiskajām personām par pašiem dalītajiem atkritumiem joprojām nav jāmaksā. 4,85 eiro par konteineru (bez PVN) ir maksa tikai par izvešanu jeb transporta pakalpojumu. Savukārt fiziskām personām jeb iedzīvotājiem viss joprojām paliek pa vecam.
Saņemot jautājumus no uzņēmējiem, kādēļ šādas izmaiņas plānots ieviest ar 2022. gada 1. janvāri, deputāts Andrejs Ceļapīters ierosināja to informatīvi izskatīt 21. decembra domes ārkārtas sēdē.
– Uzņēmēji interesējās, kāpēc un uz kāda pamata tiek prasīta maksa par šķiroto atkritumu – kartons un citi atkritumi, kurus var pārdot otrreizējai pārstrādei – izvešanu no jaunā gada, – jautājumu uzdeva Andrejs Ceļapīters.
Oskars Janovičs skaidroja, ka 2019. gadā, apstiprinot jauno sadzīves atkritumu izvešanas tarifu, šādas izmaksas netikušas iekļautas tarifā – tajā iekļautas tikai publisko laukumu savākšanas izmaksas.
– Šobrīd dalīto atkritumu savākšana no juridiskām personām, ko neviens likums nenoteic, ka būtu jādara par velti un jāsedz no uzņēmuma līdzekļiem, principā „Madonas namsaimniekam" rada vidēji 1003 eiro/mēnesī zaudējumus. Reālie izdevumi ir 1676 eiro. Nododot šos atkritumus, iegūstam tikai 673 eiro. Esam konsultējušies arī ar ZAAO, viņi šādu samaksu uzņēmējiem piemēro jau no 2020. gada sākuma. 2019. gada beigās izsūtīja paziņojumus, un nu jau divus gadus piemēro šādu maksu par izvešanas pakalpojumu. Par pašiem atkritumiem nekas uzņēmējiem nav jāmaksā, tikai par izvešanas pakalpojumu, – plašāk komentēja Oskars Janovičs.
Viņš arī piebilda, ka izmaksu piemērošana dalīto atkritumu izvešanai mudinās uzņēmējus godprātīgāk aizpildīt šos konteinerus.
– Reāli dabā apsekojot šos konteinerus, brīžiem ir tā, ka konstatējam iemestas pāris kartona kastes, kas nav pat saplacinātas. Paskatoties, ko esam savākuši pa šā gada (2021. gads. – Aut.) deviņiem mēnešiem, vidēji mēnesī esam izveduši ap 642 kubikmetriem. Pārvēršot to tonnās, ko nosver, braucot iekšā mūsu teritorijā, tās ir 15 tonnas mēnesī. Kas ir 24 kg/kubikmetrā. Tas brīžiem izskatās pēc tā, ka pārvadājam gaisu, nevis dalītos atkritumus. Ir, protams, uzņēmēji, kas ļoti godprātīgi saplacina kartonu un arī piepilda konteinerus normāli, bet 2/3 ir tādi, kur vienkārši neseko līdzi, ko un kā pilda iekšā šajos konteineros, – būtisku problēmu iezīmēja Oskars Janovičs.
Turklāt visiem skaidrs, ka degvielas izmaksas pēdējā laikā krietni augušas, kas arī „Madonas namsaimniekam" licis domāt, kā šos zaudējumus nosegt.
Deputāts Andrejs Ceļapīters gan sprieda, ka šādas izmaiņas vajadzētu ieviest pašvaldības saistošajos noteikumos, jo tas veicinātu diskusiju gan no pakalpojuma saņēmēju, gan „Madonas namsaimnieka" puses, nonākot pie labākā risinājuma.
– Kāda atšķirība, vai tie ir iedzīvotāja sašķirotie dalītie atkritumi pārstrādei vai uzņēmuma? Pēc 20 gadiem mēs atgriežamies pie tā, ko man izdevās likvidēt, – ka bija dažādi tarifi juridiskajām un fiziskajām personām. Atkritumi ir atkritumi, un pakalpojums ir pakalpojums. Ja dalītie atkritumi no koplietošanas laukumiem tiek savākti bez papildu maksas, tad arī uzņēmējiem tieši tāds pats pakalpojums ir jāsaņem mūsu novada teritorijā, ar mūsu regulētiem saistošajiem noteikumiem. Ja ir citi risinājumi, par tiem jāspriež un saistošie noteikumi ir jāgroza, – viedokli pauda Andrejs Ceļapīters.
Lai arī domes sēdē tika nolemts konsultēties ar pašvaldības juristiem, vai šādas izmaiņas būtu jāatrunā saistošajos noteikumos, laikrakstam „Stars" Oskars Janovičs akcentēja, ka minētie pašvaldības noteikumi regulē sadzīves atkritumu apsaimniekošanu novada administratīvajā teritorijā. Tajos arī minēts, ka par pakalpojumiem, kas neskar sadzīves atkritumus un domes noteikto sadzīves atkritumu tarifu, uzņēmums var vienoties ar pakalpojuma saņēmēju par atsevišķu samaksu, kas arī esot šis gadījums. Turklāt uzņēmumam jāvadās arī pēc Atkritumu apsaimniekošanas likuma.
Domes sēdē deputāti Andris Dombrovskis, Aivis Masaļskis un Zigfrīds Gora vērtēja, ka nedrīkst veicināt situāciju, kas rada zaudējumus pašvaldības uzņēmumam, ja reiz turklāt šī pakalpojuma sniegšanai ir pamatotas izmaksas. Juridiskajām personām ar izmaksām jārēķinās, kā par jebkuru pakalpojumu. Kā atzīmēja Aivis Masaļskis, „uzņēmēji taču var vest dalītos atkritumus uz publiskajiem laukumiem, vest pie paša apsaimniekotāja. Iespēja, kā izdzīvot, paliek. Nav tā, ka apliekam ar pēkšņām, neizbēgamām izmaksām."
Oskars Janovičs apstiprināja, ka divi uzņēmumi šobrīd atteikušies no „Madonas namsaimnieka" piedāvātā pakalpojuma par dalīto atkritumu izvešanu, tā vietā pašiem vedot šķirojamos atkritumus uz laukumu. Tādā gadījumā „Madonas namsaimniekam" nekas par šādiem atkritumiem nebūs jāmaksā arī turpmāk; paliek vien pašu izmaksas par transportu.
Tāpat esot juridiskās personas, kuras savāc kartonu bez konteinera. – Tur tiks piemērota izbrauciena maksa, tie paši 4,85 eiro plus PVN. Ja nepieciešama arī iekraušana, ko veic mūsu darbinieki, tas būs 10,50 eiro/par stundu plus PVN, – piebilda Oskars Janovičs.

4.01.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px