Ienākot veikalā "Bitenieks" Madonā, gaiss smaržo pēc nektāra, tīkams aromāts ir arī vaska svecēm, nedaudz vasaras safasēts gan medus trauciņos, gan tēju piedāvājumā, bet eglīte un svecītes atgādina par to, ka tuvojas Ziemassvētki.
Lai arī joprojām ir ārkārtējā situācija un pārāk daudz ziņās dominē koronavīruss, nekas jau dzīves ritumā nav mainījies. Ir gada nogale, ar joni tuvojas Ziemassvētki, un priecīgu noskaņu rada biškopības specializētā veikala gaisotne. Kā atzina veikala "Bitenieks" pārdevēja Ināra Bondare, kas te strādā kopš veikala atvēršanas, svētku laikam ir sagatavots gan daudzveidīgs vaska sveču, gan medus, gan tēju, krūzīšu un suvenīru piedāvājums, biškopjiem – inventārs un citas darbam dravā noderīgas lietas.
Ziemassvētku laikā parasti daudzi īpaši novērtē biškopības produkciju dāvanām, un ir ļaudis, kas izvēlas vaska sveces, jo to smarža ir ar medus aromātu, attīra gaisu, ko elpojam. Galvenais, ka gan svētku laikam raksturīgās sveces, gan viss biškopības produkcijas piedāvājums ir vietējais. ZS "Jaunspieķi" ir arī viena no zīmola "Novada garša" saimniecībām Latvijā. Tā kā saimniecība atrodas Cesvaines apkārtnē, to apliecina arī Cesvaines pils torņi, kas skatāmi uz "Jaunspieķu" produkcijas etiķetes.
Kā uzsvēra ZS "Jaunspieķi" dravas saimnieks, Latvijas Biškopības biedrības (LBB) Madonas nodaļas vadītājs Jānis Puriņš, Latvijā biškopība joprojām ir nozare, kur produkcija top tīrā, nesabojātā vidē, un arī bišu vasks, no kā gatavo sveces, ir bez jebkāda piejaukuma.
ZS "Jaunspieķi" Cesvainē darbojas kopš 1992. gada. Kopš 2000. gada "Jaunspieķu" biškopības produkcija bija nopērkama veikalā "Strops", kas savulaik atradās Saieta laukumā 4 Madonā, bet no 2015. gada 28. oktobra SIA "Ziedi AV" veikals "Bitenieks" atvērts Madonā, Raiņa ielā 22.
– Pamazām, iekārtojot veikalu "Bitenieks", radās piedāvājums biškopjiem – inventārs, bišu barība, kā arī te tiek realizēts medus, bišu maize, ziedputekšņi, propoliss, to maisījums medū, vaska sveces, SIA "Deiva" ziedes utt. Biškopības produkcijai atvēlēta goda vieta, bet īstenota iecere, lai te būtu nopērkamas arī zāļu tējas, turklāt līdzās
A. Tereško tēju komplektiem izvēlei ir pašu savāktās liepziedu, sarkanā āboliņa, vērmeļu, raskrēsliņu, raudenes, asinszāles, citronmētras, aveņu, gaiļbiksīšu, ugunspuķes tējas, tāpat skaistas krūzītes, suvenīri un cits, – iepazīstināja Jānis Puriņš.
Uz jautājumu, vai vajag arī tirdziņus, ja produkcijas noietam ir savs veikals, Jānis Puriņš atbildēja: – ZS "Jaunspieķi" prioritāte ir bišu māšu ražošana un jaunsaimju pavairošana, veiksmīgi šogad padevās bišu māšu sēklošana. Visu darāmo nemaz nevar aptvert, visu nevar paspēt, ja ir savs veikals, tad tirdziņi paliek sekundāri, vismaz mums.
Vaicāts, kā pandēmija ir ietekmējusi nozares un veikala darbu, ZS "Jaunspieķi" saimnieks Jānis Puriņš vērtēja: – Tā kā tirgojam gan bišu barību, gan pārtiku, biškopības piederumus, tik ļoti veikala darbību ierobežojumi nav ietekmējuši. Interesanti, ka pandēmijas pirmajā vilnī apgrozījums atsevišķās pozīcijās pat nedaudz palielinājās, jo pēc medus, biškopības produktiem – bišu maizes, ziedputekšņiem, propolisa -, kas kalpo imunitātes stiprināšanai, veselības nostiprināšanai, pieprasījums palielinājās. Taču biškopim kā ražotājam beidzamā mēneša laikā ir cita problēma, tas ir kā šoks par cenu kāpumu, kas skar pilnīgi visu. Pēdējo nedēļu laikā ir palielinājusies vāciņu cena par 20%, par 25% – burku cenas, nupat mainījās plastmasas spainīšu cenas, papīram cena ir palielinājusies par 20%, bet iepakojumam izmantojam papīra maisiņus. Arī stropu cena ir uzlēkusi augšā sakarā ar kokmateriālu cenu kāpumu. Kosmosā ir ietiekušās elektrības cenas. Tādā situācijā – ko darīt? Nevar taču cenas celt debesīs, jo jau tagad jūtams, ka cilvēkiem nav pirktspējas. Ja kas traucē strādāt – tās ir visas ekonomiskās lietas. Tas jau ir globāli, arī citviet pasaulē tā notiek, taču neesam sagatavoti ieraudzīt, ka arī biškopības produkcijai ir sava vērtība, un cenu nevar atraut no kopējās tendences.
Par gada veiksmēm LBB Madonas nodaļas vadītājs Jānis Puriņš atzina: – Medus un biškopības produkti, īpaši bišu maize beidzot ir topā.
Kāds ir vēlējums biteniekiem, Latvijas Biškopības biedrības Madonas nodaļas dalībniekiem? Jānis Puriņš pauda: – Saglabāt dzīvesprieku un pamatvērtības, mēģināt nokratīt nost dzīves smagumu. Protams, ir jāmainās līdzi un būs jāpielāgojas apstākļiem, bet biškopji bija, ir un būs vajadzīgi. Darām labu darbu, ražojam vajadzīgu un derīgu produkciju, un, lietojot ik dienu medu, bieži pēc zālēm uz aptieku nav
jāiet.
17.12.2021.