Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Pastkastītēm jābūt viegli pieejamām

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 14.12.2021.

Pastkastītēm jābūt viegli pieejamām
Burtu lielums

Šogad sniegs mūs patiešām lutina, tomēr tas nereti sagādā arī dažādas problēmsituācijas. Viena no tām – piesnigušie ceļi un ielas, kas apgrūtina pārvietošanos. Šie laikapstākļi galvassāpes rada arī pastniekiem, kuri diendienā pārvietojas gan pa pilsētu, gan lauku teritorijām, lai iedzīvotājiem piegādātu preses izdevumus, vēstules un citus sūtījumus. Visbiežāk nākas saskarties ar situācijām, kad pastkastītes nav pieejamas, tās ir ieputinātas un slapjas.

Pastnieki vēlas vērst uzmanību šai problēmai, jo ne vienmēr iespējams līdz pastkastītei aizbrist. Lai arī lauku ceļi un galvenie ceļi ir iztīrīti, bieži pastkastītēm priekšā ir sastumti sniega vaļņi, kas apgrūtina piekļūšanu tām. Pastniekiem jābrien pa dziļām kupenām.
– Situācijas, kad pastkastītes ir ieputinātas vai tām priekšā sastumti milzīgi sniega vaļņi, gadās bieži gan pilsētā, gan laukos. Pilsētā vistrakāk, kad pie privātmājām kastītes ir tālāk no ceļa, piekļūt ir sarežģīti, jo ceļš līdz tām nav iztīrīts, ir jābrien pa kupenām, kājas kļūst slapjas, bet pastniekiem taču lielākā dienas daļa jāpavada, turpinot savu darbu ar slapjām kājām. Tāpat ir arī daudzviet laukos, bet esmu novērojusi, ka mājās, kur dzīvo vecāka gadagājuma cilvēki, ceļš līdz pastkastītei vienmēr ir iztīrīts, – norāda pastniece Iveta Škutāne, kas korespondenci nogādā gan pilsētā, gan Sarkaņu pagastā. – Jaunāka gadagājuma cilvēki reti kad aizdomājas, ka šie celiņi būtu jāiztīra, un tad ir neapmierināti, ja kādreiz korespondence nav piegādāta, jo pastnieks nevar piekļūt pastkastītei. Pilsētā šī problēma ir izteiktāka, jo biežāk ietves tiek tīrītas, šo darbu veic ar tehniku un aizstumj priekšā vaļņus. Tepat Madonā ir iestādes, kur pastkastītes ir telpās vai pie pašām durvīm. Nokļūšana līdz tām ir problemātiska, jo sniegs nav tīrīts, ir iebristas tikai pastnieka pēdas. Lielākoties tās ir privātmājas un iestādes, kur tiek abonēta prese un kur pastnieks dodas regulāri. Saprotu, ja ceļš līdz pastkastītei netiek tīrīts gadījumos, kad vienīgais, ko cilvēks saņem, ir kāda reklāma vai rēķins, vai, piemēram, „Madonas Novada Vēstnesis", kas tiek piegādāts katrā pastkastītē. Iedzīvotāji bieži neaizdomājas par šādu it kā sīkumu, bet mums, pastniekiem, tas ir ļoti nozīmīgi.
Ziemā pastniekiem problēmas sagādā pārvietošanās arī pa lauku teritorijām.
Turpina Iveta: – Katrā gadalaikā nākas saskarties ar kādām problēmām. Ziemā ne vienmēr visi ceļi ir iztīrīti, jo skaidrs, ka teritorijas ir lielas, nevar visu tik ātri paspēt. Tāpat vaļņi traucē apgriezties vai samainīties ar pretimbraucošo auto. Atkusnī ceļi kļūst mīksti, arī tas rada bažas, vai kaut kur ar mašīnu „neiesēdīšos". Tāpat ir problēmas, kad ceļi ir apledojuši. Daudzi uzskata, ka pastnieka darbs ir viegls, tomēr nepavisam tā nav. Piedzīvotas dažādas situācijas, kas apgrūtina pasta pakalpojumu sniegšanu.
Pastnieki vēlas vērst uzmanību arī uz pastkastīšu novietojumu. Noteikumi paredz, ka pastkastītēm jābūt izgatavotām no izturīga materiāla. Ja pastkastīti izvieto ārpus ēkas, tai ir jābūt aizsargātai no nokrišņu iekļūšanas tajā. Pie atsevišķām privātmājām tās novieto pie mājas teritorijas ieejas žoga vai citā labi apgaismotā un drošā vietā.
Pie atsevišķām privātmājām, kas ietver savrupmājas, viensētas, dvīņu un rindu mājas, pastkastītes novieto pie mājas teritorijas ieejas žoga (sētas) vai citā labi apgaismotā un drošā vietā, kas ir pieejama pastniekam (pasta piegādātājam) jebkurā laikā. Uz pastkastītēm ir jānorāda mājas numurs vai mājas nosaukums un dzīvokļa numurs, ja tāds ir. Ja privātmāja atrodas pie pievedceļa (ceļš, kas savieno tuvāko valsts vai pašvaldības autoceļu ar attiecīgo privātmāju), pastkastītes un pastkastīšu punkti ir jānovieto ne tuvāk kā 5 m un ne tālāk kā 10 m no minētās tuvākās valsts vai pašvaldības autoceļa klātnes malas – vietās, pie kurām pasta komersanta autotransporta līdzekļi var ērti piebraukt un manevrēt, netraucējot ceļa satiksmi.
– Ir saistošie noteikumi, kas nosaka, kā jānovieto pastkastītes. Diemžēl daudzi to neievēro, tostarp arī juridiskas personas (veikali, skolas), pastkastītes novietojot iekštelpās. Piemēram, šobrīd stingri ir jāievēro dažādi epidemioloģiskie noteikumi. Ieejot telpās, ir jālieto maska, dezinfekcijas līdzeklis. Tas ir laiks, kas tiek patērēts nelietderīgi. Protams, ir jāievēro visi valstī noteiktie ierobežojumi, tomēr ērtāk darbu veikt, ja pastkastīte ir ārpusē un lieki nav jābūt telpās. Pilsētā ziemā ir grūti pārvietoties, jo ielas ir šauras sniega dēļ, apstāties uz ielas arī nedrīkst, mašīnu novietot ir problemātiski. Tas apgrūtina pastnieka darbu. Tomēr šie noteikumi ir jāņem vērā, un kastītei ir jāatrodas ēkas ārpusē, – uzsver Iveta.

Madonas pasta nodaļas vadītāja Vita Bartuševiča norāda, ka cilvēki ir ļoti saprotoši, nepārmet, ja aizputināto, netīrīto ceļu dēļ pastnieki var kavēties.
– Cilvēki ir ļoti atsaucīgi. Laikapstākļi ne vienmēr bija labvēlīgi, putenis, neiztīrīti ceļi ļoti ietekmē pastnieka darbu, bet iedzīvotāji saprata, ja kaut kur nevarēja iebraukt un nogādāt pasta sūtījumus. Pretenzijas netika celtas, – pastāsta nodaļas vadītāja. – Cilvēki ļoti aktīvi izmanto pasta pakalpojumus, īpaši – abonē dažādus preses izdevumus. Esam novērojuši, ka ļoti bieži izvēlas žurnālus un avīzes abonēt dāvanām. Pandēmijas laikā vairāk esam mājās, un drukātie preses izdevumi tiek novērtēti. Tā, manuprāt, ir ļoti laba dāvana. Joprojām iespējams avīzes un žurnālus abonēt par īpaši labām cenām. Akcija ir pagarināta līdz pat Ziemassvētkiem. Laikraksts „Stars" ir abonētākais novadā, to izvēlas ne tikai seniori, bet arī jaunā paaudze, jo interesē, kas notiek novadā, dažādas aktualitātes, novada dzīve. (Red. – Šobrīd „Staru" visam nākamajam gadam var abonēt lētāk – par šā gada cenu un ietaupīt vismaz 4 eiro.) Tāpat līderi abonēšanā ir žurnāls „Ieva" un citi „Ievas" grupas izdevumi, „Latvijas Avīze", „Privātā Dzīve", „Ir". Abonē dažādas programmas. Katrs izvēlas sev nepieciešamāko, aktuālāko. Svētku laikā jūtami pieaug arī pastkaršu un apsveikuma kartīšu sūtīšana. Tāpat kartītes tiek arī iegādātas. Ir ļoti patīkami saņemt apsveikuma kartīti, senioriem tā ir cita vērtība. Jaunie vairāk izvēlas modernās tehnoloģijas, tomēr taustāms apsveikums ir kas īpašs.

15.12.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px