Madonas novada pašvaldībā saņemti vairāki fizisku personu iesniegumi ar lūgumu atsavināt viņu īpašumiem pieguļošas zemes vienības, kas atrodas Aronas pagastā. Attiecīgā zemes vienība, ko ir vēlme sadalīt vairākās mazās, lai pievienotu jau esošajiem īpašumiem, ir nekustamā īpašuma „Sīksaimnieki" sastāvā. Taču atsevišķi deputāti 25. novembra domes sēdē sprieda, ka šajā mazdārziņu teritorijā tādējādi veidojas „Šanhaja" ar neorganizētu teritorijas apbūvi, bez adekvāta piebraucamā ceļa, kas apdraud pašu iedzīvotāju drošību.
Domes sēdē tika pausts, ka attiecīgā zemes vienība ir piekrītoša Madonas novada pašvaldībai. Atbilstoši Madonas novada teritorijas plānojuma 2013.-2025. gadam grafiskajai daļai zemes vienības plānotā (atļautā) izmantošana ir savrupmāju apbūves teritorijas (esošajās mazdārziņu teritorijās). Nekustamā īpašuma lietošanas mērķis noteikts – zeme, uz kuras galvenā saimnieciskā darbība ir lauksaimniecība 0,3320 ha platībā. Lai racionāli un lietderīgi izmantotu šo zemes vienību, kas dabā izskatās kā izstiepta un salīdzinoši neliela strēle, sagatavots lēmumprojekts par tās sadalīšanu vairākās vienībās un nodošanu atsavināšanai, tādējādi ļaujot piegulošo zemes vienību īpašniekiem paplašināt savus īpašumus.
Deputāts Andris Dombrovskis aktualizēja jautājumu, kas deputātu vidū izskanējis jau iepriekš, – mazdārziņu teritorijā nav normālu piebraucamo ceļu ar atbilstošu platumu. – Šī strēle būtu tā zeme, uz kuras rēķina varētu uztaisīt normālu ceļu, kas īpašniekiem iet pašā priekšā viņu zemesgabaliem, – pārskatīt zemesgabala pārdalīšanu rosināja Andris Dombrovskis. Viņa ieskatā pašvaldībai piekrītošo zemes vienību varētu pārdalīt, bet apmaiņā paplašināt esošo piebraucamo ceļu uz īpašnieku zemes vienību „rēķina". – Mums drīz tur būs „Šanhaja'. Jo ātrāk ķersimies klāt, lai sakārtotu ceļus un pārējo, kas tur ir. Šī būtu tīri laba iespēja, – sprieda Andris Dombrovskis.
Nekustamā īpašuma pārvaldības un teritoriālās plānošanas nodaļas vadītāja Ramona Vucāne skaidroja, ka situācija neesot tik vienkārša.
– Kaut kādā mērā varu piekrist, bet tas nav tik vienkārši atrisināms, kā varētu šķist. Tā šobrīd ir lauku teritorija, un tur nav definēti ceļi, ielas vispār kā tādas. Tagad tāda veida apmaiņu vai robežu pārkārtošanu īsti nevaram izdarīt. Tad, ja mēs teritoriju dabūtu pilsētā un noteiktu ielu sarkanās līnijas, tas nodefinētu, ko mēs kā pašvaldība nosakām kā ielu. Šobrīd tādu lietu izdarīt nevaram. Tas, kā mēs varētu ietekmēt ceļa platumu, būtu, izstrādājot nākamo teritorijas plānojumu, izvietot sarkanās līnijas, kas būtu pamats kaut kādai ceļa paplašināšanai.
Viņa atzina, ka jau šobrīd mazdārziņos ir tāda kā Šanhaja, bet tas pamazām un dabiski mazinoties. Jo cilvēki apzinoties – ja vēlas šai teritorijā kaut ko būvēt, viņi ir spiesti apvienot zemesgabalus. Ja vien pašvaldība neizlems saglabāt to kā mazdārziņu teritoriju, šeit veidosies privātmāju apbūves teritorija.
– Domāju, ka tos nevaram paturēt kā mazdārziņus, jo cilvēki principā sāk dzīvot tur pastāvīgi un būvē savas mājas. Ja būvē mājas, bez jebkādām atļaujām, pa to ceļu nemaz nevar iebraukt ugunsdzēsēju mašīna. Vajadzētu kaut kā uzsākt kardināli risināt šo jautājumu; protams, tas nebūs šodien, rīt, parīt. Bet laika gaitā, lai cilvēki saprot, ka tā situācija būs nākotnē pareizāka un drošāka arī priekš viņiem, – diskusiju turpināja Andris Dombrovskis.
Arī deputāts Andrejs Ceļapīters piekrita – šo zemes strēli šobrīd nedot atsavināšanai, bet gan izmantot kā robežu pārkārtošanas platību, lai izveidotu koplietošanas teritorijas.
– Šāda neorganizēta šīs teritorijas apbūve, manuprāt, ir jāizbeidz. Izbeigt var, pārkārtojot attiecīgi robežas, un pilsētas teritorijas plānojumā jau ir paredzēts, tā būs individuālo māju apbūves teritorija. Attiecīgi jāiezīmē trasējums koplietošanas teritorijām. Tās ir ielas, sarkanās līnijas, komunikāciju trasējums, un tas jādara tūliņ pat. Nevis tad, kad cilvēki nopērk, uzbūvē un, iespējams, tad to nemaz nevarēs izdarīt. Būves taču nevarēs novākt nost. Lai būtu organizēta šīs teritorijas apbūve, vispirms ir jāizplāno, jānosaka koplietošanas teritorijas, un tikai tad ir jābūvē. Pilnīgi nepiekrītu, ka jālaiž tas pašplūsmā un tad tas pats sakārtosies, – viedokli pauda Andrejs Ceļapīters.
Šajā jautājumā Ramona Vucāne atgādināja, ka jau iepriekš iedzīvotāji bijuši kategoriski pret to, lai šī teritorija tiktu pievienota pilsētai, tā vietā vēloties to saglabāt kā lauku teritoriju. Savukārt lauku teritorijā sarkanās līnijas pašvaldība nevar nodefinēt ielās.
– Vienpersoniski pieņemt lēmumu par to, kā tur rīkoties, šoreiz nevarēsim. Tas viss nav tikai privātais vai pašvaldības īpašums, bet gan ir dalītās īpašumtiesības, kas liek to respektēt. Ir jārunā ar sabiedrību un jāmēģina rast labāko risinājumu, bet tas nav izdarāms tagad un tūlīt, – uzsvēra Ramona Vucāne.
Noklausījušies sniegto informāciju, domes deputāti vienbalsīgi tomēr nolēma sadalīt pašvaldībai piekrītošo zemes vienību ar kadastra apzīmējumu 70420100854, 0,332 ha platībā, piecos mazākos zemesgabalos – attiecīgi 0,012 ha, 0,032 ha, 0,031 ha, 0,018 ha un 0,041 ha platībā, piešķirot katrai no tām nosaukumu un nosakot nekustamā īpašuma lietošanas mērķi – individuālo dzīvojamo māju apbūve.
8.12.2021.