Vasarā informējām „Stara" lasītājus par to, ka Mārcienā notiek darbs pie dabas parka izveides, kas turpmāk kalpos par vietu, kur pagasta iedzīvotāji un viesi varēs pavadīt patīkamus un mierpilnus atpūtas brīžus.
Pēc vairākus mēnešus ilgas rosības parks ir pabeigts. Ieceres tā paplašināšanai un pilnveidošanai jau radušās, taču īstenot tās būs iespējams tikai nākamajā gadā, jo aukstais laiks tam nav piemērots.
– Patiesībā visiem Mārcienas iedzīvotājiem jau kādu laiku bija doma, ka šeit ir nepieciešams parks, bet pietrūka skaidras vīzijas un ideju, kur tieši šo parku veidot, kā tam jāizskatās, kad to sākt darīt. Kopā ar mūsu projekta koordinatori Elizabeti Seksti pamanījām, ka Madonas novada pašvaldība ir izsludinājusi jaunatnes iniciatīvu konkursu, un nolēmām tajā piedalīties. Uzrakstījām projektu par Mārcienas parka izveidi, saņēmām apstiprinājumu tā īstenošanai un sākām darboties, – par ideju izveidot atpūtas vietu stāsta Mārcienas pagasta jaunatnes darbinieks Edgars Mihovs, piebilstot, ka parks atrodas pie atjaunotā tilta, kas šķērso Aronas upi.
Mārcienas dabas parka izveide tika iedalīta četros posms – pirmais no tiem bija taciņu izveide parkā.
– Vispirms izdrukājām karti un tajā ar flomāsteru iezīmējām vietas, kur šīs taciņas varētu tikt veidotas. Tad to visu pētījām uz vietas. Kopā ar jauniešiem izrakām taciņu veidnes aptuveni metra platumā, pēcāk aizbērām tās ar dolomītu un noblietējām. Otrais posms bija parka teritorijas labiekārtošana, tai skaitā lapu novākšana no taciņām, nozāģējām apkaltušos zarus, lai netiktu traucēta cilvēku pārvietošanās pa parku, un parka teritorijā izvietojām divdesmit nelielas solārās lampas, kas kalpo kā dekoratīvi elementi. Tad sekoja parka teritorijas apzaļumošana – iestādījām divdesmit astoņus stādus, ko iepirkām gan no veikala „Mājai un Dārzam" Madonā, gan Kalsnavas kokaudzētavas. Paguvām to izdarīt vienu dienu pirms tā saucamā lokdauna, kad vēl tādas preces drīkstēja nopirkt. Visbeidzot ceturtā posma ietvaros atlika izdarīt pašu pēdējo – uzstādīt divus soliņus, kurus izgatavojām pašrocīgi. Te paldies jāsaka kokmateriālu ražotājam SIA „Ilbu", kas sponsorēja nepieciešamos materiālus soliņu tapšanai. Šī uzņēmuma filiāle atrodas Mārcienā, mēs viņiem piezvanījām un pavaicājām, vai nav iespējams dabūt kādus dēļus un brusas – uzņēmums bija ar mieru izlīdzēt. Savukārt soliņu pamatnes izveidojām no keramzīta blokiem un pie šiem soliņiem novietojām arī atkritumu tvertnes, – ar Mārcienas dabas parka izveides procesu iepazīstina Edgars Mihovs.
Pagaidām parka teritorija nav sevišķi liela, bet ikviens tajā var pastaigāties un atpūsties no ikdienas. Paldies Edgars saka visiem, kuri piedalījās parka izveidē, arī jauniešiem, kuri iesaistījās, palīdzot rakt taciņas. Savā ziņā parka tapšana bijusi arī ģimenes darbs, jo talkā nāca arī Edgara vecākā māsa un mamma, kas ikdienā strādā Mārcienas pagasta pārvaldē, bet brīvajos brīžos labprāt piepalīdzēja.
– Visus izdevumus parka izveidei finansēja Madonas novada pašvaldība. Kopumā bija plānots šim projektam iztērēt mazliet vairāk nekā 458 eiro, bet, tā kā sākās lokdauns, neko vairāk veikalos nepaguvām iegādāties, un līdz ar to tika iztērēti 392,22 eiro. Plānojam turpmāk parku paplašināt un izveidot taciņu, kas ved tieši gar pašu upes malu. Jāteic paldies arī Mārcienas pagasta pārvaldei, kas šī projekta īstenošanu ļoti atbalstīja. Tā kā pāri palika daļa no SIA „Ilbu" piešķirtajiem kokmateriāliem, ir doma izgatavot vēl vairākus soliņus, bet šogad tas vairs nav iespējams slikto laikapstākļu dēļ, tāpēc šī iecere jāatliek uz nākamo gadu, – atklāj Edgars Mihovs.
Jautāts par to, vai ir kādas ieceres, kā nākotnē padarīt Mārcienas pagastu vēl pievilcīgāku, Edgars atbild, ka šobrīd, kad klātienes darbs ar jauniešiem vēl nav atļauts, nav bijis iespējams apmainīties ar idejām un viedokļiem. Kolīdz tiks atsāktas nodarbības klātienē, noteikti radīsies kādas domas. Tiek piebilsts, ka nekad nevar zināt, kādas iespējas piespēlēs dzīve – varbūt vēl kāda projekta ietvaros radīsies iespēja piesaistīt finansējumu Mārcienas uzpošanai.
Edgars Mihovs atgādina, ka līdz 23. decembrim turpinās makulatūras vākšanas konkurss „Dzīvosim zaļi". Makulatūru var nodot Mārcienas bibliotēkā katru darbdienu no pulksten 10 līdz 18 vai iepriekš piezvanot uz numuru 24505717 (Edgars).
16.11.2021.