Pagājušajā nedēļā Valsts operatīvā medicīniskā komisija (VOMK) paziņoja, ka Madonas slimnīcai ar 20. oktobri jāuzsāk „Covid-19" pacientu uzņemšana, nodrošinot 17 gultasvietas. Diemžēl šis lēmums pieņemts, neizrunājot reālās iespējas ar pašu slimnīcu, „ReTV" sižetā uzsvēra slimnīcas vadība. Madonas slimnīca vēstulē atkārtoti lūgusi izvērtēt tās nespēju nodrošināt drošu „Covid-19" slimnieku ārstēšanu, un, kā noskaidroja laikraksts „Stars", pēc apstākļu izvērtēšanas klātienē VOMK šīs paustās bažas arī sadzirdējusi.
„Covid-19" gultas neveidos
SIA „Madonas slimnīca" valdes priekšsēdētāja Līga Šerna atklāja, ka, apsekojot Madonas slimnīcu, acīmredzot, secināts, ka tā „Covid-19" pacientu ārstēšanu patiešām nevar nodrošināt drošā veidā, ka tā nav slimnīcas iegriba.
– Slimnīca ir celta tad, kad nu celta, mums arī nav atsevišķas infekciju nodaļas, kur būtu divas ieejas. Mēs tiešām nevarējām nodrošināt drošu divu pacientu plūsmu. Arī lifts izgājis no ierindas, un visā pasaulē ir krīze ar detaļām; nevar to sataisīt. Ar vienu liftu brauc gan pacienti, gan remontstrādnieki, gan ved ēdienu, –
būtiskākās problēmas iezīmēja Līga Šerna.
Tādēļ piektdien saņemts jauns rīkojums, kur no akūto „Covid-19" pacientu ārstējošo slimnīcu vidus Madonas slimnīca izņemta. Tomēr tas nenozīmē, ka Madonas slimnīca neiesaistās „Covid-19" radīto apgrūtinājumu medicīnas sistēmai risināšanā.
– Slimnīcas, kuras nevar nodrošināt „Covid-19" pacientu ārstēšanu, uzņem lielāku neatliekamo, akūto un steidzamo pacientu skaitu, ko arī darām. Uzņemam arī „Covid-19" pacientus pēc tam, kad viņi ir ārstējušies attiecīgā slimnīcā, vairs nav infekciozi, bet ārstēšanās jāpabeidz – to varam uzņemties. Pacienti tiek novirzīti no Rīgas, Jēkabpils, Aizkraukles – no visurienes, protams, iepriekš zvanot, saskaņojot, – pauda slimnīcas valdes locekle, medicīniskā direktore Astrīda Svilāne.
Pēc valdes priekšsēdētājas teiktā, vidēji tiek uzņemti 2-3 šādi pacienti dienā; šobrīd vieta ļautu uzņemt vēl 20 – kamēr pietiks kapacitātes. Līga Šerna skaidroja – kolīdz atvesto pacientu skaits pieaug, brīvo vietu skaits pakāpeniski samazinās, jo pacientus neatved uz pāris dienām. – Visbiežāk atved smagus pacientus, kuri slimnīcā ieguļas uz ilgāku laiku. Līdz ar to vietas tik ātri neatbrīvojas. Bet šobrīd tās vēl ir brīvas, un kopējai situācijai „Madonas slimnīca" ir gatava palīdzēt šādā veidā, – uzsvēra Līga Šerna.
Mazinājusies pakalpojumu pieejamība
Runājot par ikdienas darbu, Madonas slimnīcā atgādināja, ka dienas stacionārs un plānveida palīdzības sniegšana stacionārā ir pārtraukta sakarā ar izsludināto ārkārtas medicīnisko situāciju valstī. Kā izrādās, tā tas ir ne visās slimnīcās, kas, Madonas slimnīcas valdes priekšsēdētājas ieskatā, veicina nevienlīdzību un krietni pasliktina pakalpojumu pieejamību reģionālā līmenī.
– VOMK lēmumā palicis, ka visas slimnīcas pārtrauc plānveida pakalpojumu sniegšanu, izņemot Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcu, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcu, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu un Liepājas reģionālo slimnīcu. Visām pārējām ir jāpārtrauc plānveida dienas stacionāra pakalpojumi stacionāros un stacionārie veselības aprūpes pakalpojumi. Tāpat pagājušajā gadā, kad arī tika nolemts pārtraukt plānveida palīdzību, un tas tā bija tiešām visām slimnīcām, bija izņēmums – var veikt operācijas, ja operācijas neveikšana draud ar invaliditāti vai pārejošu invaliditāti. Šis punkts ir pazudis. Tas nozīmē, ka paliek viss akūtais, neatliekamā palīdzība. Bet traumatoloģijā ir kaut kādi stāvokļi, ka, ja laikus neizoperēs, var iestāties pārejoša invaliditāte, – uz jaunu problēmu norādīja Līga Šerna.
Reģionālās slimnīcas varētu individuāli izvērtēt savus iekšējos resursus un, kamēr tās nav pārpildītas ar uzņemtajiem un pārvestajiem pacientiem, nodrošināt arī plānveida stacionāra pakalpojumu pieejamību, sprieda valdes priekšsēdētāja. Vēl jo vairāk, ja četrās izņēmuma slimnīcās to var nodrošināt arī šobrīd, ārkārtas situācijā. Arī Madonas slimnīcas gadījumā, vismaz šābrīža situācijā, pakalpojumus varētu turpināt nodrošināt.
Jāievēro, apmeklējot slimnīcu
Astrīda Svilāne akcentēja, ka Madonas slimnīca turpina nodrošināt neatliekamo medicīnisko palīdzību, palīdzību akūtos gadījumos, strādā arī poliklīnika. Slimnīca jāapmeklē, ievērojot visus drošības noteikumus, piemēram, tas, ka apmeklētāji netiek laisti „dzīvajā rindā", bet gan telpās var atrasties tikai noteikts cilvēku skaits.
– Tāpēc iedzīvotājiem jābūt saprotošiem, ja nākas uzgaidīt pie durvīm, jo iekšā jau pilns. Jāpiesakās attālināti, jānāk uz savu laiku, nav jāsēž slimnīcā, nav jānāk lielā barā, ja vien var, uz slimnīcu jānāk vienam pašam, protams, izņēmums ir pavadoņi, – nosacījumus minēja slimnīcas pārstāve.
Daļai jaunums, kas izraisījis neapmierinātību, ir prasība ambulatorās nodaļas telpās obligāti nēsāt bahilas. Tās var iegādāties slimnīcas reģistratūrā par 0,20 eiro.
– Tas ir gan no drošības, gan darba kārtības, gan tīrības viedokļa. Bahilas domātas, lai slimnīcā neko neienestu – ne dubļus, ne netīrību, ne mikrobus, lai pacienti nenāktu tieši kā no ielas. Bahilas var izmantot arī savas vai otrreizēji, galvenais nosacījums, lai tās ir tiešām tīras, – par jauno kārtību uzsvēra Astrīda Svilāne.
26.10.2021.