Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Joks ar jauniešiem izraisījis negatīvu rezonansi

LAURA KOVTUNA

Autors • 23.09.2021.

Burtu lielums

Divdomīgā situācijā nonācis Madonas novada domes deputāts Māris Olte; šīs nedēļas sākumā internetā tika nopludināts sociālo tīklu video, kurā viņš redzams iešņaucot baltu pulverīti. Vizuāli tas atgādina narkotiku lietošanu, taču Māris skaidro – viela esot atļauta, un tas bijis kā dulls joks kopā ar Latvijā pazīstamu jauniešu kompāniju.

Viedokļi par situācijas nopietnību kopumā sabiedrībā dalās – vieni uzsver, ka privātajā dzīvē ikviens var darīt, ko vēlas, kamēr likums netiek pārkāpts, citi akcentē, ka publiskai personai tā nepiedien uzvesties. Gan citviet publiski, gan laikrakstam "Stars" Māris Olte uzsvēra – video nofilmēts bez viņa ziņas, jo tas arī nav tas vēstījums, ko vēlas nodot plašākai sabiedrībai. Pat ja – tikai jokojoties.
– Ir daudz cilvēku, kurus nesatiekam savā dzīvē, un vēl mazāk varam zināt par viņu paradumiem vai to, kas viņiem šķiet interesants un foršs. Es vienmēr iespējā, kur veidojas satikšanās, mēģinu kaut ko no viņiem saprast. Tanī vakarā izveidojās situācija, kas tobrīd nešķita tik traka; ka tikai paākstīsimies, paskatīsimies, kā tas izskatās, un liksimies mierā. Bet šiem jauniešiem telefoni ir kā man makšķere – visu baigi ātri māk izdarīt. Es pat neredzēju, ka nofilmēja, nebūtu ļāvis, un arī pieteicu, ka nedrīkst tādu ākstīšanos. Paskatāmies un mierā, bet nē, viņiem vajadzēja. Paskatījāmies, noņirdzāmies; atbraucot uz Latviju, pēc pusnakts vairs smiekli nenāca, jo, protams, kāds bija redzējis, pārfilmējis – un bija aizgājis. Mūsdienās sliktās ziņas aiziet ļoti ātri. Protams, nav ne prieka, ne attaisnojuma. Stulbību izstrādāju, bet gribēju ar tiem jauniešiem kaut kā nosinhronizēties, – atzīst Māris Olte.
Baltais pulveris esot legāls šņaucamās tabakas paveids, ko citviet, piemēram, Oktoberfestā, jaunieši izmanto, lai paākstītos. Kā radās situācija, ka piekritis šādu vielu pamēģināt? – Mūs paņēma filmēties projektā, bijām satikušies pietiekami dažādi cilvēki. Saruna bija par to, ko nozīmē būt populāram, kas tas ir. Man karjerā bijušas dažādas pieredzes. Ekvadorā kopā ar šamani dabūju arī visādas psihodēliskās lietas darīt. Tāpēc šķita, ka šīs nerātnās lietas piesaista cilvēkus, paskatījāmies, un izskatījās tieši tā, ka būtu pa īsto. Aizmugures doma bija tāda, ka Bavārijā Oktoberfestā notiek šāda ākstīšanās. Tas bišķi pamudināja, – neslēpa deputāts.
Viņš atzina – tagad nonācis pārmetumu krustugunīs, tomēr arī uzsvēra: "Es neesmu nekāds narkomāns." Muļķīgajai izklaidei nevajadzētu liecināt par cilvēku kā tādu. Arī daļa sabiedrības to saprotot, un šajā situācijā pauduši Mārim atbalstu.
– Ir milzīga atšķirība, vai tiek mudināta kaut kāda morālo vērtību graušana publiski, vai vienkārši vienos naktī, kad esi izdzēris divus kokteiļus, kāds no malas kaut ko iefilmē. Ne tādus kadrus vien var iegūt, un tas ir nekorekti no cilvēku, no jauniešu puses. Protams, izskatās stulbi, pats esmu vainīgs. Bet tas vispār nebija domāts cilvēkiem (publicēšanai. – Aut.). Nenoliedzu, ka es tur biju, bet katrs pats lai padomā, vai tiešām esam pievilcīgi visu laiku un visur. Es dažreiz smejos, ka strādāju par Māri Olti un tas ir mans darbs 24/7. Neviens nepiemaksā par to, ka sestdienu vakaros sadzērušies cilvēki zvana un stāsta, ko tagad vidē vajag mainīt. Un pirmdien, kad es viņiem atzvanu, vairs nesaprot, par ko viņi runājuši. Tāda ir tā mana daļa, un to daru. Arī turpināšu darīt savu darbu, ļoti ceru, ka šis pārpratums nogulsies un varēsim turpināt to, ko esam sākuši. Vakar (21. septembrī. – Aut.) bija domes sēde, kurā runājām par novada attīstību nākamajiem 30 gadiem. Tas ir tas, kas mani interesē, nevis ko kādi skuķēni pusnaktī safilmējuši.
Jau līdz šim uzsvaru esmu licis uz darbiem, nevis čīkstēšanu, lai vecu staciju uztaisītu par tūrisma centru. Šogad palaistas mājiņas, atvērts restorāns, domājam par to, kā noturēt cilvēku plūsmu arī aukstajā laikā. Paldies tiem cilvēkiem, kuri vēlēšanās izvēlējās mani, centīšos doto uzticību nenodot. Varbūt tas pat dos vairāk motivācijas panākt vēl ko vairāk un interesantāk, novada attīstībai, – pārdomās dalījās Māris Olte.

Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs LTV raidījumam „Panorāma" bija paudis, ka varētu tikt apsvērts sasaukt ētikas komisiju, lai izvērtētu šo gadījumu. Tomēr laikrakstam „Stars" atklāja, ka pagaidām šāds lēmums neesot pieņemts.
– Kā minēju raidījumam, šī ir ļoti nestandarta situācija. Esam ar Māri Olti izrunājušies, nav pamata viņa sniegtajiem skaidrojumiem neticēt. Skaidrs, ka tas izskatījās slikti, publiskajā telpā ir atstājis negatīvu rezonansi. Skaidrs arī, ka viņš pats pārdzīvo visvairāk par šo situāciju, negāciju ir tik daudz. Diemžēl. Bet tā būs laba mācība kaut kādām situācijām neuzdurties – ne tikai viņam vienam; ko filmē, ko publicē, – sprieda Agris Lungevičs. Ne tikai par notikušā izklāstu, bet arī personīgi kolēģim uzticība neesot zudusi. – Šī ir kļūda, nepatikšanas viņa dzīvē. Kopējo viņa pieredzi, dzīves bagātību tas nemaina. Noziegumus jau nav pastrādājis, ne narkotikas tirgojis, vien uztaisīts joku video. Tas nemaina viņa pieredzi, zināšanas, paveikto un vēlmi turpināt darboties novada attīstības labā, – vērtēja domes priekšsēdētājs.

24.09.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px